תוכנית חדשה לחוף פלמחים: שמורת טבע וגן לאומי

פורסם: 22 בנוב׳ 2010, 0:31 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 09:39 21/11/2010

בעקבות ביטול תוכנית כפר הנופש, הגישה רשות הטבע והגנים תוכנית חדשה: החלק הדרומי של החוף יהפוך לשמורה ובו לא תותר בנייה ובשטח הצמוד יהיה גן ארכיאולוגי


בעקבות ביטול תוכנית כפר הנופש בחוף פלמחים לפני שבועיים הגישה רשות הטבע והגנים לוועדה לתכנון ובנייה של מחוז מרכז תוכנית חדשה של החוף. במסגרת תוכנית זו היא מציעה להפוך חלק מהחוף עצמו לשמורת טבע ולהפוך לגן לאומי את השטח הצמוד אליו, שבו היה אמור לקום כפר הנופש.

לפני שבועיים החליטה הוועדה לתכנון ובנייה של מחוז מרכז על ביטול תוכנית כפר הנופש. זאת, לאחר מאבק ציבורי ארוך נגד התוכנית שאותו הובילו פעילים מקומיים למען הסביבה, ארגונים ירוקים והמשרד להגנת הסביבה.

עוד לפני הדיון שקיימה הוועדה לתכנון ובנייה, החלה רשות הטבע והגנים לקדם תכנון חדש של השטח המבטל את הייעוד שהיה לו לכפר נופש ומתקני תיירות. התוכנית שגיבשה הרשות, מחלקת את השטח לכמה קטעים. אחד מהם הוא שטח כפר הנופש שיהפוך לגן לאומי הפתוח לקהל המשתלב באתרים ארכיאולוגיים של העיר העתיקה יבנה ים.

החלק המרכזי באזור החוף שכבר נפגע מבניית מתקנים שונים למתרחצים, יהיה השטח שבו יוקמו מבנים נוספים בשביל מבקרים בחוף. פיתוח נוסף בשטח יהיה של מגרשי חנייה שיהיו מיועדים גם לכניסה אל הגן הלאומי. בסך הכל מדובר במגרשים עם קרוב ל-2,000 מקומות חנייה.

החלק הדרומי של החוף יוגדר שמורת טבע שבה לא תותר כל בנייה. לאורך מצוק החוף תוקם טיילת שתאפשר גישה לאתרי העתיקות שבהם תבוצע חפירה נוספת והם יוכשרו לביקורים של מטיילים.

לפני כמה שבועות הציגה רשות הטבע והגנים את התוכנית בפני השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. בעת הצגת התוכנית ציינו אנשי הרשות שייתכן כי הם יגבו תשלום כניסה בעבור החוף המוכרז לרחצה שחלקו יהיה בתחום הגן הלאומי. כמו כן הם יצטרכו להקים חסימות לכלי רכב המגיעים כיום, בניגוד לחוק, אל החוף ולסלק אנשים שפלשו לשטח במשך השנים. רשות הטבע והגנים תבדוק גם אפשרות של הפעלת קמפינג לילי למבקרים בחוף.

עמותת "אדם טבע ודין", שהיתה מעורבת במאבק נגד תוכנית כפר הנופש, בירכה על תוכנית רשות הטבע והגנים וציינה שיש לראות בחיוב הוספת אתר קמפינג. עם זאת ציינה העמותה שיש לוודא שגן אירועים הפועל בחוף לא יישאר במקומו וכן יש להבטיח שיהיה גם אזור שבו תתאפשר חנייה ללא תשלום.

יש לציין כי האפשרות להקמת כפר נופש באזור פלמחים לא בוטלה לגמרי על ידי הוועדה המחוזית. בהחלטתה קבעה הוועדה שעורכי התוכנית החדשה של החוף יצטרכו לבחון מקום חלופי בתחומי האזור להקמת כפר נופש. הם יצטרכו למצוא מקום שיורחק מהחוף ויאפשר את שמירתו כשטח פתוח למען הציבור הרחב.

החלטת הוועדה אינה מייעדת את כפר הנופש ליזם מסוים ולכן אינה מכריעה בשאלה מה תעשה המדינה בעניין הפיצוי שאמור להגיע ליזמי כפר הנופש שבוטל. יזמים אלו שילמו למנהל מקרקעי ישראל כסף בעבור זכייה במכרז להקמת הכפר וכן השקיעו כסף בתכנון הפרויקט.

לכתבה בהארץ
Comments