כך תהפכו את העסק שלכם לירוק יותר - ותחסכו כסף

נשלח 9 באפר׳ 2011, 8:52 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 9 באפר׳ 2011, 8:57 ]

7/4/2011, ניו יורק טיימס

עסקים רבים יכולים להניב רווחים משמעותיים באמצעות מעבר למנהגים ירוקים יותר, שייטיבו עם הסביבה תוך שיניבו חיסכון בעלויות


אף שג'ו סנטנה אינו מתיימר להבין במדעי הסביבה, יש לו דעות משלו אודות התחממות גלובלית. אך כמנהל התפעול של מי ראנצ'ו, יצרנית טורטיות משפחתית בסן ליאנדרו שבקליפורניה, הוא מבין בעיקר בחשיבות החיסכון בכסף.

לאחר שנכח בסדרת סדנאות על ניהול בר-קיימא, סנטנה נקט כמה צעדים לייעול אנרגיה ולצמצום פסולת שהוא מעריך כי יחסכו למי ראנצ'ו כ-100 אלף דולר בשנה, ויחזירו את ההשקעה תוך שנה. "ואם זה טוב לכדור הארץ, מה טוב", הוא אומר.

"עסקים בני קיימא", ו"להיות ירוקים" הן באזז וורדס שמשתמשים בהן קצת יותר מדי. אך בעלי עסקים רבים מגלים כי בחינת פעילויותיהם דרך עדשה ירוקה יכולה לסייע להם בצמצום עלויות ולפתוח בפניהם הזדמנויות חדשות.

להלן כמה עצות בשביל מי שרק מתחיל להיכנס לתחום:


המהלך צריך לבוא מלמעלה

לדברי דן ברמבלט, בכיר בחברת הקבלנות אסטס היטינג אנד אייר קונדישונינג, על ההנהלה הבכירה לפתוח בתהליך. "יש הרבה דברים שעובדים יכולים לעשות כדי להתניע את התהליך, אך ביצועו ברחבי החברה חייב להתחיל מלמעלה", הוא אומר. עם זאת, הוא מוסיף, "חיוני להפעיל את העובדים כדי שכולם יטו שכם". סנטנה מייעץ להקים צוותים ירוקים שיכללו מתנדבים מההנהלה ומקרב העובדים וייפגשו באופן סדיר. במי ראנצ'ו, הצוות הירוק נפגש פעם בחודש לבחינת האסטרטגיה, ההתקדמות, ועל מנת לזהות פעולות נוספות שיחסכו באנרגיה.

בדיקת מלאי

בתור התחלה, אומר ברמבלט, יש לנתח את הפעילות העסקית ולבחון את אפשרויות החיסכון באנרגיה וצמצום הפסולת. "בחנו את אותם מקומות בהם אתם משקיעים הכי הרבה כסף", הוא אומר. נקודות התחלה אפשריות הן תאורה, הפעלת ציוד, אוורור, חימום ומיזוג, וכן תחבורה וצריכת מים.

עבור אסטס, ההוצאה הגדולה ביותר של החברה אחרי כוח אדם הייתה תחבורה ותחזוקת צי המשאיות. כחלק מתחשיב האנרגיה, גילה אסטס כי 8 ממשאיות החברה משמשות אנשי מכירות שאינם זקוקים להן על מנת לבצע פגישות עסקיות. החברה החלה להחליף משאיות במכוניות פרטיות היברידיות מסוג פורד פיוז'ן, ושיפרה את יעילות הדלק שלה ל-64 ק"מ לגלון, לעומת 10.8 ק"מ לגלון קודם לכן.

כדאי לבחון גם את הפסולת המיוצרת בחברה. טיפול בפסולת זו לרוב כרוכה בעלות גבוהה. למשל, אסטס מייצר לרוב פסולת של מאות קילוגרמים קרטון ומתכת בכל אתר. עד השקת היוזמה הירוקה, החברה הייתה משלמת על מכולה לפסולת. זו הייתה הוצאה, והפסולת הייתה מגיעה בסופו של דבר למטמנה. כעת עובד אסטס עם קבלן מיחזור המפנה את הפסולת ללא חיוב, וכך נחסכים לחברה כאלף דולר בחודש, להערכת ברמבלט.

