אושרה הרפומה במוסדות התכנון; הולחוף לא תבוטל

פורסם: 26 בינו׳ 2010, 3:32 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 26 בינו׳ 2010, 3:42 ]
מאת רויטל חובל, תאריך פרסום: 20/1/2010
 
ועדת השרים אישרה את הרפורמה של נתניהו בתכנון והבנייה. הלחץ של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, עבד וראש הממשלה נתניהו הודיע כי הועדה לשמירה על הסביבה החופית תותר על כנה.

ועדת השרים אישרה את הרפורמה בתכנון והבנייה אותה הציג ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביום ראשון. בלחץ השר גלעד ארדן הודיע נתניהו כי הוועדה לשמירה על הסביבה החופית (הולחוף) לא תבוטל במסגרת הרפורמה בועדות התכנון והבנייה. 

ראש הממשלה אמר שהתרשם שנושא ההגנה על החופים טרם הוטמע בהליכי התכנון, ולכן לאחר שיחה עם השר להגנת הסביבה, החליט להשאיר את הוועדה על כנה. נתניהו הדגיש שמטרת הרפורמה היא ייעול הליכי התכנון והבנייה ולא פגיעה בערכי הטבע. 

במסגרת הרפורמה, בכוונת נתניהו לחזק את הועדות המקומיות ברשויות המקומיות ולהחליש את כוחה של המועצה הארצית, כדי להקל על היזמים בהליך הסטטוטורי לאישור תוכניות בנייה, וכן לקצר הליכי תכנון.  

אחד מנדבכי הרפורמה היה כאמור הכוונה לבטל את הולחוף שהוקמה מתוקף חוק החופים שנכנס לתוקף בנובמבר 2004 והיווה את ההישג הסביבתי הגדול ביותר של התנועה הסביבתית. 

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, התנגד לביטול הולחוף וטען כי "ביטול הוועדה לשמירה על הסביבה החופית יהיה מהלך של בכייה לדורות". ארדו האמין שיצליח לשכנע את ראש הממשלה בחיוניות וחשיבות פעילות הוועדה ולפי דברי נתניהו הערב, הוא אכן הצליח לשכנע את נתניהו.  

בנוסף הוחלט שנציג מתחום הגנת הסביבה ישמש כנציג ציבור בוועדות המקומיות, מה שלא היה עד היום. יחד עם זאת, הוועדה לקרקע חקלאית ושטחים פתוחים בוטלה וכן צומצמו משמעותית לוחות הזמנים של הצגת תסקירים סביבתיים. 

הרפורמה גרפה ביקורת בעיקר סביב הכוונה לחזק את הוועדות המקומיות המורכבות מחברי מועצה, הנתונים תחת לחץ של גורמים פרטיים ויש חשש כי חיזוק מעמדן יביא לשחיתות. 

בתום הדיון הערב אמר ראש הממשלה ש"זהו רגע היסטורי. מדובר באחת הרפורמות המשמעותיות שביצעו ממשלות ישראל".
 

כתבות קשורות:
Comments