בג"ץ עצר את חיפושי הנפט ברמת הגולן

פורסם: 4 באוק׳ 2014, 1:50 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 באוק׳ 2014, 1:51 ]
בעקבות עתירה נגד הפעולות של חברת "אפק", קבע השופט כי אין להקים מתקנים או לבצע עבודות מכל סוג המשנים את פני הקרקע עד לקיום דיון בנושא היתר הקידוחים במקום. אדם טבע ודין: "מקווים שההחלטה תבטיח דיון מעמיק בשאלה אם לאשר פרויקט עם סיכון להשלכות סביבתיות ובריאותיות"
ליאור גוטמן, כלכליסט, 30/9/2014

שופט בית המשפט העליון ניל הנדל הוציא אתמול (ב') צו ארעי המונע מחברת "אפק" לקדם ניסיונות לחיפוש נפט בשטח רמת הגולן.

 

 

הצו הוצא לבקשת ארגון אדם טבע ודין ותושבי הסביבה ברמת הגולן, שעתרו לבג"ץ בטענה שעצם החיפושים עלולים לפגוע במקורות מים, בעתיקות או בטבע.

 

בהחלטה שהוציא הנדל נאמר כי "אין להקים מתקנים כלשהם או לבצע עבודות מכל סוג המשנות את פני הקרקע, וזאת בגבולות השטח המוגדר ברשיון", וזאת עד לקיום דיון בנושא היתר הקידוחים במקום.

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין: "סכנה לסביבה ולבריאות" (צילום: אדם טבע ודין)
עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין: "סכנה לסביבה ולבריאות" (צילום: אדם טבע ודין)

 

ההיתר לבצע פעולות חיפושי נפט ברמת הגולן הוענק ביולי האחרון לחברת אפק שפועלת תחת ג'יני, חברה אמריקאית, שניסתה בקיץ האחרון לקדם במקביל פיילוט להפקת נפט באזור בית שמש מפצלים ששוכנים כמה עשרות מטרים תחת פני האדמה (OIL SHELL).

 

באישור לחיפושי נפט ברמת הגולן שהוענק לאפק קבעה המדינה כי "הובאו בחשבון מכלול ההיבטים הסביבתיים, הבטיחותיים ואיכות המים ואיכות האוויר באזור ונמצא שהתוכנית עומדת בכל הוראות הדין", אולם ההסבר כאמור לא שכנע את העותרים שהשיגו ניצחון זמני במאבק לעצור את חיפושי הנפט ברמה.

 


בתגובה סיכם עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין: "כנראה שלאור ההצלחה במאבק נגד פרויקט פצלי השמן, אצה לחברת אפק הדרך לקבוע עובדות בשטח ולנסות להפוך את קידוחי הנפט בגולן לעובדה מוגמרת. אנו מברכים על החלטת בג"ץ שתעצור את הפארסה הזאת ותבטיח דיון מעמיק בשאלה האם ניתן לאשר פרויקט עם סיכון להשלכות סביבתיות ובריאותיות כה הרסניות". 

 

חברת אפק מסרה בתגובה להחלטה כי "ההחלטה בדבר הצו הארעי התקבלה לידינו אתמול בערב ומיד לכשהתקבלה, הורינו לקבלן לעצור ולפנות את האתר. פרויקט קידוחי חיפוש הנפט בגולן נבדק ואושר על ידי הגורמים המקצועיים במדינת ישראל, בהם רשות המים, חברת מקורות ועוד. חברת אפק גאה להוביל את הפרויקט הלאומי לחיפוש נפט ברמת הגולן ובטוחה כי הניסיונות הללו למנוע את החיפוש אחר אחד המשאבים החשובים בעולם, יעלו בתוהו".


לכתבה באתר ynet

Comments