עת לטעת

פורסם: 26 בינו׳ 2010, 5:24 על ידי: Sustainability Org
מאת עדי חשמונאי, תאריך פרסום: 25/1/2010
 
במסגרת פרויקט "עץ לכל תושב" תיטע הקרן הקיימת לישראל 7.5 מיליון עצים נוספים. המטרות: לצמצם את זיהום האוויר ביישובים עירוניים ולמנוע את התפשטות המדבר בצפון הנגב. לאחרונה החלה הקרן לשתול באזורים המדבריים בנגב עצי פרי הזקוקים למעט מים.
 
כשחוזה המדינה בנימין זאב הרצל הגיע למסע בארץ ישראל במטרה להיפגש עם הקיסר הגרמני כדי להגשים את החלום הציוני שלו, הוא תיאר את הדרך לירושלים כמסלול נטול עצים. 112 שנים חלפו מאז, והיום אף אזרח במדינה לא יכול לדמיין את הרי ירושלים בלי מאות אלפי עצי האורן שמכסים אותם.


צילום: ארכיון קק''ל
צפון הנגב בסוף שנות ה-70 צילום: ארכיון קק''ל

ישראל היא המדינה היחידה בעולם בה יש היום יותר עצים מאשר לפני 100 שנה. עם היווסדה של הקרן הקיימת לישראל (קק"ל) ב-1901 היו בארץ 14 אלף דונם יער בלבד. כיום - יותר ממיליון דונם. בעשור הקרוב עתידה קק"ל לנטוע 7.5 מיליון עצים נוספים במסגרת פרויקט "עץ לכל תושב".

"האדם מייצר גורמי זיהום שפוגעים באיכות האוויר ואפילו משנים את אקלים כדור הארץ", אמר יו"ר קק"ל עולמי, אפי שטנצלר. "אחד הפתרונות היעילים

לשיפור המצב הוא נטיעת עצים. זה מכבר הכריז האו"ם על פרויקט שכותרתו 'נוטעים את העולם', והקרן הקיימת מצטרפת בכל לבה ליוזמה הזו".


צילום: ארכיון קק''ל
כיום, 30 שנה אחרי. יער נטוע לעצירת המדבר בצפון הנגב צילום: ארכיון קק''ל
בשנים האחרונות פועלת קק"ל לבלימת תהליך המדבור, הנובע, בין היתר, מההתחממות הגלובלית, ואף עשתה לעצמה שם עולמי בתחום. אחת ההצלחות הגדולות נמצאת ביער יתיר בצפון הנגב. "יתיר הוא היער הגדול בעולם שניטע על ידי אדם באזור מדברי למחצה", הסבירה ד"ר אור קרסין, חברת דירקטוריון בקק"ל. "היער ממוקם על ספר-המדבר, והוא למעשה עוצר את התפשטות המדבר. לפני שקק"ל נטעה את יער יתיר, היה מוסכם בעולם שלא ניתן לנטוע יער באזור שיורדים בו פחות מ-600 מ "מ גשם בשנה. יתיר ניטע באזור של 250 מ"מ גשם".

לדברי שטנצלר, שנות הבצורת הרצופות האחרונות הורידו את כמות המשקעים השנתית באזור צפון הנגב לכ-40 מ "מ בלבד. בוועידת האקלים שנערכה לאחרונה בקופנהגן, ביקשו מדינות מהעולם ללמוד את השיטות הישראליות הייחודיות לנטיעת העצים באזורים המדבריים וה מדבריים-למחצה. "השבוע התפרסם במגזין המדעי סיינס מאמר שהוא פרי שיתוף פעולה שלנו עם מכון וייצמן", סיפר אתמול שטנצלר. "מדובר במחקר שבו אנחנו בודקים את השפעת היער על נושא קיבוע הפחמן. מתברר שיער יתיר שלנו סופח פחמן בשיעור של 220 קילו לדונם, בשעה שיער באירופה, שבו כמות המשקעים עומדת בממוצע על 1500 מ"מ, סופח רק 200 ק"ג".

בנוסף החלה קק"ל לשתול באזורים המדבריים עצי פרי המתאימים לכמות המשקעים הנמוכה באזור. גם עצי השיטה, שהידלדלו עם השנים מהערבה בשל שנות הבצורת הרצופות ושינויי זרימה בנחלים ובגאיות, זכו לפרויקט משלהם - "אמץ שיטה" שמו. במסגרת הפרויקט נאספו זרעים מ"עצים מצטיינים", הושבחו בתחנת המחקר והפיתוח בערבה התיכונה והונבטו במשתלות של קק"ל. לפני מספר ימים נערך באזור טקס נטיעות של בית הספר "שיטים" בערבה התיכונה, והשתילים הוחזרו בדיוק לאותם מקומות מהם הם נעלמו.
 
Comments