ארדן נגד ביבי: הרפורמה שלך מאיימת על החופים

פורסם: 20 בינו׳ 2010, 2:17 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 בינו׳ 2010, 23:36 ]
מאת יעל דראל, תאריך פרסום: 14/1/2010
 
השר להגנת הסביבה, שמתנגד לרפורמה במוסדות התיכנון, מתח ביקורת חריפה וגלויה נגד הכוונה לבטל את הוועדה שמונעת בנייה קרוב לקו המים. הוא גם מתרעם על האופן החשאי שבו המהלך מקודם: "משרדי לא קיבל שום הודעה רשמית בנושא. הרפורמה בתכנון ובבנייה מקודמת בהליך לא ראוי ולא שקוף".

ככל שהרפורמה שמבקש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקדם במוסדות התכנון מתקדמת, כך מחריפה גם המחלוקת בינו לבין השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. זה האחרון לא הסתיר עד כה את התנגדותו למהלך שנודע בכינוי "רפורמת המרפסות", אך בתקופה האחרונה הוא מרבה להשמיע את הביקורת שלו בנושא בקול גלוי.   

אחד מסלעי המחלוקת הבולטים ביותר הוא סביב הכוונה לבטל את הוועדה לשמירת הסביבה החופית (ולחו"ף). במליאת הכנסת אתמול (ד'), בתגובה לשאילתה דחופה שהפנה אליו חבר הכנסת יוחנן פלסנר, אמר ארדן: "ביטול הולחו"ף יהיה אסון וטעות גדולה מאד". בנושא זה הוא זוכה לגיבוי מלא מצד ארגוני הסביבה ואנשי מקצוע מתחום התכנון. גם הם סבורים שביטול הוועדה שמסכלת תוכניות בנייה קרוב לקו המים תהיה הרת אסון. 

אך נדמה שמעבר לביטול הוועדה, מה שמטריד את ארדן היא סוגיה אחרת - עקרונית הרבה יותר - שקשורה לעובדה שהרפורמה המקיפה מתקדמת מבלי שמשרדי הממשלה הרלוונטיים שותפים לה.  

בתשובתו במליאה הבהיר ארדן כי "הרפורמה בתכנון ובבנייה מקודמת בהליך לא ראוי ולא שקוף" ובהמשך אף ציין כי לצערו, אין הוא יודע בוודאות האם אכן יש כוונה לבטל את הוועדה, מאחר ולא הועברו לידיו עד כה עקרונות הרפורמה או טיוטת החוק. ארדן ציין כי גם לא התקבלה במשרדו כל הודעה רשמית בנושא, ואמר כי אם אכן קיימת כוונה לבטל את הוועדה, הוא יפעל בכל האמצעים למנוע את קבלת ההחלטה ולהוציא אותה מהרפורמה.   

התנגדותו של ארדן לרפורמה במוסדות התיכנון אינה חדשה. מרגע שהוצג נוסח חוק הרפורמה ביקש השר להכניס בו מספר שינויים מהותיים. בהמשך, לאחר שעמדותיו לא התקבלו, סירב לחתום על טיוטת ההצעה הסופית. כעת, ימים ספורים לפני שהנושא מגיע לוועדת השרים, נשמעים עוד ועוד קולות החוששים מהיעדר השקיפות, ומהעובדה שהציבור כלל אינו שותף לתהליך.  

לחשש זה שותפים לא רק ארגוני סביבה וחברה וחברי כנסת אלא אפילו פקידי ממשל מתחום התיכנון. אחת מהם היא נילי יוגב, מתכננת מחוז תל אביב במשרד להגנת הסביבה, שבכנס של החברה להגנת הטבע בנושא אמרה: "ברפורמה המתוכננת בחוק התכנון והבנייה רב הנסתר על הגלוי". "אנחנו, במשרדי הממשלה, שומעים על הרפורמה, שמקודמת במרתפים, רק משמועות. איפה פה השקיפות הממשלתית?", אמרה יוגב.  

חבר הכנסת דב חנין, שנכח גם הוא בכנס בתל אביב, מתח ביקורת חריפה על קידום הרפורמה ואמר: "אנחנו מכירים את השיטה. לא נותנים לנו פרטים, וברגע האחרון מביאים את התוכנית לאישור ומסבירים לנו שאין זמן וחייבים מהר לאשר אותה".
 

Comments