יום אחרי שהנופשים עזבו: עשרות עובדי ניקיון צבאו על חופי הכנרת

פורסם: 7 באפר׳ 2010, 13:21 על ידי: Sustainability Org

"אף פעם לא ראיתי כמויות אשפה כאלה", סיפר ל"הארץ" אחד מפועלי הניקיון הוותיקים

07/04/2010

עשרות פועלי ניקיון צבאו על חופי הכנרת שנותרו מטונפים אתמול לאחר סיום חופשת הפסח. הפועלים אספו בתוך שעות ספורות מאות שקי אשפה ובחופים נערמו ערימות אשפה גדולות. "אף פעם לא ראיתי כמויות אשפה כאלה", סיפר ל"הארץ" אחד מפועלי הניקיון הוותיקים.

אתמול דווח ב"הארץ" על הזוהמה הרבה שהותירו אחריהם עשרות אלפי הנופשים שהגיעו בחג לחופי הכנרת. עיקר הלכלוך הצטבר בשלושה חופים במזרח הכנרת - לבנון, צינברי וחלוקים. מדובר בחופים שנוהלו בעבר על ידי זכיינים פרטיים והועברו בחודשים האחרונים לידי איגוד ערים כנרת - גוף שהוקם כדי לתפעל את חופי הכנרת, לאכוף חוקים הקשורים באגם ולפתוח חופים בפני הציבור. על פי אומדן האיגוד, כ-200 אלף איש הגיעו במהלך החג לחופים אלו ולשלושה חופים נוספים במערב הכנרת, שנפתחו בפני הציבור הרחב לכניסה חופשית.

על פי התמונות שפורסמו אתמול ב"הארץ", מתברר כי העומס על אותם חופים היה כבד מדי. ציבור הנופשים הותיר אחריו אשפה רבה, ועובדי הניקיון מטעם איגוד ערים כנרת לא הספיקו להשתלט על כמויות הלכלוך האדירות. כמו כן, השירותים הציבוריים ששופצו ושודרגו לפני החג נהרסו בחלקם וחלק ניכר מהאסלות בחופים נותצו על ידי הנופשים. יש לציין כי עובדי הניקיון פעלו כל הזמן לנקות את תאי השירותים, דבר שכאמור לא מנע את הלכלוך הרב.

"זה מצער, בעיקר נוכח היוזמה היפה של פתיחת החופים", אמר ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, ומי שהיה ממובילי חוק הכנרת והקמת איגוד הערים כנרת. לדבריו, "מדובר ביוזמה נהדרת, אבל היא היתה צריכה להיות מלווה בפעולה נמרצת כדי שזה יסתיים בהצלחה. יש הרבה לקחים להסיק וכמובן שלא בכיוון של הפרטת החופים".

חנין הוסיף כי "אסור שדבר כזה יחזור על עצמו ואסור לחזור אחורה לזמנים שנגבה תשלום בכניסה לחופים, וציבור גדול הודר החוצה מהכנרת. יש בארץ חופים ציבוריים שמנוהלים טוב וזה אפשרי גם בכנרת". חנין רואה את הפתרון ב"היערכות נכונה שתכלול מערך גדול של פקחים שיפעלו באופן נחרץ ותקיף, כולל הטלת קנסות על משליכי אשפה במרחב הציבורי".

משה פרלמוטר, רכז החופים של החברה להגנת הטבע, אמר בעקבות הכתבה ב"הארץ" כי " החופים המלוכלכים אכן מבישים, אולם בשנים האחרונות ישנה מגמה חיובית בה המדינה מתחילה לקחת אחריות על הכנרת, לאחר שנים של הזנחה. האחריות היא כמובן גם בידינו, הציבור, לשמור ולא להרוס".

פרלמוטר הוסיף כי " אנו תקווה כי הן הציבור והן איגוד ערים כנרת יפנימו את החשיבות הרבה שיש בקידום הכנרת בכל התחומים, ויגבירו את המאמצים לשמירה עליה, כי אין לנו כנרת אחרת".
Comments