מצילים את שמורת הטבע העירוני בתל-אביב

פורסם: 6 בפבר׳ 2013, 11:43 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 17 במרץ 2013, 13:02 ]
ינואר 2013
המטה להצלת רכס החוף האחרון בתל אביב מציג: תכנית תא/3700 תהרוס את רכס החוף האחרון בגוש דן, מאשדוד עד הרצליה, שהיום משמש כשמורת טבע לא מוכרזת. למעלה מ-200 מיני צמחים ובעלי חיים, חלקם מוגנים, חלקם ייחודיים לאזור השמורה וחלקם בסכנת הכחדה כלל-ארצית, ייכחדו אם התכנית תצא לפועל. במקום שמורת טבע עירונית עם טבע פראי נקבל פארק דשא עם 4 חניוני ענק תת-קרקעיים ו-2 חניוני ענק על פני הקרקע עם כ-6,000 מקומות חניה ומיני-קניונים לבילוי ולמסחר.
התכנית שתהרוס את השמורה

תכנית תא/3700 היא תכנית לבניית בין 10,000 ל-12,000 יחידות דיור ומשתרעת מרחוב פרופס בדרום ועד גבול הרצליה בצפון. התכנית כוללת הקמת פארק ענק, שבתוכו מיני-קניונים לבילוי ומסחר, 6 מגרשי חניה תת-קרקעיים ומגרש חניה אחד על פני הקרקע, כולם בשטח שמורת תל אביב. בנוסף, בשטח השמורה ייסלל כביש אורכי נוסף, מערבי לכביש 2040, וממזרח לו ייבנו בניינים למגורים.

במסגרת התכנית, שהוגשה על ידי עיריית תל אביב, ונדונה בוועדה המחוזית לתכנון ולבניה, הוגש תסקיר השפעה על הסביבה. רק 10 שורות (!) מתוכו מתייחסות למגוון הביולוגי בשטח השמורה, וגם הן רצופות טעויות והטעיות.

המטה להצלת רכס החוף האחרון בתל-אביב, שפועל במסגרת פורום תושבים למען טבע עירוני ואיכות הסביבה בתל-אביב-יפו, הגיש התנגדות עקרונית לתכנית, ודרש להזיז את גבול התכנית מזרחה, מכיוון שהריסת השמורה הלא-מוכרזת לא תואמת תכניות מתאר ארציות, כמו תמ”א 35, ותמ”א 13 שמגן על החופים ומונע בנייה 300 מטר מקו החוף. בנוסף טענו שבתסקיר ההשפעה על הסביבה היו טעויות רבות בפירוט על בעלי החיים והצמחים הייחודיים שבסביבה, כולל צמחים שהם ייחודיים לרכס החוף בתל אביב ולא קיימים במקומות אחרים בארץ ומינים בסכנת הכחדה, ושהתסקיר מתעלם מכך שהשמורה הלא מוכרזת היא המקום היחיד בין אשדוד להרצליה שבו טרם נהרס רכס החוף הייחודי לישראל בלבד בכל אגן הים התיכון תחת שרשראות הדחפורים.

רצועת מישור החוף מהווה מוקד אנדמיות (מוקד של מינים ייחודיים לאזור) למינים ולתתי-מינים שאין כמותם באף אזור אחר בעולם, למעט בישראל וקצותיה. קצב הפיתוח הגבוה בגוש דן ובאזור השרון הביא להצטמצמות ניכרת של השטחים הפתוחים ולהרס השטחים הנותרים…

אין להתעלם מהפער העצום בין המצאי הזעום המופיע בתסקיר הסביבתי למצאי הקיים בפועל. ממצאים אלה מעידים כי מכלול הנוף הכולל את הרכס, גב הרכס והמרזבה הינו בעל ערך לשמירת טבע, ויש לבחון מחדש את תוכנית הפיתוח 3700 במתכונתה הנוכחית מול אתגרי שמירת הטבע בעידן של תמורות.”

ד”ר עודד כהן, חוות דעת אקולוגית

צפו במצגת כדי להבין מדוע אנחנו מתנגדים להרס השמורה.

קראו את המכתב של עזריה אלון שמתנגד להרס שמורת הטבע העירוני.

בעקבות דחיית ההתנגדות שלנו, קיבלנו אישור להגיש ערר למועצה הארצית. הדיון נקבע ל-14 במרץ 2013.

למיטיבי לכת

תשריט התכנית

הוראות התכנית

הערר שהגשנו למועצה הארצית

מקור: המטה להצלת רכס החוף האחרון בתל אביב

כתבות קשורות:
השדות של גלילות: ריאה ירוקה בלפיתת חנק
בצל הבנייה: הצצה לחיות הבר בשמורת ת"א
ת"א הבטיחה לשמור על הטבע - אך בונה חניון במקום בו אותרו 180 מיני צמחים
המאבק בתקשורת - שמורת תל אביב
Comments