ועדת שרים אישרה: אסור לכרות עצים בוגרים

נשלח 6 במרץ 2011, 7:04 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 6 במרץ 2011, 7:06 ]
אושר תיקון לחוק היערות, שמאפשר להטיל קנסות עד לגובה של 15 אלף שקל במיידי על כריתת עצים בניגוד לחוק. עוד נקבע: כל עץ בוגר שגובהו מעל שני מטרים ושקוטר הגזע שלו מעל 10 ס"מ - נחשב למוגן
יעל דראל

כריתת עצים בניגוד לחוק תעלה ביוקר: ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') תיקון לחוק היערות, שמחמיר את הענישה עם כורתי עצים ומגביר את ההגנה על עצים בוגרים בישראל. התיקון יעבור לאישור הכנסת.

 

התיקון לחוק קובע, כי פקידי היערות במשרד החקלאות יוכלו להטיל קנסות מנהליים עד סך של 15 אלף שקל במיידי וללא התערבות בתי המשפט על כריתת עצים בניגוד לחוק, זאת בנוסף לקנסות שמוטלים כיום על ידי בתי המשפט ושעשויים להגיע לגובה של 60 אלף שקל. עוד תיקונים מרכזיים: הכללת העצים הבוגרים תחת הגנת החוק, "תמחור" של עצים, והגדרה ראשונה של מהי "כריתה". 

ת"א:

מי מאשר לעירייה לכרות עצים? העירייה / יואב זיתון

בתל אביב, כמו גם בחיפה ובירושלים, כדי לכרות עצים בעיר פונה העייריה לפקיד היערות העירוני - שהוא עובד שלה. יתרה מזאת: בת"א, האיש שמאשר את הכריתה הוא גם זה שמופקד עליה בפועל
לכתבה המלאה

 

חגי שניר, פקיד היערות הממשלתי במשרד החקלאות, מסביר בשיחה עם ynet, כי מדי שנה אלפי עצים בישראל נפגעים ומתים, מבלי שניתן יהיה להגיש כתב אישום כנגד העבריינים. הסיבה: בחוק הקיים (פקודת היערות המנדטורית משנת 1926 – י.ד) - כריתה הוגדרה רק במקרים שבהם העץ נכרת לחלוטין, קרוב מאוד לקרקע. "התיקון החדש מאפשר להגיש כתב אישום גם אם הותירו חלקים מהעץ, שכן בפועל העץ מת", הוא מסביר.

 

תיקון חשוב נוסף הוא ההגדרה של העצים המוגנים על פי חוק: עד היום רק 68 היו מיני עצים מוגנים וחשובים, אך התיקון קובע כי מעתה, כל עץ בוגר – שגובהו מעל שני מטרים ושקוטר הגזע שלו מעל 10 ס"מ, נחשב למוגן. תיקון זה בוצע אמנם לפני כשנתיים בעקיפין, באמצעות תיקון שהוכנס לחוק התכנון והבנייה, אך כעת הוא הוכנס באופן רשמי לחוק עצמו.

 

תיקון חשוב נוסף שאושר על ידי הממשלה הוא "תמחור" של העצים - קודם לתיקון, מי שכרת עץ חייב היה בנטיעה חליפית של עץ אחר תמורתו. התיקון קובע, כי המהלך יתבצע באמצעות "מחירון", בהתאם לשווי העץ.


 

"בעולם יש טבלה בוטנית מקובלת שמחשבת את שווי העץ", מסביר שניר, "הטבלה הזו בשימוש ומוכרת על ידי אנשי המקצוע וכעת היא תוכר גם בישראל. המשמעות היא שאם כרתת עץ בשווי 2,000 שקל, תצטרך לנטוע עצים בשווי הזה, ולא תוכל לנטוע עצים בשווי 250 שקל למשל".

 

"העצים הבוגרים הם נכס יקר של כלל הציבור, שלא קיבל עד היום את ההגנה הראויה עליו", אמרה לאחר אישור החוק שרת החקלאות, אורית נוקד. לדבריה, "שימור היערות והשטחים הפתוחים בישראל נוגע באקולוגיה, בבריאות ובאיכות חיינו. השינויים המוצעים יגנו בצורה טובה יותר על עצי ישראל, יקבעו תקנות ברורות ובהירות ויצרו נוהל אחיד לטיפול בנושאים הנידונים בפקודת היערות".


לכתבה באתר ynet

כתבות קשורות:
ועדת השרים תדון בהצעה להטיל עונשי מאסר וקנסות על כורתי עצים
איך מצילים עץ?
29 סיבות לנטיעת עצים
חבקו עצים
חג לאילנות? עיריית אלעד מתכננת לכרות מאות עצים
תמה שנת המגוון הביולוגי של האו"ם – 2011 היא "שנת היערות"
גרים ליד הפארק? תזכו לאריכות ימים
סיירת אילן: מתנדבים למען העצים בערים
"במקום חשבון נפש קק"ל מנצלת שריפת הכרמל לגיוס תרומות"
התחממות כדור הארץ תפגע בעצים המפיצים זרעיהם
השפעת שריפת היער בכרמל על ההתחממות הגלובלית ומה אנחנו יכולים וצריכים לעשות
Comments