"עץ בעיר": לעזור לעסקים ולתושבי תל אביב לנהל חיים אקולוגים

פורסם: 4 בפבר׳ 2010, 7:11 על ידי: Sustainability Org
מאת עדיה פיטרמן, תאריך פרסום: 2/2/2010
 

המונח חיים אקולוגים מאוד רווח בתקופה בה ה"ירוק" חולש על כל פינה. אך מהם בעצם חיים אקולוגים, וכיצד ניתן לרתום אותם לקיום עסקים קטנים?. ב"עץ בעיר" פועלים בתחום האקולוגי גם במסגרת אתר אינטרנט עשיר וצבעוני, וגם בדירת בכיכר ביאליק בתל אביב, שם ניתן לשמוע הרצאות ולהשתתף בסדנאות הפתוחות לתושבים וגם לבעלי עסקים קטנים.

את "עץ בעיר" הקימה תמי צרי לפני כארבע שנים. לדבריה, העסק התחיל כאתר אינטרנט שמטרתו שיתוף מידע על חיים אקולוגיים בעיר, באופן פשוט וקל להעברה. האתר היה פתוח לכותבים. "התחיל להיווצר גוף ידע, כמו גם קבוצה שהחלה להיפגש, ולהחליף מידע כל אחד מעולם הידע שלו", מספרת צרי, "מהרגע הראשון שהאתר הוקם הבנתי ש'עץ בעיר' עומד להיות מקום בו יהיה ניתן ללמוד כיצד ליצור שינוי באורח החיים".

את בית "עץ בעיר" התחילה צרי בביתה בשדרות נורדאו, שם קיימה סדנאות ומפגשים. לפני שנתיים עברה לדירה בכיכר ביאליק.

העסק מקיים סדנאות וקורסים כמו תזונה והכנת קומפוסט (איסוף אשפה אורגנית ליצירת דשן, אנרגיה חלופית מתחדשת, ניידות ידידותית בעיר, גינון, ופרמהקלצ'ר (Permaculture) - "זוהי שיטת תכנון לחיים אקולוגים ובריאים שקיימת כבר משנות ה-70 בעולם, ומלמדים בארץ כבר שנים. אני הראשונה שמלמדת אותה בהקשר העירוני. העיר היא המקום הכי אקולוגי להיות בו, לא צריך לעבור לכפר כדי לנהל חיים אקולוגים".

צרי היא בוגרת עיצוב גרפי מבצלאל, עסקה בשיווק והפקה בחברת תוכנה ושהתה שמונה שנים במנהטן שם עסקה בהשמה בהיי-טק. "חייתי את החיים הקפיטליסטים במלואם ותמיד הרגשתי שמשהו לא בסדר, במיוחד בתקופת חיי הבועה בניו-יורק, ושם התחלתי לפתח את המודעות למחיר של כל השפע החומרי שהתרבות המערבית מציעה לנו", אומרת צרי.

לצרי עובדת נוספת, טס, עולה חדשה מארצות הברית. בבית עץ בעיר, הוא דירתה של צרי, פועלת גם חנות בה נמכרים מוצרים כמו טחינה, שמן זית ומוצרי קוסמטיקה בייצור מקומי תל אביבי. "המטרה של הדירה הזו היא הדגמה והפצת הידע", מסבירה צרי. "החנות היא בעצם בסלון והיא פתוחה רק בימי שישי מהבוקר ועד הצהריים, אז גם נערכת תמיד סדנא או הרצאה והמקום פועל במתכונת בית פתוח".

"המוצרים שנמכרים אצלנו עומדים בשלושה קריטריונים - סביבתיים, כלכליים וחברתיים. מוצר שלא מקבל ניקוד בכל אחד מהשלושה הוא לא מוצר שנקדם. מוצר שהוא רק אורגני אבל לא מוכרים אותו לאוכלוסיה המקומית למשל, או שמגדלים אותו ללא התייחסות לאקלים, הוא מוצר שלא נמכור".

