חצי ניצחון: בימ"ש הגביל הכרייה בחולות סמר

פורסם: 18 בפבר׳ 2012, 9:19 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 18 בפבר׳ 2012, 9:19 ]

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל את דרישת התושבים לצמצם את כמות החול המותרת לכרייה למיליון טון בלבד. אבל, לא עצר לגמרי את העבודות. "אדם טבע ודין" והתושבים: נמשיך במאבק

אבי גרצמן | 7/2/2012 14:41
תגיות: חולות סמר
 
החדשות הטובות: לא ניתן יהיה לכרות בחולות סמר יותר ממיליון טון חול; החדשות הרעות: עתירת תושבי האזור וארגוני הסביבה נמחקה ונתנה, למעשה, גושפנקה נוספת לעבודות בדיונה האחרונה בערבה.
בור כרייה חדש בחולות סמר
בור כרייה חדש בחולות סמר צילום: טל גולדמן
בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיים היום (ג') דיון שני בעתירה שהגישו תושבי הערבה ופעילי סביבה ,המיוצגים על ידי הקליניקה לצדק סביבתי באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף עם אדם טבע ודין. בית המשפט קיבל את עמדת העותרים וקבע כי לא ניתן יהיה לכרות יותר ממילון טון חול.

זאת, לאחר שבמכרז המקורי איפשר מינהל מקרקעי ישראל לקבלן לכרות שני מיליון חול, בניגוד לתוכנית המתאר התקפה. בתגובה להחלטה, אמר הקבלן בדיון כי ישמור על זכותו לתבוע את המדינה. בית המשפט סירב לדון בשאלת הכרייה לעומק וקבע כי ניתן לעשות זאת במסגרת עתירה נפרדת.

"העתירה הצליחה למנוע כרייה כפולה מזו שתוכננה בחולות סמר", ציין מנכ"ל אדם טבע ודין, עו"ד עמית ברכה. "אדם טבע ודין תמשיך להיאבק בכל הכלים העומדים לרשותה על מנת למזער את הנזק שנגרם לדיונה האחרונה בערבה".
מכת מוות

התושבים יצאו מאוכזבים מהדיון. טל גולדמן, קיבוצניקית מיטבתה ורכזת סבב"ע ("סביבה בריאה בערבה") ואחת העותרות, אמרה כי מדובר, למעשה, במכה קשה לדיונה. "אך, אנחנו לא מתכננים לוותר", הוסיפה ואמרה כי הם יבדקו וישקלו את הצעדים העומדים לרשותם.

"המאבק לא הסתיים וכעת יש להבטיח כי הכרייה תפסק בשטח שבו החלה כך שרוב שטח החולות לא ייפגע", הוסיפו באדם טבע ודין."כעת אנו קוראים למינהל למלא את חובתו לציבור ולהבטיח במסגרת תוכנית כרייה חדשה את ההגנה על מרבית חולות סמר", אמרה גם עו"ד נירית לוטן, מהקליניקה לצדק סביבתי באוניברסיטת תל אביב.

ללא פשרה

חולות סמר, הרחוקים כ-30 מאילת, מהווים מערכת אקולוגית ייחודית, חשובה ואחרונה מסוגה בארץ, התומכת בבעלי חיים רבים הנמצאים בסכנת הכחדה. בשנת 2008 הגישה אדם טבע ודין עתירה כנגד התוכנית, אך בית המשפט המחוזי בבאר שבע דחה את העתירה לאחר דיונים רבים ומאוחר יותר היא נדחתה גם על ידי בית המשפט העליון. במקביל, כאמור, הגישה העמותה עתירה נוספת, לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, בשיתוף הקליניקה הסביבתית ותושבי האזור (זו שבית המשפט לא קיבל היום).

במקביל, במשך חודשים ניסו התושבים, ארגוני הסביבה -בהובלת החברה להגנת הטבע ואדם טבע ודין - והמשרד להגנת הסביבה למנוע את כריית החול בסמר. בסופו של דבר התפוצצו המגעים בין המשרד להגנת הסביבה ומינהל מקרקעי ישראל. השר ארדן הודיע ליו"ר המינהל, בנצי ליברמן, כי הוא דוחה את הצעת הפשרה. על פי ההצעה, כריית החול הייתה אמורה להתבצע על שליש מהשטח, יתר האזור היה מוגדר כשמורת טבע.

בסוף דצמבר עלו הכלים הכבדים של הקבלן והחלו בעבודות. הקבלן נתקל בהתנגדות פיזית של פעילי הסביבה, במהלך ההתנגדות נעצרו כמה פעילי סביבה, בניהם סמנכ"ל החברה להגנת הטבע, ניר פפאי. בסופו של דבר החל הקבלן בעבודות הכרייה.

היום, נסתם הגולל גם ההליך המשפטי האחרון הפתוח בנושא. אך נראה כי לא מדובר במהלך האחרון.

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:
Comments