תוכנית חדשה: יערות ישראל יהפכו לשמורות טבע

פורסם: 20 בספט׳ 2010, 5:06 על ידי: Sustainability Org

משרד החקלאות מתכנן להכריז על 1.5 מיליון דונם יער כשמורת טבע. כך תהליך הפקעת השטח לטובת בנייה יהיה קשה ומורכב

דליה מזורי | 20/9/2010 10:03
בשורה ליערות: משרד החקלאות בשיתוף עם קק"ל מקדם מהלך כולל של הכרזת כלל יערות קק"ל כשמורות יער. כיום מוכרזים כשמורות יער כ-500 אלף דונם יערות ובעתיד הכוונה להגיע למיליון  וחצי דונם.  צעד זה יקשה על הפקעת קרקע על ידי רשויות התכנון לצורך הקמת שכונות בניינים וכבישים. הכרזה על כל יערות ישראל כשמורות יער תהווה מהפכה בכל הנוגע להגנת היער בישראל. בעצם הכרזת שטחי יער כשמורות, מעניק משרד החקלאות ליער מעמד מקביל לשמורת טבע. קרי, כל פעולה בשטחי היער העלולה לפגוע בו, תיאסר, לרבות תהליכי בינוי.

"השטחים הפתוחים והיערות בישראל הינם מצרך איכותי יקר שיש לשמר אותו בכל דרך אפשרית. הכרזה על כל יערות ישראל כשמורות יער תהווה מהפכה בכל הנוגע להגנת היער בישראל", אומר חגי שניר, פקיד היערות במשרד החקלאות. לדבריו, בעצם הכרזת שטחי יער כשמורות, היער מקבל מעמד מקביל לשמורת טבע וכל פעולה בשטחי היער העלולה לפגוע בו, תיאסר. "כמובן שכל כוונה לפגיעה ביער על ידי בינוי או פיתוח יהפכו להליך קשה וארוך מבחינה בירוקרטית. אנו עושים את המהלך הזה בכדי לאפשר לדורות הבאים ליהנות מיערות ישראל ומהתועלות הסביבתיות והציבוריות הנלוות להם לשנים רבות".

צילום: אלכסיי טקצ'ב
מהפכה בכל הנוגע להגנת היער בישראל צילום: אלכסיי טקצ'ב

במשך שנים ארוכות לא היה קיים בישראל הליך של הכרזה על שמורות יער. שמורות היער הוותיקות של ישראל הוכרזו בצורה בעייתית, בשנות ה-30 של המאה הקודמת, על פי אבני גבול ולא על פי ציון גוש וחלקה. בשנות ה-50 החלו להכריז על שמורות יער על פי גושים וחלקות, אך נוצר מצב שישנן מאות שמורות יער ותיקות שכאמור, הוכרזו בצורה לא מסודרת.
  
מאז 1982 ועד העשור האחרון לא הפעילו שרי החקלאות את סמכותם ולא שקלו להכריז על שטחי יער נוספים כשטחי ייעור מוכרזים. כתוצאה מכך, לא חלה עליהם פקודת היערות המקנה הגנה ליערות ל-67% משטחי היער הקיים. כיום, השטח המוגדר כשמורת יער בישראל משתרע על 500 אלף דונם דונם. כלומר, משרד החקלאות מתכנן לשלש בשלוש השנים הקרובות את שטחי שמורות היער בישראל.  


על מנת לבצע הכרזה של שמורות יער אלו, נדרש ראשית המשרד לבטל את ההכרזות שבוצעו בשנות ה-30 אשר על פיהן בלתי אפשרי לעבוד בכלים תכנוניים עכשוויים, ואז להכריז על שמורות אלו מחדש. בשנת 2009 הוכרזו ארבע שמורות יער במסגרת פרויקט זה, בשטח כולל של כ-25 אלף דונם. כרגע נמצאות בתהליכי הכרזה שבע שמורות יער נוספות, בשטח כולל העולה על 35 אלף דונם. בשנה הקרובה יוכרזו 100 אלף דונם כשמורות יער.

לכתבה באתר nrg
Comments