6 ימים לדיון בתוכנית המתאר הארצית: משרד הפנים לא העביר לאדריכלים נתונים

פורסם: 13 בספט׳ 2014, 0:33 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 13 בספט׳ 2014, 0:34 ]

במכתב למנכ"ל משרד הפנים שוקי אמרני דרשה עמותת האדריכלים חשיפת נתונים שגיבש המשרד טרם הדיון ■ ממשרד הפנים נמסר: "החומר העיקרי נמסר. חומר נוסף יישלח בקרוב"

מאת נמרוד בוסו, 3/9/2014

בעוד שישה ימים צפויה המועצה הארצית לתכנון ובנייה להתכנס, על מנת לקבל החלטה בעניין השינויים המוצעים בתמ"א 35 – תוכנית המתאר הארצית, זאת לאחר שבישיבה קודמת שנערכה בנושא, ב-1 ביולי, העדיף יו"ר המועצה, מנכ"ל משרד הפנים שוקי אמרני, לדחות את ההכרעה. הסיבה לדחייה שבה נקב אמרני היא שבפני המועצה לא הונח מסד נתונים מוסכם, אודות מלאי יחידות הדיור הקיים כבר במסגרת תוכנית המתאר הארצית הנוכחית.

מאז, ככל הידוע, נערכה במשרד הפנים עבודה לאיסוף נתונים ובניית מסד הנתונים האמור. חלקו אף נחשף בדה-מרקר לפני מספר שבועות. ואולם עד כה, שישה ימים לפני שאמורה המועצה הארצית להתכנס ולהכריע בסוגייה, טרם נשלחו הנתונים המעודכנים לחברי המועצה. לפני כשבועיים פנתה עמותת האדריכלים לאמרני, בדרישה כי ככל שבידי משרד הפנים קיימים נתונים מעודכנים על פוטנציאל יחידות הדיור הזמינות לבנייה – ימהר להציג אותם לציבור בכלל, וודאי שבפני חברי המועצה. אלא שעל אף שהפנייה נשלחה ב-20 לאוגוסט, לדברי יו"ר העמותה, האדריכל חיימי שניידר, עד כה לא נתקבל מענה מאמרני.

"עמותת האדריכלים פנתה למנכ"ל משרד הפנים שוקי אמרני וביקשה לקבל נתונים ככל שישנם כאלה. הפנייה לא נענתה ולמיטב ידיעתה של העמותה, גם גורמים אחרים, חברים מן המניין במועצה הארצית, לא קיבלו את הנתונים לידיהם", נמסר מטעם עמותת האדריכלים, "לדעת העמותה, בסיס הנתונים המדובר הכרחי לקבלת החלטות בנושא חשוב ומהותי כתמ"א 35, ולפיכך יש להציגו מספיק זמן טרם הדיון על מנת שהגופים המקצועיים יוכלו להתייחס אליו ולמשמעויות הנגזרות ממנו".

במהלך השנה האחרונה, לצד קידום עדכון התמ"א החדשה, הובילו ארגוני מתכננים שונים, בהם גם עמותת האדריכלים, לצד ארגוני סביבה, קו הטוען כי למעשה אין מחסור במלאי תכנוני באזור המרכז וכי הסיבה למניעת מימושו של מלאי זה היא חסמים שונים. טיעון זה גובה על ידם במספר מחקרים, אשר נמסרו לגורמים במשרד האוצר, ברמ"י ובמנהל התכנון ואף הוצגה במסגרת דיון בוועדת הפנים של הכנסת, שהתקיים במהלך המושב האחרון.

שוקי אמרני
שוקי אמרני
צילום: מיכל פתאל

אדריכל חיימי שניידר, חבר הנהלת עמותת האדריכלים ומי שהוביל מטעמה את פורום התכנון בנושא משבר הדיור: "אין לי ספק שבנושא מרכזי וכה חשוב לעתיד המרחב הפיסי של המדינה ואיכותו נדרשים שקיפות ושיתוף מירביים. ציבור האדריכלים המאוחד פועל מתוך התנדבות לייצג, להציג ולתרום עמדה מקצועית ציבורית שכזו. בהזדמנות זו נזכיר כי ב-4 השנים האחרונות נמנע משרד הפנים מלמנות למועצה הארצית אדריכל כנציג ציבור האדריכלים מהמגזר הפרטי".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "חברי המועצה הארצית קיבלו את חומר הרקע העיקרי כבר לפני הדיון שהתקיים בנושא לפני מספר חודשים, חומר נוסף נשלח ב- 27.8. ובימים הקרובים ישלח חומר נוסף".

לכתבה בדהמרקר


Comments