משפחת רוקפלר שעשתה את הונה מנפט - מפסיקה להשקיע בדלקים מזהמים

פורסם: 23 בספט׳ 2014, 12:59 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 בספט׳ 2014, 13:03 ]

המשפחה, שעיקר הונה הגיע מסטנדרד אויל, מצטרפת לשלל מיליארדרים וארגונים שמפסיקים השקעותיהם בדלקי מאובנים ועוברים להשקיע באנרגיה ירוקה יותר

מאת ניו יורק טיימס, 22/9/2014

ג'ון ד. רוקפלר בנה אימפריה אדירה המבוססת על נפט. כיום, היורשים שלו נוטשים את דלק המאובנים. המשפחה, שעושרה האגדי הגיע מהחברה סטנדרד אויל, מתכננת להכריז ביום שני כי הארגון הפילנתרופי שלה, קרן רוקפלר ברדרס לה נכסים בסך 860 מיליון דולר, מצטרפת לתנועת סיום ההשקעות בדלק מאובנים, תנועה שהחלה לפני כשנתיים בקמפוסי האוניברסיטאות.

ההכרזה, שכוונה להקדים את פתיחת פסגת השינוי האקלימי של האו"ם בניו יורק ביום שלישי, היא חלק מיוזמה רחבה יותר שהולכת וצומחת. בשנים האחרונות, 180 מוסדות, בהם ארגונים חברתיים, ארגונים דתיים, קרנות פנסיה ורשויות מקומיות, כמו גם מאות משקיעים פרטיים עשירים, התחייבו למכור נכסים הקשורים לחברות העוסקות בדלק מאובנים, ולהשקיע בחלופות נקיות יותר. בסך הכל, התחייבו הארגונים למכור נכסים בשווי יותר מ-50 מיליארד דולר מתיקי ההשקעות שלהם, והאנשים הפרטיים, יותר ממיליארד דולר, לפי חברת הייעוץ אראבלה אדווייזורס, המסייעת לעשירים להשתמש במשאביהם למימוש יעדים חברתיים.

מי שמוכרים מניות אנרגיה מודעים לכך שלפעולותיהם ככל הנראה לא תהיה השפעה מיידית על החברות, בהתחשב בשווי השוק האדיר שלהן ובתזרים המזומנים הגדול שלהן. אך יש האומרים כי הם נוקטים עמדה כדי להתאים את נכסיהם לעקרונותיהם. אחרים רוצים לבייש חברות שלהערכתם תורמות בצורה לא אחראית להתחממות הגלובלית. ויש האומרים כי המאבק להגבלת השינוי האקלימי יוביל לרגולציות חדשות ויוליד טכנולוגיות משבשות חדשות שיהפכו חברות אלה להשקעה יותר ויותר מסוכנת.

בסופו של דבר, טוענים המשקיעים האקטיביסטיים, פעולותיהם, בדומה לחרם נגד האפרטהייד בשנות ה-80', עשויות להוביל לשיח בינלאומי, ואילו העברת הכספים לחלופות אנרגיה עשויה להוביל למציאת פתרונות חדשים לבעיית האנרגיה. "זהו רגע מכריע", אמרה אלן דורסי, מנהלת וולאס גלובל פאנד, שמתאמת את המאמצים לגיוס ארגונים לטובת המטרה. "התנועה עברה במהירות מארגון אקטיביסטים קטן לחלק מהמיינסטרים", הוסיפה.

ג'ון ד. רוקפלר (שמאל) עם בנו, ג'ון ד. רוקפלר הבן, ב-1915
ג'ון ד. רוקפלר (שמאל) עם בנו, ג'ון ד. רוקפלר הבן, ב-1915
צילום: ספריית הקונגרס

דורסי ציינה כי לא כולם יפסיקו את השקעותיהם במגזר לחלוטין או באופן מיידי. לדבריה, יש שמסיימים השקעותיהם רק בחלקים מסויימים של המגזר, כמו פחם. "הדבר העיקרי הוא שהם נעים לכיוון יעד משותף". לא ברורה עדיין מידת השקיפות בנוגע להפסקת ההשקעות ולמכירת הנכסים.

עם המשקיעים שיצטרפו להכרזה היום נמנה השחקן מרק רופאלו. מסיבת העיתונאים תכלול גם הודעה מוקלטת של הבישופ דזמונד טוטו, שאמר שכיוון שלשינוי אקלימי השפעה חסרת פרופורציות על העניים, "זה אתגר זכויות האדם הגדול של זמננו".

קרן האחים רוקפלר כבר הפסיקה לחלוטין להשקיע בפחם ובחול ביטומני, והגדילה השקעותיה במקורות אנרגיה חלופיים, לדברי נשיא הקרן, סטיבן היינץ. אך מכירת נכסים בתיק ההשקעות המורכב הקשורים לסוגים נוספים יותר של דלק מאובנים תיקח זמן ממושך יותר. "אנחנו פועלים בשיקול דעת, אך תוך מחוייבות", אמר.

סטיבן רוקפלר, בנו של נלסון רוקפלר ומנאמני הקרן, אמר כי הוא צופה בעיות פיננסיות לחברות שאגרו יותר עתודות נפט משהן יכולות לשרוף מבלי לתרום משמעותית לנזק לאקלים. "אנחנו רואים זאת כצעד מוסרי וכלכלי גם יחד", אמר.

האקטיביזם להפסיק להשקיע בדלק מאובנים החל בקמפוסים, אך מידת ההצלחה שם מעורבת. הרווארד, לה קרן ההשקעות הגדולה ביותר, לא הסכימה להצטרף לתנועה, למרות לחץ מצד סטודנטים רבים וארגונים חיצוניים. סטנפורד הכריזה כי תפסיק להשקיע במגזר הפחם. משרד ההשקעות של ייל הורה למנהלי הקרן שלה לבחון כיצד השקעותיה משפיעות על שינוי אקלימי, ולנסות להימנע מהשקעה בחברות שאינן נוקטות "צעדים לצמצום פליטת גזי החממה".

בראיון בשבוע שעבר במשרדי החברה הוותיקים בניו יורק, בבנין 30 רוקפלר סנטר, היינץ, סטיבן רוקפלר ו-ואלרי רוקפלר-ויין, יו"ר הקרן, דיברו על מחוייבות המשפחה להשתמש בקרן לקידום נושאים סביבתיים. המשפחה גם החלה באקטיביזם של בעלי מניות באקסון מוביל, היורשת הגדולה ביותר של סטנדרד אויל. בני המשפחה נפגשו עם החברה לאורך השנים בניסיון למתן את עמדתה בנוגע לנושאים הקשורים לשינוי אקלימי. אך הם מודים שלא גרמו לחברה לשנות דרכה באופן משמעותי.

לכתבה בדהמרקר


Comments