תוכנית מתאר חדשה: 330 אלף דונם באזור נחל שקמה יהפכו לריאה ירוקה

פורסם: 14 באוק׳ 2010, 5:17 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 10:03 14/10/2010

משרדי החקלאות והסביבה יבקשו מהממשלה לאשר ביום א' את התוכנית. חקלאים באזור הביעו חשש כי תפגע בפרנסתם


תוכנית ייחודית לשימור הטבע על פני שטח גדול בדרום הארץ תובא ביום ראשון לאישור הממשלה. מדובר בהצעת החלטה אותה מגיש שר החקלאות ופיתוח הכפר, שלום שמחון בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, ועל פיה תאמץ הממשלה תוכנית מתאר חדשה לשימור אזור "מרחב שקמה" המשתרע בין הערים קרית גת, אשקלון ושדרות. על האזור תופקד מנהלת מיוחדת ותדאג להפיכתו למסדרון אקולוגי המשלב בין שטחים טבעיים, חקלאות ידידותית לסביבה ויישובים. יש לציין כי התוכנית מעוררת חששות בקרב חלק מהחקלאים כי היא תטיל הגבלות על פעילותם.

על פי הצעת ההחלטה, יוקם צוות בין-משרדי מטעם הממשלה שיפעל להקמת מינהלת מרחב השקמה, אשר יקבע גם כללים לשימור השטח. אין מדובר בהפיכת האזור המשתרע על שטח של 330 אלף דונם לשמורת טבע, אלא ביישום תוכנית מתאר של האזור שהוכנה על ידי האדריכל אילן איזן בעבור משרד הפנים ובה נקבע היכן ניתן לבנות והיכן צריך לשמור על הטבע. תוכנית זו אמורה להגיע בקרוב לאישור סופי של המועצה הארצית לתכנון ובנייה.

הצעת ההחלטה קובעת שהמינהלת שתוקם תכין תוכנית עבודה לחמש שנים הכוללת תקציבים למימון פעולות שונות. תוכנית העבודה תכיר בחקלאות כמרכיב בשימור הסביבה ותעודד את שימור הקרקע, עידוד הדברה ביולוגית, פיתוח חקלאות אורגנית ומרעה מבוקר. היא תכין תוכנית לתגמול חקלאים המעונינים לשלב חקלאות ושימור סביבה. תוכנית העבודה תכיר בחשיבות השטח כמסדרון אקולוגי בין הרי חברון והים התיכון, ותבטיח תקציב לשם ניטור ביולוגי אחרי מצב הטבע וכן הקצאת מים לטובת שימור הסביבה.

לדברי אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שער הנגב העומד בראש המינהלת הנוכחית האחראית על האזור, תוכנית שימור מרחב שקמה תיצור איזון נכון בין צרכים סביבתיים וחקלאיים שאת חשיבותו מבינים כיום גם הארגונים הסביבתיים.

"השטח חולק לשטחים בעלי כמה דרגות רגישות. באזור הרגיש ביותר יהיו מגבלות על סלילת כבישים והקמת קווי תשתית", הסביר אתמול שוסטר. "יהיו אפילו הגבלות על הקמת מתקנים סולאריים לייצור חשמל כדי לשמור על שטחים פתוחים. בכל המרחב לא יוקמו יישובים חדשים ובנייה חדשה תהיה צמודה ליישובים קיימים, ותינתן תמיכה ועידוד לחקלאים שיפעלו לשימור הסביבה כדי שיהיה להם אינטרס כלכלי לעשות זאת. בעתיד זאת תהיה הריאה הירוקה החשובה והיחידה בין מטרופולין תל אביב ומטרופולין באר שבע".

חקלאי האזור הביעו חשש מכך שתוכנית שימור מרחב שקמה תטיל מגבלות על פעילותם ותפגע בפרנסתם. בנו של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון, גלעד שרון, המתגורר בחוות השקמים, אף הגיש בשם החווה למוסדות התכנון התנגדות להרחבת התוכנית דרומה אל מעבר לכביש ירוחם-שדרות, בין השאר בטענה שמדובר באזור שהסביבה בו כבר פגועה. ואולם בסך הכל הביע שרון תמיכה בתוכנית לשימור האזור.

אתגר נוסף של שימור השטח יהיה התמודדות עם אתרי פסולת פיראטיים רבים הפועלים באזור, ובהם אתרים לייצור קומפוסט וכן אתרי פסולת בניין. המשרד להגנת הסביבה ניסה לסגור אתרים אלו אך עד עתה במידה חלקית בלבד של הצלחה, והם מהווים מפגע סביבתי קשה.

לכתבה בהארץ
Comments