קרן חדשה: 70 מיליון ש"ח לשמירה על השטחים הפתוחים

נשלח 21 בדצמ׳ 2011, 9:52 על ידי Sustainability Org

באיחור של שנתיים יועבר התקציב, מהכנסות מינהל מקרקעי ישראל, לפיתוח ושמירה על פארקים ושטחים פתוחים בישראל

שלומית צור | 21/12/2011 12:37
תגיות: שטחים פתוחים,מינהל מקרקעי ישראל
הוקמה הקרן לשמירה על שטחים פתוחים, באיחור של שנתיים. הבוקר (ד') הודיע מינהל מקרקעי ישראל כי יקצה 70 מיליון שקל מהכנסותיו ממכירת קרקעות בשנת 2011 לשמירה על פארקים ושטחים פתוחים ופיתוחם לטובת הציבור. 
חדשות טובות לשטחים פתוחים: 70 מיליון שקל להגנתם
חדשות טובות לשטחים פתוחים: 70 מיליון שקל להגנתם צילום: פלאש 90
התנועה הסביבתית נכשלה בניסיונה לבלום את הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל. אבל לאחר שהרפורמה אושרה - ביוני 2009 - יכלו ארגוני הסביבה להתרפק על הישג משמעותי אחד: הקמתה של קרן לשמירה על השטחים הפתוחים, על בסיס תקציב של אחוז מההכנסה השנתית של מינהל מקרקעי ישראל. בכספים הללו אמורה הקרן לממן שמירה וטיפוח של שטחי הטבע הפתוחים שמחוץ לערים והקמה של פארקים ואזורי נופש.

הקרן היתה אמורה לקום בתחילת 2010, אך מאז חלפו כמעט שנתיים. הקמת הקרן התעכבה (כמו העברת הרפורמה במינהל) עקב חוסר הסכמות עם העובדים, זאת לצד חוסר הסכמה בין רשות מקרקעי ישראל והמשרד להגנת הסביבה. בעקבות ההסכמה אליה הגיעו בימים האחרונים רשות מקרקעי ישראל, בהובלת שר השיכון אריאל אטיאס והשר להגנת הסביבה גלעד ארדן, לגיבוש תקנות הקרן לשמירה על שטחים פתוחים - היא יוצאת כעת לדרך. האישור הסופי יתקבל בימים הקרובים, עת יאשרו במשרד להגנת הסביבה את התקנות.
"הקרקע שייכת לאזרחי ישראל"

תפקידי הקרן הם מימון פעולות שונות לצורך שמירה, פיתוח סביבתי, שיקום, תחזוקה וטיפוח של שטחים פתוחים ומניעת הזנחתם. כמו כן מטרת הקרן לאסוף, לנתח ולהציג מידע אודות שטחים אלו תוך מתן עדיפות למימון הגנה על שטחים בעלי חשיבות לשמירת המגוון הביולוגי, המערכות האקולוגיות ושירותי מערכת אקולוגית. כך למשל, הקרן יכולה לממן בין היתר כספים לפיתוח הפארק המטרופוליטני של אזור גוש דן - פארק אריאל שרון - וכספים לטובת פיתוח פארק נחל בקע בבאר שבע.

תקציב הקרן יהווה, כאמור, אחוז מסך ההכנסות השנתיות של רשות מקרקעי ישראל, כך שההקצאה הצפויה לקרן בגין שנת 2011 עומדת על כ-70 מיליון שקל, לפי הערכה כי סך הכנסות רשות מקרקעי ישראל לשנת 2011 יעמדו על כ-7 מיליארד שקל.

"הקרקע שייכת לאזרחי ישראל ועל כן אינה יכולה לשמש רק משאב להעשרת קופת המדינה", אמר אטיאס. "ההכנסות מהקרקע צריכות לחזור לציבור הרחב באמצעות מציאת פתרונות דיור, מתן הנחות בקרקע במכרזים של רשות מקרקעי ישראל ובשמירה על השטחים הפתוחים להבטחת איכות החיים. לשטחים הפתוחים תפקידים חשובים הן ברמה הסביבתית-אקולוגית, והן ברמה החברתית".

 
Comments