באתר "עץ בעיר" נכתב: "עץ בעיר יהיה דגם עסקי אקולוגי - כזה שצומח בדיוק לנקודה שבה הוא מקיים ונעצר שם. כזה שמספק פרנסה יחד עם שמחה ובריאות לנו ולסביבתנו. אנו רואים בחזוננו עצים צומחים בכל עיר בעולם - בכל מקום שבו צומח עץ בעיר, הוא נותן פרנסה (פירות) למספר אנשים המטפחים אותו ויוצר הזדמנויות פרנסה לחברי הקהילה המקומית. הפירות העודפים מושקעים ביוזמות מקומיות המקדמות ערכי קיימות".

מהם ערכי קיימות? צרי מסבירה: "הכוונה לקיום תנאים תומכי חיים מבלי לפגוע בסביבה ובחברה. הרעיון הוא להפעיל עסקים כלכליים לחלוטין ולא על חשבון הסביבה והחברה. עסקים קטנים הם מרכזיים לקיימות בעיר, לחיים אקולוגים."

את התפיסה הזו לגבי עסקים קטנים גיבשה צרי לדבריה יחד עם עדי אשר, מנחה הקורס עסקים קטנים בעיר הגדולה, העוסק בניהול אקולוגי. אשר הוא יועץ עסקי, רו"ח ומנתח מערכות במקצועו, עוסק בגישור ואימון, ומורה לטאי-צ'י. "לאורך המסלול המקצועי שלי גיבשתי תובנות וכמה עקרונות מנחים הנוגעים לניהול עצמי וניהול עסק, אותם אני מלמד בקורס", אומר אשר.

ניהול אקולוגי

"הרעיון שעומד מאחורי ניהול עצמי אומר שכמעט כל דבר בניהול עסק מתחיל בפנים, אם זה תקשורת בין אישית שמתחילה בתקשורת פנימית, עמידה ביעדים או ניהול שינויים", מסביר אשר. בקורס הוא מלמד כמה אבני בנין- כפי שהוא קורא להם, כגון העברת מסרים, מו"מ ואינטראקציה, הגדרת מטרות, חזון, תקציב, תזרים מזומנים, בניית צוות. "הנושאים הם אולי סטנדרטיים אבל אני מלמד אותם בפרשנות שלי שמשלבת גם את הפן הריאלי וגם את האישי".

הניהול האקולוגי הוא לאו דווקא ירוק, במובן המקובל של המילה. "שאלתי את תמי פעם מה זה אקולוגיה", מספר אשר, "והיא ענתה שזה מערכת יחסים הרמונית בין האני לסביבה. גם ניהול אקולוגי הוא כזה- ניהול בהרמוניה, עד כמה שניתן, עם הסביבה, שהיא העובדים ועסקים אחרים".

"להרבה אנשים שמנהלים חיים אקולוגים ורוצים לנהל עסקים כאלו חסרה תשתית עסקית שתביא לכך שהעסק יהיה בר קיימא", אומר אשר. "יש להם המון אידיאלים אך בלי היכולת להחזיק עסק. ולא מדובר רק על המיתוג והשיווק אלא גם על צדדים עסקיים כמו התנהלות עם הבנק, תזרים מזומנים, הוצאות והכנסות. אנחנו באים לעזור למי שפותח עסק ירוק להמשיך לקיים אותו גם בשנה הבאה".

לקורס יפתח בקרוב מחזור שני. צרי ואשר מספרים כי במחזור הראשון השתתפו פחות בעלי עסקים קיימים, ויותר משתתפים אשר מעוניינים להקים עסק בעתיד. "היתה משתתפת שמוכרת בגדים וחפצי וינטאז' מעזבונות בעסק ביתי, שני עובדי היי טק שרוצים לפתוח עסק, ומשתתפת שרוצה לפתוח בית קפה שישלב חנות. "הייתי שמחה אם היו מגיעים יותר משתתפים שכבר פתחו עסקים", מציינת צרי.
 
Comments