צב דוט קום: הצבים הפצועים כבר לא לבד

פורסם: 21 באוג׳ 2010, 7:01 על ידי: Sustainability Org

אתר חדש של בית החולים לחיות במכמורת מזמין אתכם לעקוב מקרוב אחרי הליך השיקום של צבי הים שנפגעו בעיקר מבני אדם

עדי חשמונאי | 17/8/2010 9:42
הצבים הפצועים פרנקנשטיין, הנדלס וחופש כבר לא לבד. מעכשיו יוכל כל אחד מהם להנות סוף סוף מתשומת לב מיוחדת באמצעות אתר אינטרנט חדש שיעקוב אחרי תהליך השיקום הממושך שלהם בבית החולים לצבי ים שבמכמורת.

בימים האחרונים פתחה רשות הטבע והגנים אתר מיוחד של המרכז להצלת צבי ים בניסיון להגביר את המודעות לסכנת ההכחדה בה נתונים צבי הים בישראל. בין יתר המדורים מתבלט המדור "על צבים ואנשים", בו זוכה הציבור להיכרות אישית עם סיפורם הטרגי ומעורר ההזדהות של צבי הים שאושפזו במרכז אחרי שספגו פגיעות קשות. הצבים נפגעו בעיקר על ידי בני האדם, רובם דייגים, שלעיתים מבלי להתכוון גרמו לפציעות חמורות שנגרמו ממכמורות, רשתות, קרסים וחוטי פלסטיק.

צילום: פלאש 90
צבי ים. האתר יעודד את החיבור בין צבים לאנשים צילום: פלאש 90
כך לדוגמה, נחשף סיפורה מעורר הרחמים של פרנקנשטיין, או בקיצור פרנקי הגיעה לבית החולים כשברגים וחוטי מתכת נעוצים בראשה. הפציעה נגרמה אחרי שזו ביקשה לעלות לפני הים כדי לנשום אוויר, ולפתע סירת מרוץ הגיחה וריסקה את גולגלתה. אחרי שיקום ארוך ביותר במהלכו נבנתה מחדש גולגלתה, נותרה לפרנקי מגבלה אחת אחרונה שמונעת את חזרתה לים: שבר בלסת המקשה על נשימתה.

כשפרנקי שוחה במים עמוקים היא נאלצת להרים את ראשה גבוה מעל פני המים, דבר שגורם לה לאבד שיווי משקל, להתהפך ולהיכנס לפאניקה. "על ידי התייעצות בין המומחים, פרטי הבדיקה הועברו למחלקת פה ולסת בבית החולים בלינסון", נכתב באתר. "אנו מקווים שבקרוב נמצא פתרון טוב לשיקום פרנקי בכדי שנוכל לשחררה לים".

הנדלס, חברתה הקרובה, קיבלה את שמה בגלל הגפיים הקדמיות שאיבדה כתוצאה מהסתבכות בחבלים ופסולת בסמוך לחוף תל ברוך. עוד מככבים ברשימת הסיפורים קורעי הלב, "חופש" שנקרא כך משום שאותר על ידי פקח הרשות ביום החופש שלו ו"מרכבה" שנפלטה לבסיס שיריון דרומית לראשון לציון.  "הסיבה להקמת האתר היא שאין היום כמעט מידע נגיש על הנושא הכאוב הזה בעברית" אומר יניב לוי, מנהל מרכז ההצלה הארצי לצבי ים של רשות הטבע והגנים. "האתר פונה גם למבוגרים אבל גם לילדים כדי להגביר את המודעות שלהם ולחנך אותם לחיים טובים יותר". 

כתבות קשורות:
Comments