הממשלה תקיים דיון נוסף על תוואי הרכבת לאילת

פורסם: 4 בינו׳ 2014, 6:51 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 בינו׳ 2014, 6:51 ]

הדיון מתבצע בעקבות ערעור של השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ

מאת דניאל שמיל, 31/12/2013

עדיין לא הוחלט באיזה מימון תיבנה המסילה, ומתי זה יקרה, אך ביום ראשון תדון הממשלה בתוואי הרכבת לאילת. הדיון מתבצע בעקבות ערעור של השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, על אישור תוואי הרכבת לפני חודשיים.

פרץ העיר על כמה בעיות בתכנון הרכבת. לדבריו, אף שהרכבת אמורה לשמש כגשר יבשתי בין ים סוף לים התיכון, היא צפויה לעצור עוד לפני העיר. המטענים יועברו מהנמל במשאיות, או בתעלת מים עמוקים, לפי תוכנית "נמל התעלה" המתוכננת. לפי מומחים שמצטט פרץ, בניית נמל שכזה עלולה להחריב את שונית האלמוגים הייחודית במפרץ ובכך להרוס את התיירות בעיר. השרים שאישרו את התוואי לפני כחודשיים נדרשו  להצביע על התוואי מבלי שהוצג להם תסקיר השפעה על הסביבה של כלל הפרויקט.

עמיר פרץ
עמיר פרץ
צילום: אורן נחשון

פרץ מתנגד לתוואי המוצע, כי היא מתעלמת מחלופה שהוכנה על ידי משרדו ובידי רשות הטבע והגנים. לפי חלופה זו, הרכבת תנוע במנהרה מתחת לשמורות הטבע ובכך תמנע את הריסתן. עם זאת, היא מייקרת את הפרויקט בכ-5 מיליארד שקל.

התוואי שאושר יחריב שמורות ואתרי טבע בני מיליוני שנים כגון שמורת טבע מכתשים – עין יהב (ובתוכה נחל צין), מדבר יהודה, מישור ימין והמכתש הגדול. פרץ אמר כי ״לצורך הפעלת הרכבת יוקמו בשמורות הטבע מאות קילומטרים של סוללות עפר מוגבהות שיהרסו את השמורות ועלולות להביא להכחדת בעלי חיים הנמצאים בהן״.

סוללות אלה, לדבריו, יבתרו אזורי מחייה של בעלי חיים ושטחם יצומצם, תוך סיכויי התרבות קטנים יותר ובכך תוביל להכחדת מינים ייחודיים לאזור.

תוואי המסילה, בין ת"א לאילת, כולל ארבעה מקטעי תכנון. הקטע הראשון, בין ת"א לבאר שבע, מבוסס על המסילה הקיימת. בהמשך, בין באר שבע לדימונה, יוכפל וישודרג מתווה המסילה הקיים, באורך 35 ק"מ.

קטע נוסף, בין דימונה לחצבה, נמשך לאורך 65 ק"מ ומצריך אף הוא שדרוג והכפלה של המסילה, עד מסוף המטענים בנחל צין, והקמת של מסילה משם עד חצבה, כולל מנהרות. החלק האחרון הוא הארוך מכולם (160 ק"מ) אך פשוט יותר לביצוע, ובו תונח מסילה מחצבה עד אילת, במקביל לכביש הערבה. תוואי המסילה החדש נמשך, בסך הכל, לאורך 170 ק"מ. יש לבנות שם 63 גשרים, באורך 4.5 ק"מ ו-5 מנהרות, שאורכן הכולל 9.5 ק"מ. אורך המסילות מת"א לאילת הוא 350 ק"מ. ההערכות לגבי התקציב לסלילת הקו נעות בין 10 לכ-30 מיליארד שקל.

לכתבה בדהמרקרComments