לוט ספא – מלון ירוק על שפת ים המלח הוצג בכנס ה-OECD

פורסם: 25 באוק׳ 2010, 3:03 על ידי: Sustainability Org

לפני שש שנים מלון לוט ספא עשה מהפך בנושא התייעלות אנרגטית וחיסכון במים וכיום מבטיחים בהנהלת המלון, זה משתלם כלכלית להיות ירוק – מצגת מכנס ה-OECD על תיירות ירוקה

24/10/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

לוט ספא
מתקנים סולרים במלון לוט ספא בים המלח, על הגג פנלים מזכוכית, על הקרקע הפנלים מפלסטיק – צילום: באדיבות מלון לוט ספא

נהוג לחשוב שהמעבר להתנהלות ירוקה קרה בשנים האחרונות ונעשה מתוך אידיאולוגיה בלבד לשמירה על הסביבה. מנהל מלון לוט ספא בים המלח, נחמיה בן-פורת הציג ב"שולחן העגול" של כנס ה-OECD שננעל ביום שישי האחרון, 22 באוקטובר בירושלים, על מהפך ההתייעלות האנרגטית והחיסכון במים אותם ביצע המלון לפני שש שנים. התקנת המערכות הסולריות המשולבות במלון, הקנת עזרי חיסכון במים ומערכות לטיהור מים שהביאו לשמירה על הסביבה גם קיבלו ביטוי בחיסכון כספי לא מבוטל.

להשקיע גם כדי לחסוך

מטבע הדברים בתי מלון צורכים אנרגיה יותר מסקטור המגורים הפרטי. אבל בישראל שטופת השמש קיים פוטנציאל גדול להתייעלות אנרגטית גם של בתי המלון. בכנס הצהירו חלק מהמציגים הישראלים והזרים על התייעלות אנרגטית: "זה משתלם כלכלית".

מלון לוט ספא הציג את הנושא בשולחן העגול של ה-OECD וזכה להערכה מצד קהל הנציגים של המדינות החברות בארגון.

התקנה מערכות סולריות הביאה לחיסכון שנתי באנרגיה של 110 טון גז – בין 350 אלף ל-370 אלף שקל בשנה. כיסוי בריכת השחייה בלילה בעלות של 20,000 שקל הביא אף הוא לחיסכון נכבד. המלון המשיך בהתייעלות בנושא מיזוג אוויר ובן-פורת שמציין שבית המלון לוט ספא השקיעו כ- 400 אלף שקל מתוכם 80 אלף שקל התקבלו כמענק ממשרד התמ"ת כדי להתייעל מבחינה אנרגטית.

המלון הצליח להביא לחיסכון במים תוך צמצום צריכת המים מ 91,000 מ"ק לשנה בשנת 2005 ל-78,000 מ"ק בשנת 2009, זאת למרות צמיחה של 9.3 במספר האורחים ו- 31 אחוזים בימי אירוח.

חזון להיות מוביל בתיירות בריאה בים המלח

ים המלח
מתקן לייבוש מגבות באוויר הצח ללא שימוש באנרגיה מזהמת – צילום: באדיבות מלון לוט ספא
מלון לוט ספא שוכן בדרום ים המלח עם 200 חדרים ספא והוא בעל תפוסה שנתית של 92 אחוזים. בן פורת מצהיר שהמטרה של הנהלת המלון היא להיות המלון המוביל בתחום תיירות בריאה בים המלח: "מלון רווחי הדואג לצרכים של האורחים שלו, של העובדים שלו ושל הסביבה."

כשבן פורת מספר על צריכת האנרגיה של המלון הוא מסביר שמיזוג אוויר בפנים המלון הוא הצרכן הגדול ביותר של האנרגיה, ואחריו חימום מים למקלחות וחימום בריכות השחייה. "בריכת השחייה הפנימית מחוממת ל-40 מעלות ואילו מיזוג האוויר צריך להבטיח בחדר טמפרטורה שלא תעלה על 25 מעלות.

חיסכון באנרגיה במלון

חיסכון בחשמל בבית מלון נופש אומרים בלוט ספא , היא משימה מורכבת הכוללת:

 • העלאת מודעות לחיסכון בקרב העובדים והמנהלים
 • שימוש בתאורה חסכונית (פלורסנט)
 • מתקן לבקרת אנרגיה
 • תחזוקת נכונה של מערכות מיזוג אוויר חסכוניות
 • בקרת זרימת אוויר במלון
 • התאמת הטמפרטורות כדי לענות על הצרכים של אורחי המלון
 • להימנע משימוש ביחידות בעלות צריכת אנרגיה גבוהה ולהימנע משימוש בחשמל בשעות השיא של הצריכה הארצית

בנוסך ברמת המלון לפני שש שנים המלון נקט במספר צעדים:

 • תכנן והקים מערכת סולרית לחימום מים, הכוללת 90 קולטי שמש מפלסטיק, ו-50 קולטים מזכוכית.
 • בימים בהם מחממים את בריכת שחייה החיצונית, בלילה מכסים אותה. הכיסוי הביא חוסך בין 500,000 - 1,000,000 קילו-קלוריות ללילה. כידוע במקומות מדבריים הלילות יכולים להיות מאוד קרים.
 • המלון מעודד את האורחים שלו להפחית את השימוש שלהם במגבות אמבטיה והמצעים. בנוסף המגבות שלא ספגו כתמים מהשימוש עוברים בלילה מחזור כביסה קצר ביותר עם כמות מזערית של חומרי ניקוי ומתייבשים במתקן מיוחד באוויר הצח ולא באמצעות שימוש באנרגיה (מכונות ייבוש)

פעולות לחיסכון במים

כדי לחסוך במים ננקטו מספר צעדים גם ברמת הבקרה והליטה:

 • הצבת מדי מים ביחידות בתחומים שונים המלון כדי לשלוט ספא בצריכה
 • שמירה והחלפת צנרת מערכות מים (מים קרים, מים חמים ומיזוג אוויר ומים)
 • התקנת מערכות השקיה חסכונית
 • התקנת חסכמים במקלחות ובברזים בחדרי אירוח ובשטחים ציבוריים

מדידת תוצאות מול בתי המלון האחרים

כדי למדוד את תוצאות הפעולות שנקט המלון במונחים של חיסכון כספי נעשתה השוואה בין ממוצע הוצאות לשירותים אלה בבתי מלון בים המלח לבין ההוצאות של מלון לוט ספא .

ההוצאה השנתית הממוצעת בבתי המלון באזור ים המלח הא 8.6 אחוזים מסך כל ההוצאות המלון. במלון לוט ספא ההוצאה היא 6.3 אחוזים. ההבדל הוא כ- 1,300,000 שקל בשנה.

לכתבה באפוק טיימס


Comments