תל אביב: הדברת יתושים באמצעות עטלפים במקום שימוש בחומרי הדברה כימיים

פורסם: 11 באוג׳ 2010, 12:10 על ידי: Sustainability Org
במסגרת פעילות עיריית תל־אביב-יפו להדברת יתושים וחרקים באזורי מגורים ופנאי, תוך רצון להפחית את השימוש בחומרי הדברה כימיים העלולים לגרום לנזקים סביבתיים, תחל העירייה בפיילוט הדברת יתושים וחרקים באמצעים "ירוקים", ע"י שימוש בעטלפים.
בטבע קיימים 34 זנים שונים של עטלפים: סוג אחד של עטלף פרי ו- 33 זנים של עטלפים הניזונים מחרקים, אינם מזיקים ואינם גורמים לרעשים.
העטלף שנבחר לפיילוט העירוני הוא עטלף לבן שוליים, החי בתוך עצים חלולים וניזון בתקופת הקיץ מיתושים ובחורף מעשים. העטלף חי בתוך תיבות קינון צרות המותקנות על עצים ובקרבת מקור מים וניזון מכ- 1000 יתושים בלילה. בכל תיבה מאוכלסים כ- 200 עטלפים. אורח החיים של העטלף הינו כ- 20 שנים וההתרבות היא צאצא אחד לשנה. העטלף מתחיל את הפעילות באור האחרון של היממה וממשיך לתוך הלילה.
במסגרת הפיילוט, המתבצע בשיתוף ד"ר אלעזר וולקני מהגן הזאולוגי באוניברסיטת תל-אביב, יותקנו כ- 50 תיבות קינון באזורים רווי יתושים הקרובים למקורות מים (25 תיבות באזור הצפארי וגני יהושע ו-25 תיבות בפארק דרום בסמוך לספארי) - באזורים אלה ישנם כל האמצעים הדרושים למחיית העטלפים. נכון להיום ישנה אוכלוסייה של עטלפים לבני שוליים לאורך הירקון, כאשר המגמה הינה להגדיל את הכמות ולאכלס אותם בהתאם, באמצעות התקנה של תיבות קינון על מנת שיתאכלסו ויתרבו. לאחר בחינת התוצאות ניתן יהיה להציב תיבות נוספות באזורים אחרים בעיר.
יש לציין כי ברגע שכמות המזון (היתושים) תפחת יעברו העטלפים למקום אחר שבו יש מזון, דבר שיוצר איזון.

במהלך הפרויקט יתקיימו הרצאות בנושא למול מורים ותלמידים ותיערך הסברה אודות ההדברה ירוקה שאינה מזיקה לסביבה, באמצעות העיתונות והאינטרנט.

אנו מקווים כי העטלפים יצמצמו את מפגע היתושים ברחבי העיר.

מקור: MyHood

Comments