בסוף הליך התכנון, רצוי לתעד את עלויות האנרגיה והפסולת, לדברי טום באומן, נשיא באומן דיזיין גרופ. "מציאת נקודת התחלה מוגדרת, מאפשרת לכם לעקוב אחר התקדמותכם", הוא אומר.

להתחיל מהדברים הפשוטים

רצוי להתחיל מצעדים שניתן ליישם באופן מיידי, אומר באומן, ולאחר מכן להמשיך לפעולות שאינן עולות הרבה. למשל, אפשר להתחיל לכבות מכשירי חשמל בלילה או לפתוח חלונות ביום במקום להפעיל מזגנים. צעדים אלה תלויים בעיקר בחינוך העובדים ושינוי הרגלים, לדבריו.

אדם פרוצ'סקה, שותף בחברת עריכת הדין הרדינג אנד שולץ בנברסקה, מנסה לשנות הרגלים ישנים באמצעות שכנוע עמיתיו לצמצם את שימושם בנייר. חלק מהנייר שהחברה צורכת משמש להדפסת דואר אלקטרוני לשם תיוקו בתיקי הלקוחות. הוא וקומץ עורכי דין אחרים החלו לאחסן את התכתובות באופן אלקטרוני. להערכתו, אם כל עורכי הדין בחברה יאמצו מנהג זה, תחסוך החברה לפחות 8,000 דולר בגין עלויות נייר, הדפסה, עבודה ואחסון.

תמורת השקעה קטנה, חברת קומיוניטי IT אינובייטורס, צמצמה את צריכת האנרגיה שלה באמצעות תוכנה ה"מרדימה" את מחשבי החברה כאשר הם אינם בשימוש, מה שמצמצם את צריכת האנרגיה של החברה בכ-50%. אף שהתוכנה עלתה 432 דולר, היא חוסכת לחברה כ-900 דולר בשנה, לדברי מנכ"ל החברה, דיוויד דיל. שינויים אלה, כמו גם הגדלת מודעות העובדים לכיבוי אורות בחללים שאינם בשימוש, צמצמו את צריכה החשמל של החברה ב-35%, לדבריו.

מעקב ודיווח

כמו כל יוזמה עסקית, רצוי לעקוב אחר ההתקדמות באופן תקופתי, אומרת שרה קייט פישבק, מנהלת פעילות המכון לפיתוח בר קיימא. היא מציעה "למדוד דברים מדידים ולנסות לכמת את ההשלכות העסקיות של נקיטת צעדים בתחומים אלה". הצגת חיסכון כספי, לדבריה, תוביל להתקדמות התהליך. שיתוף העובדים בתוצאות גם שומר על מוטיבציה, לדברי דיל. שיתוף דו"חות ההתקדמות של החברה "מראה לעובדים שאנחנו מחוייבים לנושא, וכי אין מדובר בגחמה".

חפשו החזרים כספיים

ברגע שמסיימים עם הדברים הפשוטים, הצעד הבא הוא השקעה בציוד יעיל אנרגיה: מערכות חימום, מיזוג וכדומה. אך לפני שפונים לדרך זו, כדאי לבדוק תכניות תמריצים וסובסידיות אחרות שמספקות חברות התשתיות והממשל. מי ראנצ'ו החליפה באחרונה יותר מ-200 מנורות בנורות יעילות יותר. ההחלפה עלתה 14,000 דולר, אך תחסוך לחברה כ-32 אלף דולר בשנה, להערכת סנטנה.

שימו לב למסר שלכם

לאחר אימוץ מדיניות ירוקה, עסקים רבים ממהרים לנופף בדגל הירוק במסרים השיווקיים שלהן. אך היזהרו מהגזמה בהישגיכם, שעלולה לגרום לביקורת שלילית על החברה. "היו כנים וברורים לגבי הצעדים שנקטתם לשיפור ביצועיכם, והבהירו כי מדובר בתהליך נמשך", אומר באומן. "המטרה היא להראות כי החברה מתייחסת לנושא ברצינות ועובדת על הבעיה".

פישבק ממליצה ללקוחות להימנע בשימוש במונח ירוק לתיאור פעילותם. "במקום זאת, שתפו את הפעולות הננקטות באתר האינטרנט, במקום העבודה, בחומרים השיווקיים. אם זה נכון וניתן לאימות, זה לא סתם מכירת לוקשים".

לכתבה בדהמרקר
Comments