ארדן יוצא למאבק נגד הקמת כפר נופש ענק בחוף ניצנים

נשלח 23 במאי 2011, 6:32 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 23 במאי 2011, 6:36 ]
עודכן ב- 07:06 23/05/2011

אחרי ההצלחה בפלמחים, מצטרף השר להגנת הסביבה למאבק נגד בניית 900 חדרי אירוח בניצנים


המאבק נגד הקמת כפר הנופש הגדול בישראל, בחוף ניצנים, מקבל רוח גבית: השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שתרם להצלחת המאבק האזרחי לביטול כפר הנופש בחוף פלמחים, החליט להצטרף גם למאבק בניצנים.
שמורת הטבע חולות ניצנים. באזור זה אמור לקום הכפר, תצלום: אלי הרשקוביץ

השטח הבנוי בפרויקט ישתרע על פני 300 דונם, שיתפרסו על פני כחצי קילומטר, במרחק 300 מטר מקו המים. הכפר אמור לכלול כ-900 חדרי אירוח, והקמתו צפויה לפגוע בשמורת הטבע חולות ניצנים. היקף הבנייה המתוכנן בניצנים גדול פי שלושה מהיקף הבנייה שתוכנן בפלמחים, והנזק האקולוגי שהפרויקט צפוי לגרום חמור בהרבה.

בחודשים האחרונים הוקם מטה למאבק בתוכנית, שבראשו עומדות עמותת "אדם טבע ודין" והחברה להגנת הטבע. בסוף השבוע הודיע ארדן למטה כי הוא פועל לביטול התוכנית מול יזם התוכנית, מינהל מקרקעי ישראל והמועצה האזורית חוף אשקלון, שכפר הנופש אמור לקום בתחומה. בינתיים, לא עוכבו הליכי האישור של התוכנית.

הקמת הכפר אושרה לפני כחמש שנים במסגרת תוכנית מתאר של אזור ניצנים. התוכנית כללה הסדרת מגורים לחלק ממפוני גוש קטיף; הכרזה על שטח גדול של החולות כשמורת טבע; והקמת כפר הנופש בצמוד לחוף. זאת בנוסף לכפר שאמור לקום בצפון העיר הסמוכה אשקלון, שארגוני הסביבה אינם מתנגדים להקמתו.

לטענת מטה המאבק, יש לשקול מחדש את האישור שניתן לייעוד השטח לכפר נופש, משום שהקמתו תביא לביתור שמורת הטבע ולא תאפשר מסדרון אקולוגי. המטה טוען שהכפר יגרום לפגיעה קשה במרחב החולות הגדול האחרון שנותר לאורך חופי הים התיכון.

ארדן כתב למטה המאבק שגם הוא סבור שהקמת כפר הנופש מנוגדת לעקרונות התכנון הסביבתי המעודכנים, ותוביל לפגיעה חמורה באזור טבעי וייחודי. לדבריו, הקמת כפר הנופש תגדיל את נוכחות האדם בשמורת הטבע, והדבר יגביר חדירה של מינים פולשים, ייצור תאורה מלאכותית המשפיעה לרעה על חיות בר ויביא לגידור של שמורת הטבע.

על רקע עמדה זו יזם באחרונה השר ארדן פגישות עם ראש מינהל מקרקעי ישראל ירון ביבי, וגם עם ראש המועצה האזורית חוף אשקלון יאיר פרג'ון. השר מנסה לשכנע את השניים לבטל את התוכנית ולמקד את פיתוח תיירות הנופש בשטחים הצמודים לאשקלון מצפון.

פרג'ון, שהיה בעבר איש החברה להגנת הטבע ועמד שנים רבות בראש המאבק לשימור חולות ניצנים, מסתייג מהיקף התוכנית, וטוען כי יש לבחון מחדש את התכנון של כל האזור.

"אני לא מאמין בתיירות ים תיכונית בסגנון הזה", אמר אתמול פרג'ון, "כדי למצוא מענה לצרכים הכלכליים של אזור חוף אשקלון צריך לפעול לפינוי אתר הקראווילות של מפוני גוש קטיף, הנמצא ליד היישוב ניצן, ולהפוך את השטח לאזור תעסוקה". פרג'ון הוסיף כי "יש להימנע מבניית כפר נופש בסמוך לחוף, אך ניתן לנצל שטחים יותר מרוחקים מהחוף להקמת כפר של בקתות עץ בהיקף קטן בהרבה".

מנכ"ל "אדם טבע ודין", עו"ד עמית ברכה, אמר אתמול כי "הירתמותו של השר תתרום באופן מכריע לעצירת הפרויקט ההרסני המתוכנן לקום באזור. כפי שהוכח במאבק להצלת חוף פלמחים, הציבור הישראלי אינו מקבל עוד פגיעה במעט נכסי הטבע והמורשת שנותרו לו ולדורות הבאים".

מינהל מקרקעי ישראל הגיש באחרונה לוועדות תכנון ובנייה בדיקה של ההשפעות הסביבתיות שיהיו להקמת כפר הנופש. בבדיקה זו נבחנו כמה חלופות למיקום הכפר, וצוין שהחלופה המתוכננת תפגע ברצף שטח פתוח טבעי בעל חשיבות ארצית, תשפיע על האופי של סביבת החוף ותצמצם את המסדרון האקולוגי הטבעי באזור. עם זאת, במסגרת הבדיקה נטען שניתן לצמצם את ההשפעות הסביבתיות על ידי הרחקת הבנייה מהחוף, יצירת אזורי חיץ בין כפר הנופש ושמורת הטבע, וכן הטלת מגבלות על מקורות רעש ותאורה.
 

כתבות קשורות:
Comments