זכרונות מתוקים מפרשת הולילנד

פורסם: 14 באפר׳ 2010, 11:25 על ידי: Sustainability Org

ראוי שחברי הכנסת, בטרם יצביעו בעד הרפורמה בתכנון, יציצו מחלונות הכנסת לעבר פרויקט הולילנד ויפנימו את הסכנה הטמונה בהרמת ידם

גילי רומן | 14/4/2010 11:09    
בראש צוק מנרה המפליא ביופיו, קיים בית עלמין קטן וצנוע, זהו המקום בו קבורה סבתי. בחג האחרון ביקרנו אותה וזכינו לעוד שאיפה מן המקום הקסום בו ביקשה לנוח לנצח. אני מאמין כי את שהוזכר על עתידו האפל של הצוק שתוכנן להיות, כביכול, ה"הולילנד של הצפון", לא יכלה סבתי להעלות אפילו בדמיונה הפרוע. תמימות לא הייתה בקרב תכונותיה, אולם קשה להאמין שאדם ציוני כלשהו יכול לעלות על דעתו קידום אגרסיבי כזה של רעיון כה הזוי אשר רק בצע כסף יכול לעוור את עיניו כדי שיאשר הקמתו.

מפחידה המחשבה שמול קברה ובאמצע הנוף המרהיב הייתה עשויה להיבנות מפלצת בטון כעורה ומאיימת. למזל שנפל בחיק תושבי מנרה והסביבה, לא זכו תושבי ירושלים אשר צריכים להסיט מבטם מידי יום מפני האסון התכנוני הנקרא פרויקט הולילנד.

בימים אלו מתכוונים ראש הממשלה ושר הפנים להעביר רפורמה בתכנון ובבנייה שתהפוך הוצאה לפועל של כל רעיון נדל"ני מרחיק לכת לקלה, מהירה וכמעט נטולת התנגדויות. אם בהולילנד ייתכן ונאלצו להתאמץ ולהזיע כדי לעבור את משוכות התכנון המאזנות אינטרסים של בנייה, לא עוד.
צילום: פלאש 90
פרויקט הולילנד. הרפורמה מקטינה את יכולת השפעת הציבור על החלטות צילום: פלאש 90

הרפורמה מקטינה את יכולת השפעת הציבור על החלטות, את יכולת הערר ובמקביל מקנה לשר הפנים רוב בועדות המחליטות בעזרת שלל מינויים פוליטיים. בנוסף, במקום לחזק תכנון אחראי ומאוזן כראוי החליטו כותבי הרפורמה להקטין את התכנון האזורי ולהעביר את החלטות הבנייה לועדות מקומיות ומיוחדות אשר אינטרסים ציבוריים רחבים זרים להם. העתיד שביבי וש"ס מתכננים לנו מפקיע את האינטרס הציבורי לטובת אלו שיש להם כוח. מספיק להביט בסיסמת המכירות של פרויקט הולילנד , "מקום פרטי לאנשים כמוך" ולהבין שהכוונה אינה אלינו, לציבור הישראלי הפשוט.

ברפורמה המוצעת לכנסת דווקא קיימת הבטחה לאזרח הפשוט בצורת הקלת הליכי הרישוי לבנייה, חבל שנעשה איחוד לרעיון יפה זה עם ריסוק כל המערכות התכנוניות עד לכדי איום עתידי ממשי. במקום רק לסגור מרפסת, נאלץ להסתגר לחלוטין בבית מפני מה שזוממים בעלי האינטרסים לעשות

למרחב הציבורי שלנו, הדבר כבר קרה לתושבי קריית היובל שנעלמו מאחורי "הולילנד" האימתני.

עם זאת, החדשות הטובות הן שעוד לא מאוחר מידי. הרפורמה טרם עברה סופית בכנסת ועוד ניתן למנוע אותה על ידי לחץ ציבורי, כדי שהשינוי התכנוני יעמוד בבחינה מעמיקה על ידי בעלי מקצוע, נטולי פניות, שיעצבו לנו מערכת תכנונית שתגן ותדאג לכל הציבור ולא רק למי שמקורב לבעלי ההון הנדל"ניסטים או שבידיו הממון לקנות ולחרב את מה ששייך לכולנו.

ראוי שחברי הכנסת, בטרם יצביעו בעד רפורמה מסוכנת זו, יציצו מחלונות הכנסת לעבר פרויקט הולילנד ויפנימו את הסכנה הטמונה בהרמת ידם, כי בכך תינתן יריית הפתיחה לבניית מפלצות כאלו בכל הארץ כפטריות אחר הגשם. האחריות הציבורית מחייבת רפורמה הגונה ומטיבה עם כלל הציבור, אין מקום לכל אופציה אחרת אם לא נרצה לקום בבוקר למדינה חדשה, מדינת הולילנד.

הכותב הוא גילי רומן, סטודנט ופעיל קשרי ממשל במגמה ירוקה

כתבות קשורות:
Comments