מכינים את הגינה לקיץ עם הדברה ירוקה

פורסם: 30 במאי 2013, 11:07 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 30 במאי 2013, 11:08 ]
הקיץ הוא העונה החמה של המזיקים בגינות, והשבועות הקרובים הם הזמן המתאים ביותר להתחיל להתכונן לקראתם, עם שלל שיטות הדברה שגם לא יפגעו בסביבה
קובי ליברמן, 21/5/2013

בעלי הגינות שבינינו מכירים את תחושת התסכול המלווה רגע של גילוי מזיקים שהתחילו לכרסם ולאכול את הצמחים והעצים. הקיץ הוא העונה החמה של המזיקים בגינות, ולכן עכשיו זה הזמן הטוב ביותר להתחיל לדאוג לגינה שלכם. קבלו מספר דרכים ירוקות וידידותיות לסביבה שיעזרו לכם להרחיק את המזיקים.

כתבות נוספות בנושא הדברה :

 

למה לא חומרי הדברה כימיים?

אם בעבר השימוש בחומרי הדברה כימיים היה נפוץ, היום כבר ברור יותר לכולנו כי חומרי ההדברה הללו פוגעים בסביבה. חומרים אלו מסוכנים בעקבות הרעילות שלהם לבעלי חיים ובני אדם, ובעקבות ההישארות שלהם בסביבה לזמן ארוך. ההתפרקות שלהם בטבע היא איטית מאוד, והם עלולים לפגוע באורגניזמים רבים נוספים, מלבד המזיקים. בנוסף, הכימיקלים עשויים לחלחל אל מי התהום ולהגיע אל מי הנחלים והים, וכך לפגוע במי השתייה ובבעלי חיים ימיים.  

 

מנטה. מרחיקה חולדות (צילום: עופר הירש)
מנטה. מרחיקה חולדות (צילום: עופר הירש)

 

מהי הדברה ירוקה

כשחושבים על זה, בעבר לא היו לחקלאים חומרי הדברה מודרניים וכימיים, כך שהם השתמשו אך ורק בשיטות טבעיות. בדיוק כמותם, גם אנחנו יכולים להגן על הגינה היקרה לנו באמצעים טבעיים ולא פוגעניים.

ההבדל בין חומרי ההדברה הכימיים ה"רגילים" לבין חומרי ההדברה הנחשבים "אורגניים" הוא במקור של החומר הפעיל. החומרים הכימיים כוללים תרכובות כימיות סינתטיות, לעומת החומרים האורגניים, או חומרים המוגדרים ידידותיים לסביבה, הכוללים תרכובות שהמקור שלהן טבעי. הידידותיות לסביבה היא בכך שהחומר לא בא במגע ישיר עם הצמח ולא מחלחל אל הקרקע ואל מי התהום.

צביקה קינדלר מחברת שמד צבעון הדברת מזיקים, מדגיש כי למרות כל ההגדרות הירוקות, בכל חומרי ההדברה המסחריים יש מרכיבים כימיים. "היום חומרי ההדברה עדינים יותר ופחות מזיקים לסביבה, החומרים הכימיים של פעם אסורים כיום לשימוש על פי התקנות. לחומרים 'הירוקים' קוראים פרטרואידים ולמרות שהמקור שלהם מהצמח, יש בהם מרכיבים כימיים כלשהם. העובדה שהחומרים עדינים יותר דורשת מאיתנו המדבירים לשים יותר חומר כדי לגרום למזיקים להיעלם". לדבריו, הרבה חומרים "ירוקים" הם ג'לים ופיתיונות שמושכים את המזיקים וגורמים למותם.

קובי בוטבול, מנהל אמאל'ה ג'וק, אומר כי חומרים כימיים כמו זרחן כבר יצאו מהתקן והם אסורים לשימוש. "יתרון חשוב נוסף של חומרי הדברה ירוקים בשם 'מיקרו-קפסולריים', הוא שהחומר בנוי בצורת קפסולות, שהשחרור שלהן איטי ומבוקר, ולכן ידידותי יותר לסביבה". לדברי בוטבול, אחד היתרונות של חומרים שכאלה הוא שהם פוגעים רק במזיקים ופחות רעילים לאויבים הטבעיים של המזיקים. "לכל מזיק יש את חומר הריסוס משלו והחומר הפעיל שהוא נועד אליו", הוא אומר.

