ירדתם מהפסים? גשר חבלים במונפור? באנג'י בנחל כזיב?

נשלח 12 במרץ 2011, 9:04 על ידי Sustainability Org

תוכנית חדשה מבקשת להקים גשר חבלים עצום, מעל נחל כזיב, בין פארק גורן למבצר המונפור. עמודי ענק יוצבו בלב שמורת הטבע. לא חבל?

סופ
אביב לביא | 12/3/2011 12:25
תגיות: נחל כזיב, מבצר מונפור, פגיעה בטבע

הפעם האחרונה שבה טיפסתי אל מבצר המונפור הייתה בטיול שנתי בתיכון. במחשבה שנייה, אני לא בטוח שכיתה י'1 לא הסתפקה בצפייה מרחוק במבצר הצלבני היפהפה. את התצפית המרהיבה ביותר מציע מצפור גורן, שממוקם על מרפסת סלע מעברו השני של הערוץ העמוק של נחל כזיב. למרות הנטייה לצבוע את העבר בגוונים מחמיאים, כבר בשנות השמונים התלמידים לא ששו להתמודד עם הליכות מאומצות בטבע.

נחל כזיב. למה להרוס את פנינת הטבע?
נחל כזיב. למה להרוס את פנינת הטבע? צילום: אלכס רוזקובסקי

בסוף השבוע האחרון, כשעמדתי עם ילדיי על אותו מדף סלע, קיבלתי תזכורת ליופיו המהמם של המקום הזה. המדרונות הירוקים התלולים, כתם הים הכחול שבקצה מערב, הפכפוך העדין של הכזיב שמטפס מלמטה וכמובן המבצר. מה יש לומר, הטבטונים ידעו לבחור את הנוף שלהם.

מהמצפור ירדנו בשביל האדום עד לקרקעית הקניון, שכשכנו במים הקרירים, נעלנו שוב את הנעליים וטיפסנו על הגדה השנייה עד לשערי המבצר. עבור ילדים זה בהחלט מסע מאתגר. מי שרגיל לצאת מהמכונית, לעשות כמה פסיעות עד עמדת התצפית ולהרגיש שחווה את הטבע - ייאלץ להמשיך להסתפק במונפור מרחוק. בשביל לגעת באבנים ולהסתובב מתחת לקשתות בנות האלף, צריך להתאמץ קצת יותר.
גשר גללים

אלא אם כן התוכנית השערורייתית של המועצה האזורית מעלה יוסף תתממש. במסגרת התוכנית הזו, שנרקמת בשנים האחרונות, התגבשה הצעה להקים גשר חבלים עצום, באורך של כ-480 מטר . הגשר יוביל את המטיילים מפארק גורן, במסלול ישר ומקוצר מעל התהום, עד לפתח המבצר. זו תהיה אטרקציה מליגת העל: מקסימום ריגוש באפס מאמץ - מה צריך עם ישראל יותר מזה.

הבעיה האמיתית בתוכנית הזו היא לא הגשר, וגם לא החבלים - אלא העמודים. גשר חבלים באורך חריג כזה זקוק לתמיכה. כדי לאפשר את תלייתו, יהיה צורך להציב חמישה עמודי בסיס ענקיים - אחד בכל קצה של הגשר ועוד שלושה באמצע, שיוצבו בדיוק בתוך ערוץ הנחל. מדובר, יש לציין, בשמורת טבע וגן לאומי מוכרזים. הנתונים הללו זיכו את התוכנית במקום של כבוד בדוח האיומים השנתי של החברה להגנת הטבע. יוחנן דרום, רכז שמירת הטבע של החברה בצפון, עוקב אחרי התוכנית בשבע עיניים, מוכן להשיב מלחמה ברגע הנכון.

קשה לראות איך פרויקט יומרני כזה לא יהפוך את שמורת הטבע המדהימה הזו לאיזור אסון מבחינה נופית ואקולוגית. "כל הודו של מבצר המונפור ושל מצוקי הנחל יתגמדו כאשר ברקע יקום מתקן גרנדיוזי כמו הגשר המוצע", כתבה טליה אורון, אקולוגית מחוז צפון ברשות הטבע והגנים, בחוות דעת שחיברה על התוכנית, "חמשת העמודים יהוו מפלצות בתחומי הנוף של השמורה, עבודת ההקמה שלהם תביא להרס מחריד".

לזה צריך להוסיף את כמויות המבקרים שיזרמו לגעת ברגליהם באטרקציה החדשה (בתשלום, כמובן). כבר כיום השמורה מתקשה לעמוד בעומס המטיילים. תוסיפו קיוסק וחנות מזכרות שמתוכננים גם הם, ואפשר להגיד שלום לנחל הפראי, שכה מעטים כמוהו יש בארץ. במקום אתר טבע שקט, נקבל דיסנילנד בגליל. וזה עוד לפני שמזכירים את הצימוק שבאטרקציה - מתקן לקפיצות באנג'י ממרום הגשר לתוך הקניון העמוק. צריך להיות מאוד אמיץ כדי לבצע קפיצה כזו; אני מקווה מעומק הלב שאם התוכנית האווילית הזו תובא בפני מוסדות התכנון, הם יהיו מספיק אמיצים כדי לזרוק אותה לכל הרוחות.

לכתבה באתר nrg
Comments