גירסה מקוונת של "הספר האדום" - מינים בסכנת הכחדה

פורסם: 10 בפבר׳ 2010, 2:29 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 10 בפבר׳ 2010, 2:36 ]
מאת רן גולדבלט, תאריך פרסום: 7/2/2010
 
הגרסה האינטרנטית של "הספר האדום" מאפשרת לכל גולש לקבל מידע רב ערך לגבי מיני חולייתנים בסכנת הכחדה.
 
שנת 2010 הוכרזה בכל העולם וגם בישראל כשנת השמירה על המגוון הביולוגי. לכבוד שנה זו העלתה החברה להגנת הטבע את "הספר האדום" של החולייתנים על ממשק של Google Earth. הספר יצא לאור לראשונה בשנת 2002 על ידי החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים. מטרתו הייתה להגדיר את מצבם העכשווי של מיני החולייתנים בישראל (דגים, דו–חיים, זוחלים, עופות ויונקים) ולאתר את המינים ה"אדומים", הנמצאים תחת איום הכחדה מיידי. לצד תיאור המינים וסיווגם לדרגות סיכון עולמיות ואזוריות מופיעה בספר גם תפוצתם בארץ ובעולם.

מושם דגש על המינים הנמצאים בסכנת הכחדה, אשר יש לנקוט בפעולות ממשיות כדי למנוע את הכחדתם המקומית או העולמית. רשימת המינים שנכללו ב"ספר האדום" ומצבם נקבעו על פי אמות המידה של ארגון ה–I.U.C.N, הארגון העולמי לשמירת הטבע. חשיבותו של הספר נובעת מכך, שמיני צמחים ובעלי–חיים רבים נעלמו מנוף ארצנו; מאז שנות ה–50 נכחדו כ–3% מכלל מיני הצומח בארץ ומספר לא קטן של חולייתנים, כמו הדוב החום, הברדלס והפרס.

לאחרונה הועלה "הספר האדום" לאינטרנט, בפורמט דיגיטלי, ונעשה שימוש ביישום המפות החדשני של: Google Earth (גוגל ארץ). יתרונו המרכזי של יישום מפות זה בתחום שמירת הטבע הוא פוטנציאל החשיפה שלו, בשל זמינותו לכל אחד המחובר לרשת האינטרנט וקלות השימוש בו.

130 מינים

שכבת המידע הגיאוגרפית של "הספר האדום" כוללת את התפוצה המרחבית של כ–130 מיני חולייתנים. לחיצה על שם המין או על תפוצתו המרחבית פותחת "כרטסת מידע", הכוללת תמונה ותקציר: השם העברי והלטיני, השם בערבית, הסדרה והמשפחה שאליהן משתייך המין וכן רמת הסיכון העולמי והאזורי שבה הוא נמצא. מכרטסת המידע ניתן להגיע לעמוד אינטרנט, הכולל מידע מפורט באשר לאותו המין (המידע כפי שמופיע ב"ספר האדום"), או לעמוד אינטרנט המציע דרכים שונות להצטרף למאבקים סביבתיים בתחום שמירת הטבע.

בנוסף לכך, יכול הגולש לצפות בתפוצה מרחבית של המינים המצויים בסכנת הכחדה על גבי מפה דינמית, תלת–ממדית, וכן להתמקד באזורים גיאוגרפיים מסוימים, לבחון קשר בין המינים ולצפות בשכבות מידע גיאוגרפיות.

נגישותו של "הספר האדום" בפורמט האינטרנטי מאפשרת לכל גולש, המתעניין בשמירת הטבע בכלל ובמגוון הביולוגי בפרט, לקבל מידע רב ערך לגבי מיני חולייתנים בסכנת הכחדה. כמו כן, זמינותו של הספר באינטרנט מסייעת לחוקרים לקדם את המחקר וההבנה לגבי הצטמצמות המגוון הביולוגי ומאפשרת למתכננים להתייחס להיבט משמעותי זה בתהליכי התכנון.

לפרטים נוספים, לצפייה בפורמט האינטרנטי של הספר האדום ולהורדת השכבה הגיאוגרפית לצפייה ב–Google Earth ניתן להיכנס לאתר האינטרנט. כיום, מסתמן עניין להרחיב את הפרויקט ולהעלות לאינטרנט רשימת מיני הצמחים וקבוצות של בעלי–חיים נוספים.

