עוד הישג סביבתי: נדחתה התוכנית להקמת ניצנית

פורסם: 9 בדצמ׳ 2010, 3:56 על ידי: Sustainability Org

הקמת היישוב בנגב המערבי צפויה לפגוע בעולם החי והצומח. הוועדה המחוזית קיבלה את התנגדות החברה להגנת הטבע והתושבים והורתה לבחון חלופות

nrg מעריב | 8/12/2010 8:02
תגיות: ניצנית

הגבעות, בינתיים, ניצלו: הוועדה המחוזית דרום החליטה השבוע (ב') לדחות את התוכנית להקמת היישוב ניצנית בפתחת ניצנה בנגב. הוועדה קבעה כי על מנת לאפשר את קידומה של התכנית יש לבחון אותה מחדש. לרבות תסקיר השפעה על הסביבה, שיבחן, בין היתר, חלופות מיקום. עוד החליטה הוועדה, כי יש לאפשר לציבור להיות חלק מההליך התכנוני ולערוך שיתוף ציבור כבר מהשלבים הראשונים של התוכנית.

צילום: עוזי דגני
נירה צדוק ממובילות המאבק בחולות ניצנה. ''ותרו על הגבעות, עברו למקום פחות בתולי'' צילום: עוזי דגני

זה שנים שמתוכננת, ביוזמת מנהל מקרקעי ישראל והמועצה האזורית רמת נגב, הקמתו של ישוב חדש העונה לשם ניצנית בנגב המערבי. את ההתנגדות להקמת היישוב החדש מובילים החברה להגנת הטבע, תושבי האזור ועמותת "במקום". המתנגדים הגישו במרס השנה לוועדה את התנגדותם.

ניצנה שוכנת סמוך לגבול עם מצרים, כ-75 קילומטר דרום-מערבית לבאר שבע. עיקר המחלוקת סביב הקמת היישוב נטוע במיקומו – על הגבעות מדרום-מערב לניצנה. "לאורך כל הדרך ביקשנו להגיע לפשרה: ותרו על הגבעות, עברו למקום פחות בתולי, נתפשר בנוגע למיקום. אבל המועצה רוצה להקים ישוב נדל"ני, מיקום וגובה הם אטרקטיביים, והם לא מוכנים לשנותו, גם אם זה על חשבון האתרים עצמם", מסבירה זהבה סיגל, תושבת כמהין, העומדת בראש ועד הפעולה שהוקם בשנת 2004.

בהתנגדות שהגישה החברה להגנת הטבע להקמת היישוב נכתב כי החברה להגנת הטבע מתנגדת ליישוב העירוני ולמיקומו, בכתף ניצנה, מאחר והיא סבורה כי אין מקום להקמת יישובים חדשים וכי יש לפעול לחיזוק היישובים הקיימים באזור פתחת ניצנה, הרחוקים ממיצוי הקיבולת שלהם. עוד נכתב כי "אזור התכנית משופע בערכי טבע, נוף ובעלי חיים, חלקם מינים נדירים וייתכן שמצויים בשטח התכנית גם מינים בסכנת הכחדה ממשית".

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
שומרי המדבר: גובר המאבק נגד הקמת היישוב ניצנית
בטון אפור במקום שדה ירוק: השטחים הפתוחים של ישראל תחת מתקפה
מתנגדים להקמת היישוב ניצנית
תושבי הנגב נגד הקמת העיר ניצנית
גובר המאבק נגד הקמת היישוב ניצנית 
Comments