חושבים גלובלי - מצילים את האמזונס

נשלח 25 באוג׳ 2011, 5:52 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 6 בספט׳ 2011, 10:15 ]

החברה להגנת הטבע מצטרפת לקריאתם של ארגוני הסביבה העולמיים נגד שינוי חוק היערות הברזילאי, חוק משנת 1965, המעמיד בסכנה מוחשית אמיתית את יערות האמזונס בברזיל.

כיום, החוק בברזיל מבטיח את שימורם של כ-80 אחוזים משטחי יערות האמזונס, גם אלו הנמצאים בבעלות פרטית ומהווים את רוב השטח, ומגביל את כריתת היערות הצמודים לגדות הנהר והנחלים. השינוי המוצע בחוק, אם יתקבל, יפחית את אחוזי השטח אותו מחויבים הבעלים הפרטיים לשמור ל-50 אחוז בלבד, ויפגע בהגנה על הנהרות והנחלים כמו גם ראשי הגבעות.

החברה להגנת הטבע קוראת לכם לחשוב גם גלובלית ולשלוח לנשיאת ברזיל פניה אישית על מנת שתטיל וטו על הצעת החוק. למעלה ממיליון אנשים מכל רחבי העולם נענו לקריאה, עשו זאת גם אתם.

לחצו כאן על מנת לחתום על הקריאה באתר Avaaz.org

לחצים כלכליים משמעותיים, הנובעים בין השאר מעלייה חדה במחירי מוצרי המזון כמו בשר ופולי סויה, והאתגרים הכלכליים החברתיים בברזיל, עומדים מאחורי ההצעה לשינוי חוק היערות הקיים בברזיל.

שינוי החקיקה מגיע בקרוב לדיון בקונגרס הברזילאי, אך לנשיאת ברזיל, דילמה רוסף, ישנה זכות וטו לגביו. הלחצים המופעלים על מקבלי ההחלטות בברזיל, מכיוונם של החקלאים ובעלי העניין, הטוענים כי החוק הקיים עוצר את צמיחתה הכלכלית של ארצם, הם גדולים ומשמעותיים ומחייבים משקל נגד בין לאומי. כאן אנחנ ואתםו נכנסים לתמונה!

בצילום: בירוא יערות גשום באמזונס (מתוך Avaaz)

חשוב לדעת: זה ישפיע גם עלינו, בישראל, לרעה!

אם אנחנו רוצים לנשום חמצן, לאכול פירות, להבריא ממחלות וליהנות מחיים בסביבה יציבה מבחינה אקלימית - חייבים לשמור על האמזונס! יערות הגשם באמזונס רחוקים מאוד מישראל, אבל חשיבותם לציבור הישראלי היא הרבה מעבר לצפייה בסרטי טבע או טיולי תרמילאים לאחר הצבא: יערות הגשם באמזונס מכילים מגוון ביולוגי עצום של צמחים ובעלי חיים - מספר מיני הדגים באמזונס גדול ממספר מיני הדגים באוקיאנוס האטלנטי כולו!  - מגוון ביולוגי זה מספק לעולם כולו שירותים חיוניים, שירותי המערכת האקולוגית:

20% מהחמצן העולמי מיוצר ב"ריאה הירוקה" של האמזונס, ומגיע גם אלינו עם זרמי  האוויר העולמיים.

האמזונס מהווה גורם המסלק גזי חממה מהאטמוספרה ובכך מסייע לבלום את שינויי האקלים, המאיימים גם על קו החוף הישראלי, באותה מידה כמו קו החוף הברזילאי!

עובדות אלה חשובות במיוחד, לאור העובדה שב-300 השנים האחרונות שטח היערות הגלובלי הצטמצם ב-40%! יתרה מזו, פעולות הפיכת יער גשם לשטח חקלאי או שטח מרעה, מחמירות את שינויי האקלים בגלל פליטה מוגברת של פחמן דו חמצני בתהליך בירוא היער.

מדענים משערים כי יערות האמזונס מהווים מעין משאבת מים אדירה, המייצרת ענני גשם ומשפיעה על משטר הרוחות והגשם העולמי. בירוא יער מאסיבי מעלה חשש מעצירת המשאבה הזו, כך שאזורים נרחבים ביבשת אמריקה ואף באירופה יעברו תהליכי מדבור משמעותיים.

בצילום: חוף הבונים. עד לכאן יגיעו ההשפעות ההרסניות של בירוא יערות האמזונס.

האמזונס הוא ספריה אדירה של ידע, המוצפן בחומר הגנטי של צמחים ובעלי חיים, לאחר מיליוני שנות אבולוציה: ידע זה מתורגם לרפואה - כרבע מהתרופות המודרניות שאנו רוכשים בבית המרקחת פותחו מחומרי טבע שמקורם ביערות הגשם. דגש רב בנתון המדהים הזה הוא על תרופות אנטי סרטניות כמו הפרויונקל (אונקובין), תרופה שהעלתה את סיכויי ההחלמה של ילדים מלוקמיה מ-20% ל-80%! אולם, רק 1% מהצמחים ביערות הגשם נבדקו לשימושים רפואיים, ולכן שימור פוטנציאל התרופות באמזונס הוא חיוני להתמודדות עם מחלות ההווה והעתיד.

בנוסף, חלק גדול מהתזונה שלנו מבוסס על צמחים מיערות הגשם, כולל אבוקדו, קוקוס, תפוזים, לימונים, ענבים, בננות, קשיו, תפוחי אדמה ועוד. חשיבות שמירת בית הגידול הטבעי של צמחי תרבות אלה היא בשימור זני הבר של הצמחים, העמידים למחלות ולמגוון תנאים סביבתיים, ויכולים להבטיח את המשך קיום החקלאות המזינה אותנו.

לכן גם אנו חייבים להתגייס ולתרום את חלקנו לשמירת יערות האמזונס ולמניעת שינוי החקיקה בברזיל.

האיומים על יער האמזונס אינם שונים מהותית מהאיומים על הטבע בישראל: פיתוח לא מבוקר, היעדר תמריצים לשמירת שטחים פתוחים ופגיעה במגוון הביולוגי, המספק לנו שירותים חשובים. החברה להגנת הטבע פועלת לקידום אורח חיים מקיים, תוך הבנה שקיום האדם כרוך בשמירת סביבה בריאה ומוגנת.

לכתבה באתר החברה להגנת הטבע
Comments