לטווח ארוך: המשקיעים מחפשים אפיק ירוק

פורסם: 19 בינו׳ 2012, 11:56 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 19 בינו׳ 2012, 11:56 ]

משקיעים מוסדיים מאמינים בכלכלה ירוקה. הם רואים בכך, שילוב של עסקים טובים מבחינת תשואה, מקור ליצירת מקורות עבודה ואזרחות טובה. רז גודלניק השתתף בכנס של האו"ם בנושא וחזר אופטימי

רז גודלניק | 19/1/2012 15:27
תגיות: השקעה ירוקה, כלכלה ירוקה
בשבוע שעבר זכיתי להשתתף באירוע ייחודי. ישבתי בחדר אחד באו"ם עם עוד כ-450 משקיעים, מנהלי קרנות פנסיה ואחרים שמנהלים ביחד השקעות בהיקף של מעל 20 טריליון דולר בכנס שדן בסיכוני אקלים ופתרונות אנרגיה.

הייחודיות של האירוע היתה לא רק בשווי המצרפי של הנכסים המנוהלים על ידי המשתתפים בו, אלא גם בעובדה שלא כל יום יש דיון באו"ם בהתחממות גלובלית במונחים של סיכון והזדמנויות ולא בהקשר של אינטרסים פוליטיים צרים, שבו כל אחד מנסה לכופף לכולם את הידיים. בחדר הזה היה משהו די נדיר באו"ם – הסכמה מקיר לקיר.
דיווח: כנס המשקיעים באו"ם
הכנס התרכז במשקיעים מוסדיים ומדוע הם צריכים להכניס את המשתנה ששמו "התחממות גלובלית" לתהליך קבלת ההחלטות שלהם. "התחממות גלובלית צריכה להיות משתנה מרכזי בהשקעות בעתיד הנראה לעין, אולי המשתנה הגדול ביותר בהשקעות בתקופת חיינו," הסביר קוין פרקר, האחראי הגלובלי על ניהול נכסים בדויטשה בנק. בנוסף דנו בכנס במשתנים סביבתיים חשובים שיש להם השפעה קריטית על הסביבה העסקית כמו אנרגיה ומים. בקיצור, היה מעניין. על הכנס והשיעורים שאפשר היה ללמוד בו בכתבה הבאה. עסק ירוק.
חובת אמונים

נתחיל עם פרקר מדויטשה בנק. הוא הסביר כי קהילת המשקיעים הגלובלית מתחילה לגלות עניין ער בהתחממות הגלובלית ולסיכונים ולהזדמנויות שנגזרים ממנה. הפוקוס של המשקיעים, הוא אמר, מונע בעיקר מהסיכונים. אירועים כמו דליפת הנפט של BP במפרץ מקסיקו או האסון בכור ביפן מחדדים את הנושא ועוזרים להגברת המודעות אצל משקיעים. חובת האמונים (Fiduciary duty) שלנו כמשקיעים, הוא הוסיף, היא לקחת בחשבון את ההתחממות הגלובלית ואת ההשפעות שלה – הסיכונים וההזדמנויות כאחד.

המוטיב הזה של חובת המשקיעים לקחת את הסיכונים וההזדמנויות שנגזרים מהההתחממות הגלובלית חזר על עצמו לאורך כל היום. "אנחנו צריכים להניע את תשומת הלב והפעילות שלנו בנושא המשמעותי הזה מתוך חובת אמונים", הסביר ג'ק איינס , מנהל CalSTRS, קרן הפנסיה של המורים בקליפורניה שהינה השנייה בגודלה בארה"ב ומנהלת נכסים בשווי של 146 מיליארד דולר. "זה אומר שיפור הדרך שבה אנחנו פועלים ווידוא כי החברות שאנחנו משקיעים בהם עושות את אות הדבר", הוא הוסיף.

מי שחיפש דוגמה לחברה כזו, קיבל אותה בדמות ג'נרל אלקטריק. אמנם הכנס הוקדש בעיקר לנקודת המבט של המשקיעים, אבל ההרצאה של מארק וואשון, סגן נשיא ב-GE האחראי על תכנית Ecomagination היתה אחת המרתקות במהלך היום.

