ארבע סיבות לשתול עץ

פורסם: 26 בינו׳ 2010, 5:23 על ידי: Sustainability Org
מאת אביב לביא, תאריך פרסום: 25/1/2010
 
צריך לעשות משהו אקטיבי יותר משירת "ט"ו בשבט הגיע" כדי ליצור חיבור רגשי לעצים.
 
סיבה ראשונה: הרבה ילדים ייצאו בימים הקרובים לנטיעות, אבל לא כולם יחזרו הביתה עם תחושת משמעות. צריך לעשות משהו אקטיבי יותר משירת "ט"ו בשבט הגיע" כדי ליצור חיבור רגשי לעצים.
השנה זה כבר מאוחר מדי, אבל עד חג האילנות תשע"א אני ממליץ לקק"ל להעתיק לתחום העצים את תחרות הציפור הלאומית שהגו אנשי החברה להגנת הטבע.

אני חושד בעם ישראל ששבעת המינים יילכו אצלו חזק - לזית ולתמר תמיד היה פה לובי פעיל, בזכות הפירות הטעימים, הרקורד התנ"כי וגם בגלל הפוליטיקה. יש ראשי ערים שממלאים את עריהם דקלים למען הזקפה הלאומית, ושוכחים שעץ בעיר צריך, לפני הכל, לתת צל.

הקול שלי, לעומת זאת, מובטח לברוש. מאז ומתמיד הייתה לי חולשה לברושים. אולי בגלל שדרת הברושים שניצבה בקצה הסמטה שבה גדלתי, אולי משום שאין שיר מתאים ללוות את רגע ההכרעה יותר מ"ואני ראיתי ברוש" הנפלא של אריאל זילבר.
 
כי אין כאן יערות
סיבה שנייה: בואו נהיה כנים: בישראל אין יערות. לעומת זאת, יש כאן המון חורשות. יער הוא מתנה שהטבע נתן. כל מי ששוטט פעם ביער אירופי יודע במה מדובר: יער הוא טריטוריה אפלולית ולחה, אור היום בקושי חודר מבעד לצמרות העצים, האדמה מכוסה בשכבות של עלים קדומים שעם הזמן הפכו לרקבובית.

חורשה, לעומת זאת, היא חבורת עצים שניטעו בידי אדם (להבדיל מחורש טבעי, הצמחייה המקורית שהייתה בארץ ישראל וכמעט איננה עוד). במקרה הטוב, העצים בחורשה משמשים מחסה מפני השמש הים תיכונית הקופחת.

המרווחים בין העצים גדולים, על האדמה יש מרבד של מחטי אורן. יש לחורשה המון חסרונות, ושני יתרונות גדולים: מאוד נוח לעשות בה פיקניק, והיא שלנו. כשישראלי שוכב על הגב בצל האורנים, הוא יודע שהוא בבית.
בגלל השפעת הייעור העירוני על ערכי הנדל"ן
סיבה שלישית: ט"ו בשבט מקושר באופן טבעי ליערות, שטחים פתוחים וכל מה שמשתרע מחוץ לעיר ונכנס תחת ההגדרה "טבע". אבל בשנים האחרונות גדלה ההכרה בחשיבותם של עצים דווקא בלב השטח העירוני, במקום שבו הם מנקים את האוויר אחרי אגזוזי המכוניות, מעניקים צל להולכי הרגל ומצננים את הטמפרטורה במעלות שלמות בקיץ הישראלי הבלתי נסבל.

רוב הזמן אנחנו מקבלים את העצים כמובן מאליו, אבל נסו פעם לעצור ברחוב ולדמיין אותו בלי עצים: לא הייתם רוצים לגור ברחוב כזה. אם רחוב נטול עצים נראה לכם כמו סיוט, אתם לא לבד: שירות הייעור האמריקני חקר את השפעת הייעור העירוני על ערכי הנדל"ן.

בפילדלפיה, למשל, מוערכת תרומתם של עצי העיר לערך הנדל"ן בכ-730 מיליון דולר. פרויקט "עץ לכל תושב" שמשותף לקק"ל ולרשויות המקומיות, מבשר על כך שקונספציית הייעור העירוני מכה שורשים גם בישראל. לנטוע עץ זה כיף גדול. עוד יותר כיף לנטוע עץ שחולפים על פניו מדי יום ברחוב.
 
כי אנחנו כמהים לירוק
סיבה רביעית: יותר מכל דבר אחר, ט"ו בשבט הוא החג שמעמת אותנו עם השאלה באיזה צבע אנחנו רוצים את הארץ שלנו: ירוק, חום או אפור-בטון. הכיס מושך לפעמים אל האפור נדל"ן, אבל בתוך תוכם, גם הלבבות הערלים ביותר כמהים לירוק. ט"ו בשבט הוא הזדמנות טובה לתת ללב לנצח.
 
Comments