הכותב הוא ממכון דש"א (דמותה של ארץ) של החברה להגנת הטבע. הידיעה באדיבות "אקולוגיה וסביבה" - כתב עת חדש למדע ולמדיניות הסביבה. "אקולוגיה וסביבה" נוסד ­מיוזמתם של האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה בשיתוף קק"ל, רשות הטבע הגנים, החברה להגנת הטבע והמשרד להגנת הסביבה. לרכישה ע"י האגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה- טל': 03-6225222 או דרך אתר האינטרנט

לכתבה באתר nrg


במשך כשנה עמלו בחברה להגנת הטבע על העלאת הגרסה המקוונת של "הספר האדום של החולייתנים בישראל", המציג עשרות מיני בע"ח מקומיים המצויים בסכנת הכחדה, בשילוב עם שכבה מיוחדת בגוגל Earth. בחברה מקווים כי הגרסה המקוונת תסייע בהפצת המידע לקהל הרחב ותתרום גם למאבק הציבורי למען השטחים הפתוחים
ארז ארליכמן

במסגרת "שנת השמירה על המגוון הביולוגי" שהוכרזה בתחילת השנה על ידי האו"ם, עמלו בחודשים האחרונים בחברה להגנת הטבע על המהדורה המקוונת של "הספר האדום של החולייתנים בישראל", המכיל בתוכו עשרות מינים של בעלי חיים המצויים בסכנת הכחדה בישראל.  

היכן מתגוררים עטלפי בונדהיימר? מהי התפוצה של הקרקל ומה מצבו בטבע של הקוצן הזהוב? המהדורה המקוונת של הספר שיצא לאור בשנת 2002, היא למעשה אנציקלופדיה חייתית המשלבת בתוכה לא רק למעלה מ-130 ערכים המציגים את מצבה של כל חיה בטבע, גודל האוכלוסיה המשוער וגורמי הסיכון המאיימים על עתידה, אלא גם ממחישה היכן מצויים בעלי החיים בסכנת הכחדה בישראל.  

בעזרת שכבה מיוחדת שהותאמה לאתר המפות של גוגל Earth, לגולש ניתנת אפשרות צפייה נוחה למדי על אזורי התפוצה והמחייה של כל בעל חיים וגישה ישירה לערך המפורט. 

"האינטרנט הוא כלי נהדר כדי לחשוף את הספר האדום ואת מה שהוא בא לייצג לציבור הרחב בארץ", אומר ד"ר אמיר פרלברג, אקולוג החברה להגנת הטבע. "כך שגם אנשים שלא נתקלו עד כה בספר או שחשבו שהוא יקר מדי לרכישה, יכולים לגשת אליו ברשת באופן חופשי ולהשתמש במידע שקיים בו". 

  • היכן מצוי חתול הביצות? שכבת הספר האדום בגוגל Earth מסייעת בדרך

    במשך יותר משנה עמל צווות החברה להגנת הטבע בראשותו של רן גולדבלט במרכז המידע הגיאוגרפי במכון דש"א, יחד עם דנה גיא ולירון ביאזי, העלו לאתר החברה את הגירסה המקוונת של הספר האדום בחלוקה לקטיגוריות שונות, החל מיונקים, בעלי כנף, דו-חיים ודגים המצויים בסכנת הכחדה מקומית.  

    בחברה מקווים כי הספר יעזור להפצת המידע בקרב קהילות רבות בארץ (תלמידי בתי ספר, סטודנטים ובעלי עניין בבעלי-חיים) ויסייע במאבק ציבורי על השטחים הפתוחים. 

    "לחצי הפיתוח כיום מגיעים מקרב גורמים החושבים בעיקר על רווח כלכלי ומיידי לכיס שלהם ופחות על טובת הציבור הרחב", מדגיש פרלברג.  

    "קהילות מקומיות שמתחילות להתקומם כנגד כרישי נדל"ן או מעוניינות לדעת מה יעלה בגורלם של שטחים ליד הבית, או בחצר הקדמית והאחורית במקום מגוריהן, יכולות להיעזר בספר האדום המקוון כדי לחזק את הטיעונים שלהן במאבקן הציבורי ולהראות בקלות אילו מיני בעלי חיים עשויים להיפגע אם לא יישמרו בתי הגידול הטבעיים שלהם". 

  • Comments