וואשון ניגש ישר לעניין – חברות שלא מגיבות לאיתותים של שינויי האקלים יהיו לא רלוונטיות. הוא הסביר שכל הוויכוחים לגבי ההתחממות הגלובלית אינם רלוונטיים ושרמת הוודאות שקיימת כיום בנושא מספיק גבוהה בכדי להניע כל חברה שמסתכלת קדימה לפעולה. מי שמחפש תוצאות, מוזמן להסתכל על Ecomagination, הוא הוסיף – 85 מיליארד מכירות בחמש שנים, עם קצב צמיחה גבוה יותר מפי שניים משאר הפעיליות האחרות ב-GE.

צילום: שאטרסטוק
ההשקעה באנרגיית רוח: 75 מיליארד דולר צילום: שאטרסטוק
 
260 מיליארד דולר

בחזרה למשקיעים. מוטיב נוסף שחזר על עצמו במשך היום היה כיצד חשיבה לטווח הארוך עולה בקנה אחד עם התייחסות להשפעות של שינויי האקלים. תומס דינאפולי, החשב הכללי של מדינת ניו יורק, שמנהל קרן פנסיה של עובדי המדינה בעלת נכסים של 140 מיליארד דולר, הסביר כי כמשקיע מוסדי לטווח הארוך הוא מחפש השקעות שמראות צמיחה כלכלית בת קיימא לטווח הארוך. מהנסיון שנרכש בקרן, הוא הסביר, שילוב של משתנים סביבתיים בתהליך ההשקעות הינה הדרך להשגת צמיחה שכזו.

נושא מרכזי אחר בכנס היה אנרגיה חלופית, כאחד הפתרונות להתחממות גלובלית כמו גם כאפיק השקעה פוטנציאלי של משקיעים שמחפשים השקעות בנות קיימא לטווח הארוך. המשתתפים זכו לקבל עדכון לגבי ההשקעות בתחום מאיתן זינדלר מ- Bloomberg New Energy Finance. זינדלר סיפר כי ב-2011 עמדו ההשקעות הגלובליות בתחום האנרגיה הנקייה על 260 מיליארד דולר, עלייה של של חמישה אחוזים לעומת 2010. למי שמחפש פרספקטיבה, זינדלר הזכיר כי ההשקעות בתחום ב-2004 הסתכמו ב-54 מיליארד דולר בלבד.

שני נתונים מפתיעים שזינדלר חשף היו העובדה שאנרגיה סולארית היא התחום מספר אחד בהשקעות ושארה"ב עקפה את סין בסך ההשקעות לראשונה מזה שנתיים. ב-2011 הושקעו באנרגיה סולארית 136.6 מיליארד דולר, כאשר התחום השני מבחינת נפח ההשקעות היה אנרגיית רוח עם 75 מיליארד דולר. אלו היו חדשות מעניינות למי שחשב שאפקט סולינדרה גמר על תחום האנרגיה הסולארית, אבל עדיין מוקדם לחגוג וצריך לראות מה יהיו התוצאות השנה.

הפגנת זהירות

גם הבכורה של ארה"ב היתה מפתיעה, עם 55.9 מיליארד דולר השקעות לעומת 47.4 מיליארד דולר השקעות בסין. עם זאת, זינדלר הסביר שמרבית הכסף הגיע מתוכניות תמיכה פדרליות, שמרביתן כבר הסתיימו, כך שנראה לי שלא מסוכן להמר שהחזרה האמריקאית לפסגה הינו אירוע חד פעמי.

אחד הנתונים המעניינים שזינדלר דיבר עליהם הוא הפער בין הגידול בהשקעות ובין התוצאות בבורסה. בעוד ההשקעות בתחום האנרגיה הנקייה רשמו שיאים חדשים, המשקיעים בבורסה בתחום רשמו הפסדים ניכרים. לדוגמה, מדד ה-NEX שעוקב אחרי 97 חברות בתחום האנרגיה הנקייה נפל ב-2011 ב-40%, הרבה יותר גרוע מהמדדים האחרים (הדאו ג'ונס לדוגמה עלה ב-5.5% וה-S&P 500 נשאר ללא שינוי).