שיטות וטיפים להדברה ירוקה

בחירת הצמחיה ושמירה על תנאי גידול:

הדרך הטובה ביותר להרחיק מזיקים היא למנוע את ההגעה שלהם. לכן, כדאי לבחור בתבונה את הצמחים לגינה שלנו ולשמור בהקפדה על תנאי גידול נכונים. צמחים מקומיים (ולא צמחים אקזוטיים למיניהם), יהיו בדרך כלל עמידים יותר למזיקים הנפוצים בסביבה המקומית. צמחים הגדלים בתנאים שאינם נכונים עבורם, יהיו רגישים יותר למחלות ולמזיקים. 

הגנה טבעית:

לפעמים לא צריך לעשות הרבה מלבד לשמור על בעלי החיים שמסתובבים בגינה שלנו ומהווים הגנה טבעית מעולה נגד מזיקים:

  • תנו לחתול לשמור על השמנת: אחד המדבירים הטבעיים הטובים ביותר נגד תיקנים ועכברים הוא החתולים שמסתובבים בגינה. לכן, גם אם הם מהווים עבורכם מטרד, אל תמהרו לגרש אותם, משום שהם מונעים מטרד אחר, גדול יותר.
  • ספיידרמן לעזרתנו: במקומות הגבוהים אליהם לחתולים קשה להגיע, עכבישים יכולים לעשות את העבודה. אל תמהרו לסלק קורי עכביש - הם מהווים הגנה נגד חרקים קטנים שעלולים להזיק לצמחיה.

קראו עוד בנושא:

עשו זאת בעצמכם

צמחיה מרחיקת מזיקים:

אחד הפתרונות הירוקים המועילים והוותיקים ביותר הוא שתילה של צמחים הידועים בתור מרחיקי מזיקים. שתילת צמחים כמו נענע, רוזמרין, גרניות, שום, עירית, מרווה, ריחן ולמעשה כמעט כל צמחי התבלין, תהווה תוספת נאה לגינה, ותרחיק במקביל חרקים מזיקים. דוגמאות לצמחים נוספים הדוחים חרקים הן פרח כובע הנזיר, ער אציל והדס. 

טיפ חשוב: שיטה נוספת לשימוש בצמחי התבלין היא הכנה של חומר הדברה ביתי - את התמצית מכינים באמצעות השריית הצמחים ל-24 שעות לפחות או לחלופין בישול איטי של הצמחים ושימוש במים בהם התבשלו. 

חרקים מרחיקי מזיקים:

אם נתקלתם בבעיית כנימות (אותם חרקים זעירים המכלים את הצמחים בגינה), כדאי לשקול הוספה של חרקים מועילים למערכת האקולוגית של הגינה, בעיקר חיפושיות (פרת משה רבנו הידועה היא אחד החרקים היעילים ביותר בנושא). חרקים אלו הם טורפים ידועים של הכנימה, והם יכולים לעצור את ההתפשטות שלה בתוך זמן קצר. 

קוטלי חרקים ופטריות המבוססים על שום:

השום, בעל הטעם החריף, ידוע גם בתור דוחה חרקים טבעי. ניתן לשתול את הצמח בגינה באופן ישיר, לפזר את הצמחים ברחבי הגינה על מנת להגדיל את ההשפעה, או לחלופין לרכוש קוטלי חרקים המבוססים על תמציות שום. 

ריח מנטה:

אחת הדרכים להרחקת חולדות, אם החתולים מדירים את רגליהם מהגינה שלכם, הוא שימוש במנטה. החולדות סולדות מריח המנטה, ולכן אם תטפטפו שמן מנטה או תפרסו סוכריות מנטה בגינה, החולדות אמורות לעשות "אחורה פנה" ולשמור מרחק. 

טבק כחומר הדברה:

גם הניקוטין הוא חומר הדברה יעיל, אך רק לצמחים שאינם צמחי מאכל (כדי שלא יחדור לתזונה שלנו). באזורים שונים בעולם משתמשים בו בתור חומר הדברה באופן יום-יומי, בעיקר למקרים של פגיעה קשה יותר, על ידי זחלים ותולעים. איך מכינים? משרים כף טבק בליטר מים, מחכים יממה, מדללים ומרססיים על הצמחים. 

