הערוצים המסחריים מעדיפים אתכם אופטימיים

פורסם: 5 במרץ 2013, 7:13 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 5 במרץ 2013, 7:13 ]

מהמחקר עולה כי בעוד 63% מהידיעות הכלכליות בערוץ 1 היו שליליות, בערוצים המסחריים רק 33.1% מהידיעות היו שליליות, והשאר חיוביות ‏(24.6%‏) או נייטרליות ‏(31%‏)

    מאת נתי טוקר, 5/3/2013


החדשות הכלכליות המשודרות בערוצים המסחריים, 2 ו-10, נוטות להיות חיוביות יותר בהשוואה לחדשות המשודרות בערוץ הציבורי ‏(ערוץ 1‏) - כך עולה ממחקר שנערך על ידי הפרופסור לתקשורת אמיר חצרוני מאוניברסיטת אריאל, ופרופ' זכי שפר, מומחה לניהול אסטרטגי בחוג לכלכלה וניהול באריאל.


המחקר ניתח כ-140 שעות שידור בפריים־טיים בערוצים המסחריים במהלך 2010, כולל מהדורות חדשות ותוכניות מגזין ובידור, ובחן את הנימה העולה מהידיעות: שליליות, חיוביות או נייטרליות.


מהמחקר עולה כי בעוד 63% מהידיעות הכלכליות בערוץ 1 היו שליליות, בערוצים המסחריים רק 33.1% מהידיעות היו שליליות, והשאר חיוביות ‏(24.6%‏) או נייטרליות ‏(31%‏).


"הנטייה לדיווחים שליליים חוזרת על עצמה בחדשות בכל ערוצי הטלוויזיה, אבל הנטייה של הערוצים המסחריים להיות פחות שליליים מהערוץ הציבורי מרמזת כנראה על תלותם במפרסמים", אומר חצרוני. במחקר, שיפורסם בכתב העת European Journal of Communication Research, נטען כי היציבות הפיננסית של הערוצים המסחריים תלויה במידה ניכרת במפרסמים, ולכן ייתכן כי הן מעדיפות לשקף אווירה כלכלית חיובית, לעומת הערוץ הציבורי שממומן מכספי אגרה.


המחקר ביקש לבחון כיצד מוצגת הכלכלה בתוכניות הטלוויזיה בישראל. עורכי המחקר יצאו מההנחה כי המידע הכלכלי באמצעי המדיה הפופולריים משמש מקור מידע לאזרחים רבים, ומשפיע על התנהגותם יותר מהמידע באינטרנט.


הממצא המרכזי של המחקר הוא כי ערוצי הטלוויזיה, הן המסחריים והן הציבורי, נוטים לאמץ נימה שלילית לידיעות כלכליות מקומיות גם כאשר הנתונים היבשים מצביעים על מגמה חיובית. כך, במהלך 2010 נרשמה התאוששות במשק הישראלי: התוצר גדל ב–4.5%, האבטלה ירדה ל–6.5%, שיעור האינפלציה היה במסגרת היעד הממשלתי ודירוג האשראי נותר יציב. למרות זאת, האינפורמציה הכלכלית בתוכניות הבליטה בעיקר ידיעות שליליות על פשיטות רגל, אבטלה וצמצומים.


"הסיבה שהחדשות מבליטות התפתחויות כלכליות שליליות נובעת כנראה מהתפישה הרווחת בקרב עיתונאים כאילו 
Good news is bad news", אומר חצרוני.

צילום: אייל טואג


לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:

אסור לעשות הקשרים

רייטינג גמר האח הגדול הגיע לשיא של 41.5 אחוז

Comments