ועדת הכלכלה: לבחון חלופות לכריית החול בסמר

נשלח 23 ביוני 2011, 3:55 על ידי Sustainability Org

רגע לפני תחילת כריית החול בדיונת סמר, ועדת הכלכלה של הכנסת ערכה דיון חירום. חברי הוועדה דרשו לעצור את תחילת העבודות ולבחון חלופות. ארגוני הסביבה: "מינהל מקרקעי ישראל מזלזל בטבע"

nrg מעריב | 22/6/2011 14:17    
תגיות: חולות סמר
סיבה לאופטימיות בחולות סמר? ועדת הכלכלה של הכנסת קראה הבוקר (ד') לעצור את מכרז כריית החול. חברי הוועדה המליצו על בחינת חלופות זמינות לאספקת חול לאזור אילת. ארגוני הסביבה, ובראשם אדם טבע ודין והחברה להגנת הטבע, מברכים על ההחלטה.
חולות סמר. עולם שלם של צומח, חי ונוף צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
חולות סמר (כ-30 קילומטרים צפונית לאילת) הם הדיונה האחרונה בערבה - מקום קסום שעלול בקרוב מאוד להפוך למחצבת ענק. בדיונות מתקיים עולם שלם של צומח, חי ונוף. בעקבות עתירה של אדם טבע ודין בנובמבר 2008, קבע בית המשפט המחוזי בבאר שבע כי למרות שורת הפגמים הקשים בהליך אישור התוכנית, אין פגיעה חמורה בשלטון החוק ודחה את העתירה. העמותה הגישה ערעור לבית המשפט העליון, בינואר השנה הערעור נדחה. בשבועות האחרונים מתקיימים מגעים, הן מצד המשרד להגנת הסביבה והן מצד ארגוני  הסביבה, עם המינהל במטרה לשנות את המכרז.
למרות המאמצים, במינהל מתכננים להוציא את המכרז לפועל. מנהל אגף תכנון במינהל מקרקעי ישראל, דוד דשן, שהשתתף בדיון המשיך להוביל את התנגדות המינהל. "חולות סמר הן פתרון זמין ומיידי לאספקת חול לאילת", ציין דשן. יוזם הדיון, ח"כ איתן כבל, אמר כי "גם אם אין בעיה משפטית עם התוכניות, הראייה צריכה להיות  רחבה יותר". כבל שאל, "מה נעשה אם חולות סמר ייגמרו?".

מנגד רפי אדרי, סמנכ"ל הכספים של חברת בן ארי (הצפויה לבצע את העבודות), תקף את התנהלות המדינה. "אם מפרסמים מכרז ומודיעים על זוכה, צריך לעמוד מאחורי זה, אי אפשר לקבל את כל האישורים, כולל בית משפט, ולנהל דיון אחר כך אם זה רלוונטי".

במהלך הדיון קיימו פעילי ''התנועה הירוקה'' וארגוני הסביבה עצרת מחאה מחוץ למשכן הכנסת, במהלכה חילקו חול לבאים למשכן. ''כשם שהמדינה מבקשת לחלק חול בחינם, חילקנו חול גם אנחנו'', ציינה יו''ר התנועה הירוקה, רחלי תדהר-קנר צילום: אופק בירנהולץ, התנועה הירוקה
 
"כל רשויות המדינה מתנגדות"

"מינהל מקרקעי ישראל הבטיח בעבר לבדוק חלופות אחרות, ולא עשה זאת עד היום", אמר שי טחנאי, רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע בדרום. לדבריו, כפי שכבר הוכח, יש חלופות טובות לכריית החול מסמר, שניתן להשתמש בהם, באזורים מופרים, ולהשאיר את חולות סמר כמקום טבעי, מתוך ראייה רחבה ולתועלת הציבור.

"המינהל מזלזל בעקביות באוצרות הטבע של מדינת ישראל ואינו חושש לעשות בהם שימוש בזבזני כנגד האינטרס הציבורי", אמרה יעל דורי, ראש תחום תכנון באדם טבע ודין. דורי ברכה את הוועדה על החלטתה והוסיפה: "ראינו כי כל רשויות המדינה מתנגדות לכרייה בחולות סמר, ורק המינהל ממשיכים להתנהל כספסר קרקעות".

יו"ר הוועדה, ח"כ יצחק וקנין ציין: "אין לי ספק כי לו הייתה נעשית עבודה משותפת של מספר משרדים, היה ניתן לפתור את הבעיה, הבעיה היא שלא רואים את התמונה הכוללת".
לכתבה באתר nrg

Comments