ארדן: הקרן לשמירה על שטחים פתוחים לא קמה בגלל אטיאס

נשלח 22 בפבר׳ 2011, 4:14 על ידי Sustainability Org

קרן שתפקידה לטפח את שטחי הטבע הפתוחים היתה אמורה לקום כבר בתחילת 2010, אך היא לא קמה עד היום. השר ארדן מאשים השר אטיאס: "שר השיכון מעכב, מסיבות שאינן נהירות לי, את התקנת התקנות לחוק". משרד השיכון: "פועלים לזרז תהליכים"

אביב לביא | 21/2/2011 12:09
תגיות: שטחים פתוחים,גלעד ארדן,אריאל אטיאס

התנועה הסביבתית נכשלה בניסיונה לבלום את הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל. אבל לאחר שהרפורמה אושרה - ביוני 2009 - יכלו ארגוני הסביבה להתרפק על הישג משמעותי אחד: הקמתה של קרן לשמירה על השטחים הפתוחים, שתפעל בתקציב שנתי של כ-55 מיליון שקל (אחוז מההכנסה השנתית של מינהל מקרקעי ישראל מביטוח קרקעות, שמוערכת בכ-5.5 מיליון שקל בשנה).
 
שטחים פתוחים בסביבה עירונית
שטחים פתוחים בסביבה עירונית צילום: פלאש 90

בכספים הללו אמורה הקרן לממן שמירה וטיפוח של שטחי הטבע הפתוחים שמחוץ לערים והקמה של פארקים ואזורי נופש.

הקרן היתה אמורה לקום בתחילת 2010, אך מאז חלפה יותר משנה ועדיין אין כסף ואין קרן. כדי שהקרן תקום ותתחיל לפעול יש צורך בתקנות, אבל אלה תקועות על שולחנו של שר השיכון אריאל אטיאס. זאת למרות שכבר בינואר 2010 הוגשה הצעה לנוסח התקנות על ידי מינהל מקרקעי ישראל.

מתקפה חזיתית נגד אטיאס

בשל העיכוב הממושך הוגשה בשבוע שעבר בכנסת שאילתא בנושא על ידי ח"כ דב חנין. בשם הממשלה השיב גלעד ארדן, השר להגנת הסביבה, אבל להפתעת חברי הכנסת, במקום להגן על הממשלה הוא פתח במתקפה חזיתית נגד שר השיכון.
 

גלעד ארדן.
גלעד ארדן. צילום: פלאש 90

"הקמת הקרן לשמירה על שטחים פתוחים היא אכן הישג חשוב להגנה על נכסי הטבע", קבע ארדן והוסיף: "לצערי הרב, הקמת הקרן לא יצאה עד עתה אל הפועל, מאחר ששר הבינוי והשיכון מעכב, מסיבות שאינן נהירות לי, את התקנת התקנות לחוק. עקב כך, עשרות מיליוני שקלים שהיו אמורים לשרת את השמירה על השטחים הפתוחים ואת טיפוחם ב-2010 - לא הועברו ליעדם".

ארדן הבהיר כי אם התקנות לא יותקנו באופן מידי, הקרן עלולה להפסיד גם את 110 מיליון השקלים שמיועדים לה בתקציב של 2011 ו-2012. לטענתו, "פניות חוזרות ונשנות שלי אל השר אטיאס טרם נענו, לצערי".

לקינוח הופתעו הח"כים לשמוע שהשר להגנת הסביבה מציע לעתור לבג"ץ נגד הממשלה: "כידוע לכם", אמר ארדן מעל הדוכן, "שרים לא יכולים לפנות לבית המשפט העליון כנגד הממשלה, אבל אם מישהו יודיע למשרד ממשלתי שלא מקיים חוק שאם הוא לא יפעל לאלתר תיעשה פנייה לבית המשפט העליון, יכול להיות שזה יזרז את ההליך".

מאז דבר לא השתנה, ואתמול (א') פנתה החברה להגנת הטבע במכתב חריף לשר השיכון, בדרישה לשים קץ לעיכוב המתמשך בהקמת הקרן. את המכתב מסיימות היועצות המשפטיות של החברה באזהרה כי הצעד הבא יהיה הגשת עתירה: "נציין כי בית המשפט מוסמך לצוות על שר להתקין תקנות. אנו תקווה כי לא נידרש לפנייה לערכאות לשם עמידה בחובתך".

יואב שגיא, ראש מכון דש"א בחברה להגנת הטבע, אמר אתמול כי "בגלל העיכובים בהקמת הקרן, מסיבות שאינן ברורות, הקרן איננה ממומשת. עשרות מיליוני שקלים, שהיו אמורים לשרת את השמירה של השטחים הפתוחים ואת טיפוחם, לא הועברו ליעדם כנדרש בחוק".

תגובת משרד השיכון: "הקמת הקרן לשמירה על השטחים הפתוחים הינה חלק מהקמת הרשות למקרקעין, אשר לצערנו טרם הושלמה עקב הימשכות המשא ומתן עם משרד האוצר, ההסתדרות ונציגי העובדים לצורך חתימה על הסכם קיבוצי. במקביל להימשכות הדיונים הפצנו את טיוטת התקנות למשרדים הרלוונטיים, וביניהם הגנת הסביבה, כדי לזרז את התהליכים".

לכתבה באתר nrg
Comments