מלכודת ביולוגיות לתפיסת זבובים:

אם הגינה שלכם כוללת עצי פרי, כדאי לשקול תלייה של מלכודות "סרה טראפ", שנועדו למנוע ריקבון ונזק לפירות. מלכודות אלו לוכדות את זבוב הפירות הים-תיכוני, שעקיצתו היא הגורם לריקבון בפירות. המלכודת מובילה את הזבוב אליה באמצעות פיתיון ביולוגי הנמצא בתוכה, וכאשר הזבוב נכנס לתוכה הוא טובע בנוזל. 

עקיצת הזבובים מובילה לרקבון הפירות ובסופו של דבר לנשירתם מעץ ולהפיכתם לבלתי ראויים למאכל. חשוב לציין שאת המלכודות האלו יש לתלות לפחות חודש וחצי לפני הבשלת הפירות.

קינדלר מזהיר כי הבעיה היחידה עם המלכודות הן שיש להן ריח לא נעים, ולכן אם אתם נוהגים לשבת בגינה מתחת לעץ, יכול להיות שעדיף למצוא פיתרון אחר.

אז מה בכל זאת אפשר לעשות? דרך יחסית ידידותית לסביבה היא לקנות חומר ריסוס נגד זבובים, ולרסס נקודתית על עמודים ובמקומות גבוהים. היתרון בשיטה הוא שימוש במעט מאוד חומר כימי, במקומות נקודתיים בלבד. הבעיה בשיטה זו היא שצריך לרסס כל שבוע, כי ההשפעה היא קצרת טווח.


כשהמצב קטסטרופלי

במקרים בהם ישנה כמות רבה של מזיקים, ניתן בהחלט להזמין חברת הדברה מקצועית ולא להסתפק בהדברה עצמית. חברת ההדברה תגיע אליכם ותרסס את כל הגינה נגד מזיקים, לרבות פתחי הביוב. בשוק היום קיימות חברות רבות שמשתמשות בחומרי הדברה ירוקים, כלומר חומרים דלי כימיקלים ומבוססי-צמחים. אמנם בהדברה ירוקה נעשה שימוש בחומרים כימיים, אך המינון של החומרים הפעילים הוא נמוך וביכולתו להשמיד את המזיק הספציפי, ללא פגיעה בבני האדם או שאר בעלי החיים המסתובבים בגינה.

לעתים אין באמת אפשרות לטפל בבעיה לבד. בוטבול מספר למשל כי "אזור ראשון לציון נגוע בטרמיטים, עד שכל בית חדש שנבנה, כבר בשלב יציקת הבטון, עושה טיפול בקרקע למניעת טרמיטים".

אם החלטתם להזמין הדברה מקצועית, חשוב מאוד לעבוד עם בעלי מקצוע וחברות בעלות רישיון עסק ורישיון הדברה. "השוק מלא בחאפרים, שמשתמשים בחומרים לא איכותיים ולא נותנים אחריות אמיתית. תזמינו חברות עם 'אבא ואמא', שמנהלות את הלקוחות במאגר ממוחשב ויכולות לבקר על מינון החומר. אם יש בעיה, חברה מוכרת תשלח מישהו לבצע תיקון להדברה, על פי האחריות שהיא נתנה", אומר בוטבול. 

איך יודעים שההדברה ירוקה?

כאשר מזמינים חברת הדברה לגינה, יש לברר מהן השיטות וחומרי ההדברה בה הם עושים שימוש, עוד לפני הגעתם. אם קיבלתם הצעת מחיר נמוכה מאוד, זו סיבה לחשוד, משום שחומרי ההדברה הירוקים אינם הזולים בשוק. מחיר זול במיוחד עשוי לרמוז על כך שהחומרים של אותה חברה אינם עומדים בתקנים, ובנוסף גם מזיקים לסביבה.

תמיד כדאי להיות מעודכנים בטווח המחירים בתחום, כדי לא לשלם מחירים מופקעים ועל מנת להבין האם הצעת המחיר שקיבלתם הגיונית וסבירה:

מחירון הדברה מומלץ, מתוך אתר המקצוענים

סוג העבודה מחיר מומלץ
ביקור 200-150
הדברת עכברים חד פעמית 350-250
הדברת צרעות, דבורים 320-270
לכידת נחשים 500-400

רוצים לדעת עוד? היכנסו למחירון ההדברה המלא

לכתבה באתר ynet
Comments