שמורת גמלא נשרפה כליל

פורסם: 27 במאי 2010, 6:38 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 31 במאי 2010, 3:54 ]

אחת משמורות הטבע היפות בישראל הפכה תוך עשר שעות לשדה טרשים מפויח. "זו אווירה ממש אפוקליפטית", אמר אחד הכבאים. "כל הנוף נראה אפור-כחול, פשוט בא לבכות". גורמים בשירותי הכבאות אמרו ל-nrg מעריב כי מקור האש הוא משריפה שפרצה כתוצאה מאימונים של צה"ל. מטוסי כיבוי חגים באיזור

עדי חשמונאי | 27/5/2010 12:34    
השריפה שעדיין המשתוללת ברמת הגולן למעלה מעשר שעות גרמה לנזק כבד לחי ולצומח: סמוך לשעות הצהריים (ה') נראה שכל השטחים הפתוחים בשמורת גמלא נשרפו כליל. במקום נראית כל הצמחייה כשהיא שחורה ומפויחת. הצוותים הפועלים לכיבוי השריפה, גם כאלה שנמאצים במרחק של כק"מ ממוקד השריפה נאלצים לחבוש מסיכות על פניהם. כל מי שבאיזור סובל מצריבות בעיניים. באיזור נראים סיבי פיח של צמחייה שרופה מתעופפים ברוח.

שריפה בגמלא
שריפה בגמלא צילום: אסנת איתן, רשות הטבע והגנים
 
"זו אווירה ממש אפוקליפטית", אמר אחד הכבאים. "כל הנוף נראה אפור-כחול, פשוט בא לבכות על המקום היפה הזה"

גורמים בשירותי כבאות גליל גולן אמרו ל-nrg מעריב כי מקור השריפה הוא משריפה מתגלגלת שהחלה לפני יומיים, כתוצאה מאימונים של יחידות צה"ל.

מנכל רשות הטבע והגנים, אלי אמיתי, מסתובב בשטחים העצומים של השמורה כדי לאמוד את הנזקים הכבדים שנגרמו.

הכבאים ממשיכים להיאבק בשריפה שהחלה ב-2:00 בלילה. וכילתה למעלה מעשרת דונם. מטוסי כיבוי חגים מעל למוקד השריפה, בניסיון לכבות אותה. במקום פועלים גם צוותי כיבוי, אנשי קק"ל, פקחי רשות הטבע והגנים הלאומיים ושתי פלוגות של חיילי צה"ל.
חמד אלמקת
השריפה בשמורת גמלא ברמת הגולן חמד אלמקת
מרקם אקולוגי שלם ניזוק - הצומח, העצים ובעלי החיים על הקרקע

ברשות הטבע והגנים הלאומיים כינו את השריפה "עבדת 2", כשהם מביעים חשש לנזק כבד למקום, בדומה למקרה ההשחתה בעין עבדת שבנגב לפני כשבעה חודשים.

חברי הנהלת הרשות יצאו ממשרדיהם בירושלים לישיבת חירום ברמת הגולן, במטרה לאמוד את הנזקים הכבדים שנגרמו לשמורה הייחודית, הכוללת את אתר קינון הנשרים הגדול ביותר בארץ ואת העיר היהודית הקדומה מימי בית שני.

דוברת רשות הטבע והגנים הלאומיים, אסנת איתן, שנמצאת בשטח, אמרה ל-nrg מעריב: "לאחר שבבוקר פינו והחזירו את הכלוב שיש בו 15 נשרים, האש שוב התחדשה והגיעה אל הכלוב על קו המצוק. בשל סכנה של שאיפת עשן התחלנו בפינוי מחודש של כלוב האקלום. האתר עצמו, עליו נאמר: 'שנית גמלא לא תיפול', עלה בלהבות.

"אנחנו מדברים על שריפה שכילתה את כל עולם החי והצומח שמתקיים פה באיזור. אנחנו מדברים על נשרים שהם מין בסכנת הכחדה, וברגע ששריפה נעה על שטח ומכלה אותו, אנחנו מדברים על מרקם אקולוגי שלם שניזוק - הצומח, העצים וכל בעלי החיים על הקרקע".

חמד אלמקת
השריפה בשמורת גמלא ברמת הגולן. ''אנחנו מדברים על שריפה שכילתה את כל עולם החי והצומח שמתקיים פה באיזור'' חמד אלמקת
צה"ל: פועלים למזער ולהקטין את תכיפותן והתפשטותן של הדליקות

שריפת הענק החלה בסביבות השעה 2:00 בלילה באיזור מושב יהונתן. בשל מזג האוויר השרבי והרוחות החזקות היא התפשטה משם לערוץ נחל דליות, לוואדיות ולשמורת גמלא עצמה. פקחי רשות הטבע והגנים הלאומיים פינו את הנשרים מכלוב האקלום בו נמצא גרעין רבייה, לטובת האוכלוסייה, הנמצאת בסכנת הכחדה. באתר התקינו ברשות גם מצלמה העוקבת אחר התנהגות הנשרים, והוא נחשב לאתר החשוב ביותר בארץ להצלת "מלך השמיים".

מטוס כיבוי פועל לכיבוי השריפה בשמורת גמלא
מטוס כיבוי פועל לכיבוי השריפה בשמורת גמלא חמד אלמקת
בשלושת הימים האחרונים נשרפו 300 דונם בנחל זוויתן. בחודש האחרון נשרפו 15 אלף דונם של חורש טבעי, בהם בנחל הג'ילבון, בעין תינא, בנחל שוח ובנחל סמק. בנוסף, נשרפו רבבות דונמים של שטחי מרעה ובקר. ברוב המקרים השריפות פרצו כתוצאה מאימונים של חיילי צה"ל.

בשבועות האחרונים מקיים צה"ל אימונים אינטנסיביים ברמת הגולן, בעקבות ההכנות לתרחיש של התחממות גבול הצפון בקיץ הקרוב.

ירי הפגזים מתבצע אמנם בשטחי האש, אולם התנאים הנוחים להתפשטות השריפה, כגון קוצים יבשים, מזג אוויר שרבי ורוח חזקה הביאו לתוצאות העגומות של כליית אלפים רבים של דונמים, ביניהן גם שטחים נרחבים משמורות טבע ברמת הגולן שסיכנו לעתים קרובות מטיילים ששהו בערוצי הנחלים, יישובים ובסיסים.

דובר צה"ל מסר בתגובה: "צה"ל מתאמן בכל עונות השנה, ובכלל זה גם בעונת הקיץ. בצה"ל מודעים לבעיית הדליקות הקיימות בשטחי האימונים ברמת הגולן ופועלים על מנת למזער ולהקטין את תכיפותן והתפשטותן. מעבר לכך, אם פורצת שריפה בשטחי האש, עוצר צה"ל באופן מיידי את אימוניו, פועל לכיבוי מהיר של השריפה ומסייע ככל שניתן לכוחות הכבאות וההצלה".
חמד אלמקת
השריפה בשמורת גמלא ברמת הגולן. ''בצה''ל מודעים לבעיית הדליקות הקיימות בשטחי האימונים ברמת הגולן'' חמד אלמקת
 

כתבות קשורות:
Comments