האו"ם: 2012 חמה וקיצונית מעל הממוצע

פורסם: 28 בנוב׳ 2012, 8:17 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בנוב׳ 2012, 8:18 ]

דוח ביניים של סוכנות החיזוי של האו"ם קובע כי בעשרת החודשים הראשונים הייתה טמפרטורת הקרקע גבוהה ב-0.45 מעלות מהממוצע ונרשמו אירועי מזג אוויר קיצוניים ברחבי העולם

מאת nrg מעריב, 28/11/2012
 
תגיות: התחממות כדור הארץ
סוכנות החיזוי של האו"ם מסרה היום (ד') כי שנת 2012 מסתמנת כאחת החמות ביותר בהיסטוריה המתועדת, וכי ברחבי העולם נרשמו כמה אירועי מזג אוויר קיצוניים שפגעו בעוצמה רבה בעיקר במדינות בחצי הכדור הצפוני.

בדוח ביניים שהכין הארגון המטאורולוגי העולמי לקראת ועידת האקלים של האו"ם בדוחא שבקטאר בחודש הבא, נאמר כי התקופה שבין ינואר לאוקטובר 2012 נמצאת במקום התשיעי מבחינת גובה הטמפרטורות מאז החלה המדידה בשנת 1850. טמפרטורת הקרקע הייתה גבוהה ב-0.45 מעלות מעל הממוצע של 14.2 מעלות בין 1961 ל-1990.
 
גלים באגם מישיגן במהלך הסופה סנדי.
גלים באגם מישיגן במהלך הסופה סנדי. צילום: אי-פי
 
בתחילת השנה, ציינו המדענים, דווקא נרשמה התקררות בשל תופעת לה ניניה שהתפתחה באוקטובר 2011. אולם אחרי סיום הלה ניניה באפריל השנה, הטמפרטורות החלו לעלות מעל הממוצע חודש אחרי חודש וכך הגיעה התקופה שבין מאי לאוקטובר למקום הרביעי אי פעם מבחינת החום.

"השתנות אקלימית שמתרחשת באופן טבעי בשל תופעה כמו אל ניניו או לה ניניה משפיעה על הטמפרטורות ועל  המשקעים על בסיס עונתי עד שנתי. אבל הן לא משנות את המגמה ארוכת הטווח של עליית הטמפרטורות בשל השינוי האקלימי כתוצאה מפעילויות בני אנוש", אמר מזכ"ל סוכנות החיזוי, מישל ג'ארו.
צילום: אי-אף-פי
מפת הטמפרטורה העולמית לשנת 2012. צילום: אי-אף-פי
 
העלייה הבולטת בטמפרטורות נרשמה בצפון אמריקה, בדרום אירופה, במערב רוסיה ובמרכזה ובצפון מערב אסיה. גם חלקים נרחבים בדרום אמריקה ובאפריקה היו טמפרטורות גבוהות מהממוצע בעשרת החודשים הראשונים של השנה.

עוד עולה מהדוח החדש כי נרשמו מספר נכבד של אירועי מזג אוויר קיצוניים ברחבי העולם. גלי חום משמעותיים הורגשו בחצי הכדור הצפוני, ובעיקר בארצות הברית ובאירופה בין מרץ למאי, בעוד שברוסיה נרשם הקיץ החם השני בגובהו בהיסטוריה. סופות מונסון גרמו להצפות משמעותיות במערב אפריקה ובאזור הסהרה ובפקיסטן וגשמים בכמויות שיא הביאו לשיטפונות בארגנטינה ובקולומביה.

חזית קרה חריגה פקדה את אזור אירופה-אסיה מסוף ינואר ועד אמצע פברואר, כאשר הטמפרטורות ברוסיה צנחו עד 50 מעלות מתחת לאפס ובאזורים נוספים באירופה הגיעה הטמפרטורה למינוס 40 מעלות.

נתון לא מעודד נוסף שעולה מהדוח הוא הקצב המהיר שבו נמסים הקרחונים בקוטב, ובספטמבר האחרון כיסו הקרחונים שטח ימי של 3.41 מיליון קמ"ר בלבד, 18 אחוז פחות מאשר השיא הקודם שנקבע בספטמבר 2007.

"היקף הקרח בקוטב הצפוני הגיע לשיא שלילי חדש", אמר ג'ארו. "הקצב המדאיג של ההמסה הדגיש את השינויים מרחיקי הלכת שמתרחשים באוקיינוסים של כדור הארץ ובביוספרה. השינוי האקלימי מתרחש מול עינינו וימשיך להתרחש כתוצאה מהריכוז של גזי חממה באטמוספרה, אשר גדלו באופן קבוע ושוב הגיעו לשיאים חדשים".
 
Comments