מודל להתייעלות אנרגטית – שיטת WIN-WIN

נשלח 19 בפבר׳ 2010, 9:52 על ידי Sustainability Org
מאת מרלן-אביב גרינפטר, תאריך פרסום: 8/2/2010
 
התייעלות אנרגטית היא אחת ההמלצות של חברת הייעוץ הבין-לאומית מקנזי בדוח "פוטנציאל הפחתת פליטת גזי החממה בישראל". דוח זה מסכם את העבודה שביצעה החברה לקראת ועידת קופנהגן, בהזמנת המשרד להגנת הסביבה. יש המעריכים את פוטנציאל החיסכון בארץ ב-20 אחוז המהווים שמונה מיליארד קילו-ואט חשמל וארבעה מיליארד שקל מדי שנה.

אחת הבעיות של נושא ההתייעלות האנרגטית, החל ברמה הפשוטה של החלפת נורות ליבון בנורות חסכוניות ועד להתקנת מערכות מתוחכמות כמו רשת חכמה (smart grid) במפעלים ובמוסדות, היא ההשקעה הראשונית הגבוהה. חברת אסקו ישראל (ESCO Israel) הביאה לארץ מודל המוכר כבר בעולם של השקעה בפרויקט שאמור להביא חיסכון בצריכת אנרגיה ובעיקר חשמל, וגם חיסכון כספי לאורך זמן. על פי סקר שהיא מבצעת, החברה משקיעה בתכנון והתקנת מנגנונים חוסכי אנרגיה הדרושים להתייעלות, והיא חולקת את הרווחים מהחיסכון עם המוסד המזמין.
הנושא של חיסכון באנרגיה מקבל משנה משמעות בהתחשב במחויבותה של ישראל כפי שביטא אותה הנשיא שמעון פרס בעת ועידת האקלים בקופנהגן, קרי: הפחתה של 20 אחוז בפליטת גזי החממה עד לשנת 2020. אך לא רק הפחתה של גזי החממה ראו בפניהם מחברי דוח מקנזי, אלא גם נושאים כמו: עצמאות אנרגטית, הפחתת התלות בדלקים מיובאים, ושיפור המעמד הבין-לאומי של ישראל.
כיצד זה עובד?
דן בר משיח, מנכ"ל ,ESCO Israel מסביר שניתן לתקוף את הנושא הסביבתי ואת שינוי האקלים מהצד הכלכלי. "כל פרויקט צריך להצדיק את עצמו מבחינה כלכלית", אומר בר משיח. החברה אינה מוכרת ציוד לחיסכון באנרגיה אלא לוקחת אחריות כוללת על נושא החיסכון באנרגיה. בר משיח מסביר כשהוא מציג את המודל העסקי של החברה: "תביא מתקן ישן מזהם ולא יעיל, ואנו נבצע סקר לאתר מהיכן נובע חוסר היעילות ומה יש לעשות כדי להפוך את המתקן ליעיל". החיסכון בעתיד יתחלק בין חברת ESCO לבין הלקוח, מסכם בר משיח.
המטרה היא לשמור על רמת השירות שהייתה לפני החלפת המנגנונים לשם צריכה פחותה של אנרגיה. חברת ESCO מבצעת מדידות באופן מחושב של החיסכון וגם של התפוקה. "עם החלפת מנורה מוודאים שהתפוקה לא ירדה, אלא אפילו עלתה", אומר בר משיח. הוא מביא לדוגמה את מפעל געש תאורה שהזמין את חברת ESCO לבצע עבודה של התייעלות אנרגטית: " עוצמת האור במפעל עלתה פי שתיים בעוד שצריכת האנרגיה ירדה כמעט למחצית". בר משיח מסביר שלעתים קרובות מחליטים בעקבות תוצאות של סקר להחליף לא רק את נורות הליבון אלא את כל בית המנורה כדי להגיע ליעילות גדולה עוד יותר.
