במקרה? כך נבחר שאול גולדשטיין למנכ"ל רשות הטבע והגנים

נשלח 4 בנוב׳ 2011, 13:19 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 4 בנוב׳ 2011, 13:19 ]

לפעמים רב סרן שמועתי דווקא יודע על מה הוא מדבר. האם העובדה שמתוך עשרות מועמדים נבחר דווקא זה שסומן, מהווה ראיה חותכת לכך שמדובר במינוי מבושל? לא בטוח

סופ
אביב לביא | 4/11/2011 9:18
תגיות: שאול גולדשטיין, גלעד ארדן, רשות הטבע והגנים
 
ב-27 ביולי פורסמו באתרי האינטרנט ידיעות על הצעת החוק השנויה במחלוקת, שתאפשר להעביר את ניהול הגנים הלאומיים לידיים פרטיות. החוק המדובר, כידוע, נועד להכשיר את הדיל המפוקפק ששורר כבר שנים בגן הלאומי עיר דוד, שאת ניהולו בפועל מסרה רשות הטבע והגנים לידי העמותה הימנית "אלע"ד".

החלק המעניין בידיעה שפורסמה ב-ynet היה שמור לתגובות. בטוקבק מס' 91 כתב מישהו: "מנכ"ל רשות הטבע והגנים הבא הוא שאול גולדשטיין. דוד בארי יו"ר עמותת אלע"ד וגולדשטיין מחזיקים בדעות קרובות. ברגע ששאול ייבחר למנכ"לות הרשות הוא יפקיע את עיר דוד מידי רשות הטבע והגנים ויעביר אותה לעמותת אלע"ד הקיצונית". התגובה הבאה, 92, לא פיגרה בהרבה: "גלעד ארדן ממנה את שאול גולדשטיין למנכ"ל רשות הטבע והגנים", נכתב שם בפסקנות.

כשהדברים הללו נכתבו, גולדשטיין, ראש המועצה האזורית גוש עציון וחבר מרכז הליכוד, היה עדיין רק אחד מיותר מ-80 מועמדים שהציעו את עצמם לתפקיד הנחשק. החשדות של הטוקבקיסטים האנונימיים לא הופרחו בחלל ריק: כבר כמה חודשים מסתובבת השמועה העיקשת לפיה ועדת האיתור שהקים ארדן היא קליפה ריקה מתוכן, וכי המינוי בושל ונתפר מבעוד מועד עבור המועמד המועדף עליו.
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90 וראובן קסטרו
ארדן וגולדשטיין. החשדות של הטוקבקיסטים האנונימיים לא הופרחו בחלל ריק צילום: יוסי אלוני, פלאש 90 וראובן קסטרו
ללא גנרלים

והנה, הפלא ופלא, בשבוע שעבר הודיעה ועדת האיתור על מינוי מנכ"ל חדש לרשות הטבע והגנים: שאול גולדשטיין. מתברר שלעתים הנבואה ניתנה לטוקבקיסטים, ולפעמים רב סרן שמועתי דווקא יודע על מה הוא מדבר. לכאורה, העובדה שמתוך עשרות מועמדים נבחר דווקא זה שסומן, מהווה ראיה חותכת לכך שמדובר במינוי מבושל, ושארדן סידר לעצמו מנכ"ל נוח מהבית האידיאולוגי והמפלגתי שלו.

או שלא. ארדן, צריך לומר, כלל לא היה מחויב להקים ועדת איתור. ברצותו, השר להגנת הסביבה יכול להביא לאישור הממשלה מועמד מטעמו לניהול רשות הטבע והגנים. ארדן הקים ועדה כנראה משום שרצה לשוות למינוי נופך מקצועי וענייני. אין לו שום רצון להצטייר כממשיך דרכו של צחי הנגבי. לרוב חברי הוועדה שמינה יש שתי תכונות - הם אנשים ראויים, והם גם נמנים עם מקורביו של ארדן.
מתוך יותר מ-80 מועמדים , הוועדה סימנה 14 ושלחה אותם לבחינות במכון הערכה. התופעה הבולטת ביותר הייתה שכמעט כל הקצינים הבכירים שניגשו נופו בשלב הראשון. לארדן ולאלונה שפר קארו, מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה שעמדה בראש הוועדה, יש סדר יום אזרחי מובהק. הם לא אוהבים מסביבם גנרלים. כמה מהקצינים המודחים נעלבו עד עמקי נשמתם, והתלוננו אצל מבקר המדינה.

בצורה מופתית
אחרי שהגיעו התוצאות מהמכון, הוזמנו השמונה בעלי הציונים הטובים לראיון. בתום יום הראיונות, חברי הוועדה בחרו פה אחד בגולדשטיין. בימים האחרונים שוחחתי עם רוב חברי הוועדה. כולם כאחד נשבעו ביקר להם שהבחירה הייתה נקייה, אותנטית, שגולדשטיין פשוט היה המועמד המשכנע ביותר. "היינו מודעים לשמועות וידענו שנחטוף ביקורת", אומר אחד מחברי הוועדה, "אבל כנגד זה לכולנו היה ברור שהוא המועמד הכי מתאים לתפקיד. הרי לא ייתכן שבגלל השמועות והחשש ממה יגידו נמנה מישהו פחות מתאים".

פרופ' גידי נאמן הוא בוטנאי, איש המחלקה לביולוגיה באוניברסיטת חיפה-אורנים וחבר מפלגת התנועה הירוקה, לא בדיוק כוס התה הפוליטי של ארדן. הוא שימש כחבר הוועדה, וגם הוא טוען בתוקף שעבודתה הייתה חפה מכל רמז להתערבות חיצונית: "הוועדה התנהלה בצורה מופתית", הוא אומר, "גולדשטיין היה מקום ראשון אצל כולנו, גם מבחינת הנתונים האובייקטיביים, ההופעה שלו בפני הוועדה, קורות החיים. כאיש טבע אני אומר שתמיד סבלנו מעודף גנרלים ברשות הטבע והגנים".

אין לו שום רקע בשמירת טבע ובנושאי סביבה.
"נכון, אבל יש לו ניסיון בניהול מערכות עם תקציבים גדולים, ואני מעדיף מועמד כזה על פני מישהו שבא מהעיסוק בטבע אבל לא ניהל שום דבר. צריך להבין שבעצם העובדה שארדן הפקיד את ההמלצה בידי ועדה הוא סינדל את עצמו, כי תאר לעצמך לאיזו בעיה הוא היה נקלע, אם היינו ממליצים על מועמד שלא היה לטעמו. יש לי עליו ביקורת בתחומים אחרים, אבל בכל מה שנוגע להליך שהיה כאן אני חושב שההתנהלות הייתה ראויה להערכה".
Comments