אולי סינדרום פלמחים חדר גם לכנרת

פורסם: 14 בנוב׳ 2010, 22:13 על ידי: Sustainability Org

בצפון הכנרת החלו בעבודות לייבוש 15 דונם כדי להקים בקרבתם בית מלון – תוכנית שאושרה לראשונה לפני שני עשורים, זוכרים את פלמחים?


כנרת
פעילי מגמה ירוקה, גרינפיס והחברה להגנת הטבע נגד ייבוש רצועת החוף בכנרת – צילום: עדנה פרידמן, מגמה ירוקה
לפני מספר ימים הודיעה וועדת התכנון המחוזית על ביטול התוכנית להקמת כפר נופש בחוף פלמחים. התוכנית שאושרה לפני יותר מ-15 שנה לא התאימה לחקיקה שאושרה בכנסת מאז בנושא בנייה בקרבת החוף, ובכל זאת קיבלה לפני כמה שנים את האישורים הנדרשים להקמת כפר נופש.

לדברי פעילי מגמה ירוקה, גרינפיס והחברה להגנת הטבע דבר דומה קורה בצפון הכנרת, בחוף "הגולשים". עשרות פעילי הארגונים הנ"ל הפגינו אתמול, 11 בנובמבר, מול הכלים הכבדים שעבדו שם כדי להפוך 15 דונם של ימת הכנרת לקרקע מוצקה, על פי תוכנית ביצוע של היזם מוטי זיסר, מיליארדר ישראלי יליד שכונת התקווה. לזיסר עסקים חובקי עולם בעיקר במזרח אירופה.

תוכנית שגובשה בשנת 1991

היה זה בשנת 1991 שגובשו לראשונה תכניות לבניית מרינה ובתי מלון לחופי הכינרת. בקרוב יחגגו התוכניות יום הולדת 20. אחרי עיצוב התוכניות על ידי משרד הפנים האחראי לתכנון במדינה, מנהל מקרקעי ישראל הוציא את ביצוען למכרז.

שביל סובב כנרת
ישראל מתייבשת אומרים המפגינים - צילום:עדנה פרידמן, מגמה ירוקה
הכול התגלגל לאט וזיסר הוא אשר זכה בשנת 1997 במכרז של המנהל לבניית מלון בחוף הצפוני של הכנרת. והנה 13 שנה לאחר הזכייה החליט היזם לממש את זכייתו ומאחר ובמכרז ישנה מחויבות להשאיר רצועת חוף של 50 מטר בין המלון לבין החוף, נוספו ל-29 דונם של חוף, 15 דונם בתוך המים שיועדו לייבוש. האם גם מי אגמים ונחלים עומדים למכירה על ידי מנהל מקרקעי ישראל?

להחזיר את חופי הכנרת לציבור

כזכור לפני מספר חודשים הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי חוף פלמחים יוחזר לציבור ואכן כך היה.

המפגינים בחוף "הגולשים" דרשו שהפעם יוחזרו חופי הכנרת לציבור. לאחרונה הצליחו אוהבי הכינרת להביא לחקיקה האוסרת גידור חופי הכנרת. בהמשך בחלק מן החופים הסירו גדרות ונצר מעבר חופשי לציבור. בעקבות שחרור החופים הכרז בחלק של הכנרת על "שביל סובב כנרת".

"במקום למכור את הכנרת ליזמים פרטיים, ראוי שהמדינה תזרים כספים לשביל סובב כנרת ולטיפוח חופים פתוחים לכולם - צעדים שיחזירו את הכנרת לכלל האזרחים", אומרים המפגינים.

לכתבה באפוק טיימס


Comments