בבדיקה הנעשית במטרה לקבוע את הצעדים שיש לנקוט כדי להפחית את צריכת האנרגיה בודקים לא רק את ההתקנות הקשורות לחשמל אלא את כל האמצעים בשימוש במתקן. לדוגמה, באולפנת "סגולה" שבקרית מצקין, נהגו לחמם מים באמצעות סולר. המוסד נהג למלא את מכל הסולר פעם או פעמיים בחודש. בעקבות הסקר והבדיקה שביצעה, החליטה חברת ESCO שכדאי להשקיע בהתקנת דודי שמש. במשך חצי שנה, החל בחודש אוגוסט עם סיום ההתקנה וכלה בחודש דצמבר, מילאו באולפנה את מכל הסולר פעם אחת בלבד. צבי רוט, מנהל האדמיניסטרטיבי של מוסד סגולה מודה: "אין ספק שישנו חיסכון באנרגיה המתבטא גם בחיסכון כספי". לגבי מערכת חימום המים המביאה חיסכון יותר מאשר מערכת התייעלות בצריכה ישירה של חשמל, הדבר תלוי כמובן במזג האוויר ובשעות השמש במשך היממה, מוסיף רוט.
רווח נוסף נוצר עם החלפת מכשירים ונורות ליעילים יותר. לעתים נורות או מנועי מכשירים פולטים חום ומחממים את אוויר החדר, והדבר מצריך בקיץ עבודה נוספת של המזגן כדי להגיע לטמפרטורה הרצויה. החלפה למכשירים שאינם מחממים מביאה לרווח נוסף.
אחד הנושאים שעשויים להוות סלע מחלוקת בין הלקוח לחברה הוא סוגיית המדידה של הרווח אותו מחלקים בין השניים. כבר בשלב ההתקשרות מסכימים הצדדים שהערכת החיסכון הצפוי לפני ביצוע הפרויקט והאימות שלו לאחר מכן יבוצעו על פי פרוטוקול מדידה בין-לאומי מוכר International Performance Measurement and Verification Protocol – IPMVP.
חברת ESCO נותנת לפרויקטים שלה אחריות לחמש שנים, ולמוסדות חינוך נותנת החברה 10 שנות אחריות, כאשר בכל מקרה האחריות אינה כוללת את הנורות המוחלפות. ההתקשרות היא ל-10 שנים ואם אחרי השנה החמישית לפרויקט תתגלה המצאה של אמצעים חדשים שעשויים לחסוך באנרגיה, חברת ESCO תשקיעה שוב בפרויקט. זהו אחד היתרונות של המודל, היות והחיסכון של הלקוח הוא גם הרווח של החברה.
האם אני יכולה להזמין עבודה להתייעלות בביתי הפרטי, שאלתי. בר משיח הסביר בחיוך שכרגע אין החברה מטפלת במבנים פרטיים למגורים, אך לא פסל אפשרות כזו בעתיד.
טכנולוגיות מגוונות
לא כל הטכנולוגיות שהחברה משתמשת בהן והמיועדות לשיפור היעילות האנרגטית הן חדישות, מסביר בר משיח ומזכיר את הדוגמה של אולפנה סגולה בה הוחלפה מערכת לחימום מים בדודי שמש רגילים שהם אינם טכנולוגיה חדישה. חלק מהטכנולוגיות הן המצאה ישראלית וגם מספר לא מבוטל ממרכיביהן המשמשים ליישום בהפיכת מתקנים ליעילים אנרגטית, מיוצר בארץ.
במקרים שבהם קיים הצורך, מתקינה חברת ESCO מערכת שלמה של "רשת חכמה" אשר באמצעות חיישנים ופיזור מונים ממוחשבים במתקן מעבירה מידע לתוכנה חכמה המנהלת שימוש נכון באנרגיה . היום כבר לא מסתפקים במסר המזכיר לעובד האחרון לכבות אורות ומזגנים - מערכות רשת חכמה יכולות לכבות מכשירים ומנורות לפי אי נוכחות במתקן. הרשת החכמה גם מאפשרת ללקוח לראות באמצעות האינטרנט, בכל רגע נתון את החיסכון בכל חלקי המתקן שלו אחרי פעולות ההתייעלות.
חסמים לתחנת הכוח הווירטואלית

