המדינה מקדמת בחשאי את תוכנית ספדיה להרחבת י-ם

פורסם: 30 בנוב׳ 2011, 1:13 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 בנוב׳ 2011, 1:14 ]

יותר מ-4 שנים לאחר שנדחתה בלחץ הארגונים הירוקים, משרד הפנים שוב מבקש לשנות את תוכנית המתאר של הבירה ולאפשר הרחבתה מערבה

ניר חסון, 30/11/2011
 

רגע לפני אישור תוכנית המתאר החדשה של ירושלים, הוסיף לה משרד הפנים סעיף שיאפשר בעתיד לשנות את ייעוד הקרקע של אזור רכס לבן משטח ירוק לקרקע לבנייה. אם תאושר התוכנית בשבוע הבא בוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (הולנת"ע), יוכלו בשנים הקרובות להיבנות בשטח תוכניות לפיתוח עירוני. בכך מנסה המשרד לקדם את תוכנית הבנייה הגדולה במערב העיר, הידועה כתוכנית ספדיה, על שם מתכננה האדריכל משה ספדיה.

תוכנית ספדיה המקורית הציעה להקים אלפי יחידות דיור במערב ירושלים, על רכס לבן והר חרט, כאזור הפיתוח העיקרי של ירושלים בעשורים הקרובים. המאבק נגד התוכנית, על ידי קואליציה של ארגונים ירוקים, נמשך כמה שנים וביטולה בשנת 2007 נחשב לאחד הניצחונות החשובים של הארגונים הסביבתיים בישראל. על אף שתומכי התוכנית גרסו שמיעוט הקרקעות הפנויות לבנייה מחייב את התפשטות העיר מערבה, טענו מתנגדי התוכנית, ובהם ראש העירייה דאז אורי לופוליאנסקי, כי היא תפגע קשות בצומח ובחי ותביא להיחלשות מרכז העיר. את המאבק הכריע דו"ח של המועצה הארצית לתכנון ובנייה שקבע שבירושלים יש די קרקעות פנויות לבנייה.

לטענת הארגונים הירוקים, המנהלת החדשה של מינהל התכנון במשרד הפנים, בינת שוורץ, היא תומכת נלהבת בהחזרת תוכנית ספדיה. ואכן שוורץ, שמונתה לתפקידה לקראת סיום הדיונים על תוכנית המתאר המחוזית, הביאה לדיון מחודש בהחלטה שלא לבנות ברכס לבן. זאת לאחר שבכל הדיונים הקודמים נדחו ברוב גדול הצעות מינהל מקרקעי ישראל לאפשר בנייה באזור. הוספת הסעיף החדש התקבלה גם בניגוד לדעת החוקרת המיוחדת שמינה משרד הפנים לבחינת תוכנית המתאר המחוזית, עו"ד תלמה דוכן, שקבעה שאין לאפשר בינוי במקום בעתיד הנראה לעין, וכי יש לירושלים די קרקעות לבנייה עתידית גם ללא צורך בהתרחבות מערבה. למרות זאת, על פי הצעת שוורץ, הוסף הסעיף למפות תוכנית המתאר. במסמך שהכינה אתמול החברה להגנת הטבע, נמתחה ביקורת נוקבת על קבלת ההחלטה בניגוד להמלצת החוקרת שמינה משרד הפנים. "המלצות החוקרת המפורטות בהתייחס לרכס לבן הוצגו באופן שונה מהותית מכפי שנכתבו ואף מכפי שהוצגו בדיון הולנת"ע מיולי", נכתב במסמך. אנשי החברה להגנת הטבע אומרים כי הליך אישור השינוי בתוכנית היה לא תקין ויש לבטלו. לדבריהם, "בפברואר 2007, בהחלטה חסרת תקדים, דחתה המועצה הארצית את תוכנית מערב ירושלים וקיבלה החלטה אסטרטגית חשובה לעתיד פיתוח המרחב העירוני בירושלים: השקעה בתחום העיר פנימה ומיצוי עתודות הקרקע הקיימות".

גם בעיריית ירושלים מביעים התנגדות נחרצת להשבת תוכנית ספדיה. בהודעת העירייה נאמר כי היא "מתנגדת לתוכנית, ובהתאם לכך גם בתוכנית המתאר החדשה לירושלים לא נכללה תוכנית זו". סגנית ראש עיריית ירושלים, נעמי צור, שהובילה את המאבק נגד התוכנית בגלגולה הקודם, מתחה ביקורת חריפה על מהלך הוספת ה"סימבול" (הסעיף - נ"ח) לתוכנית המתאר. "סימבול זה הדבר הכי לא בהיר בעולם התכנון. הוא יכול להיות כלום ויכול להיות משהו מסיבי. הוא מטשטש את ההנחיות לעתיד", אמרה צור.

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "הנושא נדון בולנת"ע, ובהתאם להמלצת החוקרת הוחלט לסמן את רכס לבן בסימבול המאפשר בעתיד בנייה. הנושא יועלה לדיון בישיבת המועצה הארצית הקרובה. שינוי הסימבול אינו מהווה אישור תוכנית בנייה אלא אפשרות לבנייה בשטח זה בעתיד בהתאם לתוכניות מאושרות".

 

לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:
Comments