קהילת הצבאים בארץ נמצאת במגמת ירידה, במיוחד ברמת הגולן

נשלח 29 בינו׳ 2011, 21:25 על ידי Sustainability Org
עודכן ב- 20:38 27/01/2011

אוכלוסיית הצבאים ברמה"ג, שמנתה לפני 25 שנה כ-4,500 פרטים, הצטמצמה השנה ל-238. מנגד, ברמות יששכר נרשמה עלייה במספרם


אוכלוסיית הצבאים ברמת הגולן נמצאת במצב קשה אך יציב, זו המסקנה עם סיום ספירת הצבאים השנתית בצפון. בדרום הגולן נספרו השנה 238 צבאים, לעומת 251 שנספרו בתקופה המקבילה בשנה בעברה ו-229 צבאים בשנה לפני כן. מנגד, ולראשונה מזה שלוש שנים, ברמות יששכר נרשמה עלייה במספר הצבאים: השנה נספרו 872 צבאים באזור, לעומת 699 בשנה שעברה ו-1113 שנספרו ב-2007.

ד"ר יהושע שקדי, המדען הראשי של רשות הטבע והגנים, ציין כי "לפני 25 שנים אוכלוסיית הצבאים בגולן מנתה כ-4,500 צבאים, וזו ברמות יששכר מנתה כ-3,500. מאז, אוכלוסיות הצבאים נמצאות במגמה כללית של ירידה. הירידה חריפה במיוחד בדרום רמת הגולן. הצבאים הינם מעין סמן - מצבם מלמד אותנו על מצבו של הטבע באזור בכלל: מצב הצומח, השפעת תשתיות וגם היחס המספרי בין הטורפים לאוכלי העשב. ירידה במספר הצבאים משמעותה ירידה גם במספרם של חיות בר אחרות. נדרשת פעולה נמרצת, בכל רחבי ישראל, על מנת לנקות את הארץ. ללא טיפול אינטנסיבי בסניטציה, נשאיר לילדינו טבע שבו רק תנים, חזירי בר ועורבים".

ספירת הצבאים השנתית שמקיים מחוז צפון של רשות הטבע והגנים התקיימה השבוע. במשך יומיים ספרו עשרות צוותים של פקחים ואנשי מדע את הצבאים באזור דרום הגולן ובמורדות רמת יששכר. התוצאות מלמדות, כאמור, על עלייה מעודדת במספר הצבאים ברמות יששכר, אך גם על ירידה קטנה במספר הצבאים שנספרו בדרום הגולן. בימים ובשבועות הקרובים תימשך הספירה ותכלול גם את אזור הגלבוע ואת אזור רמות נפתלי.

לדברי ד"ר דידי קפלן, אקולוג מחוז צפון של רשות הטבע והגנים, "הבעיה המרכזית בכל אזור הצפון היא ריבוי התנים, ריבוי שאינו טבעי ושקשור להיעדר הסניטציה ביישובים החקלאיים באזור. התנים נהנים ממקורות מזון לא טבעיים, כמו פגרי עופות, שדות חקלאיים ומזבלות חוקיות ולא חוקיות בשטחים הפתוחים, מתרבים מעבר לכושר הנשיאה, ופוגעים באוכלוסיית הצבאים. התצפיות מלמדות כי אוכלוסיית הצבאים מתקשה 'לגייס' צבאים צעירים ולקיים את דור העתיד שלה, וזאת ככל הנראה בשל ריבוי טריפות של עופרים צעירים".

צפיפות הטורפים במושבים גדולה פי חמישה מצפיפותם בטבע

על פי מחקר שביצע ד"ר עמית דולב ושפורסם בעבר ב"הארץ", נמצא שצפיפות הטורפים במושבים גדולה פי חמישה מצפיפותם בטבע. יציבות המערכת האקולוגית באזור נפגעת והיחסים בין טורפים לנטרפים משתנים. עוד עלה מהמחקר כי הגידול הניכר בתפוצת הטורפים בתוך היישובים מביא למחלות ולנזקים לחקלאות. אלה דוחפים את החקלאים לפזר רעל, להמית טורפים ובכך לגרום למותם העקיף של עופות דורסים וחיות בר שניזונים מנבלות.

על פי המחקר, הפיתרון להתמודדות עם בעיית ריבוי הטורפים יכול להיות הפחתת זמינות המזון עבורם. זאת בניגוד לאמצעים הננקטים כיום כגון גדרות הגנה, דילול בירי, הרעלות וניסיונות לכידה. לדברי ד"ר קפלן, "התצפיות מלמדות כי אוכלוסיית הצבאים מתקשה 'לגייס' צבאים צעירים ולקיים את דור העתיד שלה, וזאת ככל הנראה בשל ריבוי טריפות של עופרים צעירים".

אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אמר כי הרשות "מפעילה מאמצים ומשאבים אדירים בכדי לשמר את אוכלוסיית הצבאים, אך ללא פתרון אמיתי ומקיף לבעיית היעדר הסניטציה ביישובים החקלאיים - כלומר פינוי מוסדר של פסולת אורגנית, פגרים וצמצום מקורות המים הלא טבעיים, ימשיכו הטורפים להתפרץ באופן לא טבעי והצבאים ייעלמו מנופנו".

לדבריו, "רשות הטבע והגנים הגישה לכנסת ולמקבלי ההחלטות בממשלה תוכנית לטיפול בנושא הסניטציה, אשר כוללת חינוך והסברה, לצד מתן פתרונות ותקציבים לטיפול בפסולת החקלאית והגברת האכיפה והענישה כלפי אלו שאינם מקפידים על כך. זוהי בעיה בעלת השפעה תברואתית ברורה, לצד השלכות קשות על האיזון האקולוגי בטבע, על נזקים הנגרמים לחקלאים מחיות בר, ובהתאם לכך על הרעלות חיות בר ואפילו על הסיכון להתפרצות של מחלת הכלבת בטבע".

לכתבה בהארץ
Comments