יעילות אנרגטית קיבלה בעולם את הכינוי "תחנת כוח וירטואלית" לאור העובדה שעם יישומה יש ביכולתה להביא לחיסכון של 20 אחוז בצריכת החשמל וכך לבטל את הצורך בהקמת תחנות כוח נוספת כדי לענות על הגידול בביקוש.
המודל העסקי של משקיע שחולק את הרווחים של הלקוח מההשקעה שלו שבר משיח מציע קיים בתחומים רבים כבר כמאה שנה באירופה וכשלושים שנה במדינות רבות בעולם. חברת ESCO פועלת בישראל כבר ארבע שנים והפעילה עד עתה כ-100 פרויקטים שבהם התקינה כ-6,000 מונים ממוחשבים. לדעת בר משיח נושא ההתייעלות האנרגטית בארץ נכשל ממספר סיבות, והחשובה בהן היא העדר תמריץ ממשלתי לחיסכון באנרגיה. בר משיח מזכיר את נושא המערכות הפקת אנרגיה מהשמש באמצעות תאים פוטו-וולטאיים שצברו תאוצה בזכות תקנת רשות החשמל מיולי 2009. כשרשות החשמל הציעה פיצוי למתקיני מערכות אלו השוק של מערכות סולריות החל לפרוח בארץ. "השאלה באיזו מידה ובאיזה קצב מדינת ישראל מעוניינת להתייעל מבחינה אנרגטית", אומר בר משיח.
אחד החסמים שאינו מאפשר לחברת ,ESCO ואולי לחברות הדומות לה, להציע את שירותיהן למוסדות ממשלתיים ומוסדות של השלטון המקומי (כולל מוסדות חינוך) היא רגולציה ממשלתית של התקשרות חוזית. "בסוג זה של עבודות יש על פי חוק מכרזי אפשרות של התקשרות עד לחמש שנים בלבד", זאת למרות העובדה שאין בהתקשרות היבט של תשלום מצד המוסד הלקוח, אומר בר משיח. הוא מסביר שמבחינה כלכלית חברת ESCO אינה יכולה להיות רווחית בהתקשרות שהיא פחות מעשר שנים.
חסם נוסף לדברי בר משיח הוא היסוס של הבנקים לתת הלוואות לפרויקטים מסוג זה. לעומת המערכות הפוטו-וולטאיות שלגביהן המחויבות הממשלתית היא ברורה. לדעת בר משיח אם הממשלה תסכים לתת ערבויות מדינה לפרויקטים של חיסכון, הדבר יעודד את הבנקים למעורבות.
התייעלות אנרגטית במוסדות חינוך
חברת ESCO Israel והמשקיעים באמצעותה החליטו על הקמת קרן נוספת של 18 מיליון שקלים להתייעלות אנרגטית במוסדות להשכלה גבוהה וחינוך פנימייתי. קרן החינוך הינה הקרן השלישית שיזמה השנה ESCO Israel לביצוע פרויקטים להתייעלות אנרגטית, והיא מצטרפת להשקעה בסך חמישה וחצי מיליון שקלים למימון פרויקטים ברשת החינוך של בני עקיבא.
הסכם ראשון במסגרת הקרן הנוספת נחתם בין החברה לבין ויצו העולמית ולפיו ESCO תשקיע חמישה מיליון שקלים להתייעלות אנרגטית ושירותי רשת חכמה במוסדות הארגון. ביצוע ההתייעלות האנרגטית תאפשר לויצו לחסוך עד 20 אחוז בהוצאות האנרגיה, להתייעל במישור הסביבתי ולנתב כספים מתוך החיסכון שייצבר למטרות חינוך. כמובן שבאמצעות ההתייעלות ויצו תוכל לשפר את יכולות ניהול האנרגיה ולהפחית בפליטות גזי החממה. ויצו העולמית מנהלת כ-300 מוסדות בישראל ותקציב הוצאות האנרגיה להפעלת מוסדות אלו מהווה נטל כספי על הארגון, במיוחד על רקע המשבר הכלכלי העולמי.
 
לכתבה באפוק טיימס
Comments