איך זה קרה בדיוק? חברות יצרניות בתחומי האנרגיה הסולארית והרוח סובלות משורה של לחצים על השורה התחתונה שלהם, החל מהתחרות מסין וכלה בעודפי ייצור ובמחירים הנופלים של המוצרים שלהם והרבה משקיעים החליטו בשל כך לצמצם את החשיפה שלהם לחברות הללו. המגמה הזו, הוא הוסיף, תמשיך גם ב-2012 וכל עוד נמשיך לראות עודפי ייצור בשוק.

המידע הזה הראה את מידת הקושי שיכולה להיות למשקיעים שרוצים להשקיע השקעות בנות קיימא, אבל מסתכלים גם על הטווח הקצר ולא רק על הטווח הארוך. התוצאה היא שמשקיעים יפגינו מן הסתם יותר זהירות ב-2012 ויחכו לראות מי החברות החלשות שייפלו כמו סולינדרה. במקביל, הוסיף זינדלר, המשקיעים צפויים להרחיב את טווח הפעילות הגיאוגרפי שלהם ופונים למדינות מתפתחות ומשקיעים בחברות שפועלות שם.

אזרחות טובה

מי שחיפש עוד עצה טובה להשקעות זכה לכזו, ולמעשה לחמש עצות מצ'אד הולידיי, יו"ר מועצת המנהלים של בנק אוף אמריקה. יש חמישה דברים שאני ממליץ לכם לא להמר כנגדם, הוא הסביר לקהל – פריצות דרך משמעותיות שמובילות ליצירת אנרגיה נקייה, התעשייה האמריקאית, אנרגיה בת קיימא לעולם לכולם, היכולת של אירועים דרמטיים להוביל לשינויים מהותיים במדיניות של ממשלות והאנשים שבאו לכנס.

הרבה נואמים היו שותפים לאופטימיות של הולידיי. אחת מהן היתה מנדי לובר, נשיאת Ceres, הארגון שבשיתוף עם האו"ם עומד מאחורי הכנס. לובר סיפרה לנוכחים שרק לפני שמונה שנים כשהיא באה לארגן את הכנס הראשון, אמרו לה שחבל על הזמן – אף משקיע לא יבוא לכנס שכזה, והיום, מדובר ב-450 משקיעים מכל העולם שמנהלים כאמור נכסים בשווי מצרפי של למעלה מ-20 טריליון דולר שבאים ומדברים על ההשפעות של ההתחממות הגלובלית על הכלכלה העולמית ואיך הם יכולים וצריכים לקחת את ההשפעות הללו בחשבון.

נכון שלא כל הכסף הזה מושקע באפיקים בני קיימא – התחום של השקעות ירוקות מוערך היום ב-3 טריליון דולר – אבל אצל כל המשקיעים אלו קיימת הנכונות והמודעות לחשיבות שבבניית כלכלה בת קיימא.

אמנם, כפי שלובר הסבירה, אנחנו עדיין רוצים לראות גידול משמעותי בהיקף ההשקעות הירוקות, אבל אפשר כבר לומר שמשקיעים, ובעיקר משקיעים מוסדיים, הפכו לגורם משמעותי בקידום כלכלה בת קיימא. הם רואים בכך, כפי שהסבירה רולפין חרוייפרס מדויטשה בנק שילוב של עסקים טובים מבחינת תשואה, מקור ליצירת מקורות עבודה, חובת אמונים למי שהם מנהלים את הכספים עבורם וביטוי לאזרחות טובה.

כשמספר המשקיעים שחושב כך הולך וגדל, אתה מתחיל לחשוב שאולי משקיעים ובנקאים הם לא מקור כל הרע בעולם כפי שציירו אותם בפארק זאקוטי, רק כמה קילומטרים מהכנס, אלא אנשים אחראים שיובילו אותנו לעתיד בר קיימא. לפחות ליום אחד למשך כמה שעות באו"ם זה היה נראה כך.

לכתבה באתר nrg

 
 
Comments