טירונות בניצנים: כפר נופש ענק מאיים על החולות

פורסם: 12 בפבר׳ 2011, 21:44 על ידי: Sustainability Org

חשבתם שתוכניות הבנייה בחוף פלמחים היו תאונה תכנונית? ברוכים הבאים לניצנים. מדינת ישראל מתכוונת להקים בלב פארק החולות 900 יחידות נופש

סופ
אביב לביא  | 11/2/2011 9:49
תגיות: חוף ניצנים, בנייה בחופים

מה לעזאזל חשב לעצמו מי שתכנן ואישר את התוכנית הזו? כשעומדים על קו הרכס בחולות ניצנים, בריכות מי התהום מתחבאות מבעד לסבך הצמחייה מצד אחד, הדיונות והים משתרעים מלוא העין מצד שני, אי אפשר להשתחרר מהשאלה הזו. כאן, על הדיונות הקסומות האלה, בלב פארק החולות שבין אשדוד לאשקלון, מתכננת מדינת ישראל להקים כפר נופש ענק. בשיאו הוא אמור לכלול 900 יחידות נופש, אפילו בטורקיה עתירת החופים והשטחים הפתוחים לא מכירים ממדים כאלה, יש הטוענים שמדובר בכפר הנופש הגדול בעולם. חשבתם שתוכנית הבנייה בחוף פלמחים הייתה תאונת דרכים תכנונית? ברוכים הבאים לניצנים.

חולות ניצנים.
חולות ניצנים. "החוף, שאופיו הפתוח הוא סימן ההיכר שלו, יהפוך מחוף כפרי ופסטורלי לחוף עתיר פיתוח" צילום: אלי דסה

התוכנית הזו מתגלגלת כבר שנים, אבל בתקופה האחרונה, עושה רושם, היא נכנסה להילוך גבוה במסדרונות מינהל מקרקעי ישראל, וכעת ממתינה על שולחן הוועדה המחוזית. הקרקע עדיין לא שווקה, עדיין אין יזם שמשתוקק להיכנס לשטח עם בולדוזרים ולעשות מליונים לביתו, ובתנועה הסביבתית, בראשות "אדם, טבע ודין", מזהים שזה הרגע הנכון לנסות לעצור את העגלה. כרגע מדובר בוויכוח עם השלטון; כשההון נכנס לתמונה, הכל נהיה הרבה יותר מסובך.

ד"ר עודד כהן, אקולוג שמדריך בבית ספר השדה ניצנים, צבר אלפי שעות מחקר וטיול בחולות. "קשה להסביר כמה התוכנית הזו רעה. בישראל נשארו 50 קמ"ר דיונות, מתוכם 20 קמ"ר בחולות ניצנים. עכשיו רוצים לבתר אותם באמצע. 40 דקות מתל אביב אתה יכול לעמוד על דיונה ולראות נופי בראשית, כמו שתל אביב נראתה לפני מאה שנה, וגם את זה רוצים לכסות בתשתיות ומכוניות. חלק גדול מהמינים הייחודיים לארץ ישראל גדלים באזור הזה. הכוח האפור, הלטאה הכי גדולה שלנו, זקוק ל-1.5 קמ "ר דיונות כדי לשרוד. האחריות שלנו כלפי העולם היא לשמר את המינים שלא קיימים בשום מקום אחר בפלנטה, במיוחד בשנה שהאו"ם הכריז עליה כשנת שימור המגוון הביולוגי".
"הלוואי שנצליח למצוא פתרון אחר"

הרעיון המשונה לבנות בלב החולות מתבסס על העובדה שבשטח המיועד לכפר כ-900 דונם - פעלה בעבר מחצבה, ולכן האדמה במקום נחשבת, בעגת האקולוגים, "מופרת". כך נוצרה, מבחינה פורמלית ותכנונית, מובלעת קטנה שאינה מוגנת מפני תוכניות פיתוח בטבורה של שמורת טבע מוכרזת. מי שמעוניין להקים פרונקל מבטון בלב החולות, צריך לקחת בחשבון שהוא ישפיע גם על אופיו של חוף ניצנים הידוע לטוב: "הפרוייקט הענק הזה ישנה ללא היכר את פניו של חוף ניצנים", נכתב במסמך ההתנגדות שהגישה החברה להגנת הטבע, "החוף, שאופיו הפתוח הוא סימן ההיכר שלו, יהפוך מחוף כפרי ופסטורלי לחוף עתיר פיתוח". מי רצה פלמחים ולא קיבל?

אחד מאנשי המפתח בפרשה הזו הוא יאיר פרג'ון, ראש המועצה האזורית חוף אשקלון. פרג'ון הוא בשר מבשרה של התנועה הסביבתית, מוותיקי החברה להגנת הטבע, ניהל במשך שנים את בית ספר השדה ניצנים ומכיר כל גרגיר בחולות. גם היום הוא רחוק מלהיראות כמו הפוליטיקאי המוניציפלי הממוצע: הוא מסתובב ברחבי הממלכה הצנועה שלו, שיש בה הרבה קילומטרים רבועים אבל מעט תושבים (כ-14 אלף), חמוש בסנדלים וזקן, נראה כאילו בכל רגע הוא עשוי לנטוש את המשרד ולקפוץ לברר מה שלום גרביל החולות.

פרג'ון, לכאורה, היה אמור להיות זה שיבלום בגופו את תוכנית הבנייה בדיונות. אבל החיים, הוא אומר בצער, קצת יותר מורכבים. הוא מספר על מועצה ענייה, דלת ארנונה, שזקוקה להכנסות כדי שתוכל לספק שירותים לקשישי הקיבוצים והמושבים. "בשבתות כל המדינה באה לכאן כדי ליהנות בחוף ניצנים", הוא אומר, "כולם מקבלים ממני שירותים אבל אף אחד לא משלם לי כדי לנקות אחר כך. אם המדינה רוצה לשמר את האזור הזה בתור המפלט הפתוח של תושבי המרכז, צריך לעזור לנו. אם לא רוצים לעזור, אני צריך לחפש מקורות שיכניסו לי ארנונה כדי שנוכל לשרוד".

וכך נוצר מצב שראש המועצה, שבא מהחולות, עלול להיות זה שיקדם את הבנייה בהם כדי לשקם את קופת המועצה. ברגע של גילוי לב, בצל עץ שקמה זקן שמשקיף על נוף הדיונות, מודה פרג'ון שזה הדבר האחרון שהוא רוצה שיקרה: "הלוואי שנצליח למצוא פתרון אחר. כשיפנו את אתר הקראווילות בניצן, אפשר להקים שם אזור היי-טק קטן ומלון. אבל בשביל זה צריך לשנות את הייעוד של הקרקע, שלא יתעקשו ויכריחו אותנו לחזור לעשות שם חלקות בצל שאיש לא צריך. אם אנשי הסביבה לא רוצים כפר נופש, שיעזרו לי לקדם אלטרנטיבה. הרי אני לא פחות ירוק מאף אחד".

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
פלמחים ב'? צועדים נגד כפר נופש בניצנים
Comments