ארה"ב: הבצורת הקשה ביותר זה 50 שנה

פורסם: 20 ביולי 2012, 4:11 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 ביולי 2012, 3:55 ]

גל החום גרם נזק למיליוני דונמים של גידולים. 29 מדינות סובלות מהבצורת, ובראשן טקסס. התחזית: יהיה יבש יותר, המחירים יעלו

צח יוקד, ארה''ב | 20/7/2012 12:04 
תגיות: שינויי אקלים, בצורת,ארצות הברית (סביבה)
 
אחרי שנתיים של אסונות טבע - שכללו סופות טורדנו קטלניות, כמויות שלג חסרות תקדים והצפות אדירות - מתמודדת ארצות הברית עם הבצורת הקשה ביותר שידעה המדינה ב-50 השנים האחרונות.

במשק האמריקאי נערכים לעליית מחירים של מוצרי בסיס רבים, בשל הפגיעה בחקלאות. כבר כמה שבועות שבארצות הברית עוקבים בדאגה אחרי מיליוני הדונמים של גידולים חקלאיים שמצהיבים ומתייבשים תחת השמש הקופחת והיובש הכבד.

לא פחות מ-29 מדינות סובלות מתנאי בצורת: טקסס ספגה את המכה הקשה ביותר, וגם קולורדו, מיזורי, ניו-מקסיקו, ארקנסו ולפלורידה שבחוף המזרחי נפגעו קשה. לפי נתונים עדכניים, לא פחות מ-61 אחוז משטחה האדיר של ארצות הברית משווע לגשם, הנתון הקשה ביותר מאז 1956. ב-42 אחוז משטח ארצות הברית שוררים תנאי בצורת קשים.

אסון קבע: מה קרה למזג האוויר בארה"ב?
יותר אמריקאים מאמינים: כדור הארץ מתחמם
התחממות כדוה"א? השרב לא משכנע את האמריקאים
צילום: איי-פי
מיליוני דונמים של גידולים חקלאיים מצהיבים צילום: איי-פי
 
הרקע לבצורת הוא מזג האוויר היבש והחם שפוקד את ארצות הברית בחודשים האחרונים, ושבר בעצמו לא מעט שיאים. כך למשל, נחשבים ששת החודשים האחרונים לחמים ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית, והמצב רק הולך ומחמיר. בחודש יוני לבדו נשברו ברחבי ארצות הברית לא פחות מ-170 שיאי טמפרטורות שונים.

הבצורת הקשה פוגעת אמנם במרבית מדינות הדרום והמערב התיכון, שנחשבות לבעלות ריכוז אוכלוסייה דליל ושטחי אדמה אדירים בהן הם בלתי מעובדים. אולם בארצות הברית מייחסים חשיבות גדולה להשפעת הבצורת על המדינות הללו, שנחשבות לעמוד השדרה של החקלאות המקומית.

כך למשל, לא פחות מ-75 אחוז משדות התירס ופולי הסויה גדלים במדינות המערב התיכון, שיותר מחצי משטחן נמצא תחת תנאי בצורת קשים. באילינוי, לדוגמה, המדינה השנייה בגודלה בארצות הברית בכמות גידולי התירס והסויה המצב חמור עוד יותר: לא פחות מ-95 אחוז משטחי הגידול שלה נפגעו בשל הבצורת החמורה.

בעקבות כך, גובר החשש בארצות הברית כי לתנאי מזג האוויר הקשים תהיה השלכה גדולה על המשק האמריקאי ועל מחירם המאמיר של מוצרי יסוד רבים, בעיקר פירות וירקות. גם מוצרי החלב הבסיסיים עשויים לעלות. בימים האחרונים דווח על מחירי שיא של התירס והסויה. דוח מדאיג של משרד החקלאות האמריקאי מצביע על כך שבשבוע שחלף 31 אחוז בלבד מגידולי התירס ברחבי ארצות הברית היו במצב טוב, לעומת 40 אחוז רק שבוע לפני כן.

"מדובר בגל חום שלא הולך להישבר בימים הקרובים. התחזית לשבועות הקרובים היא יבש, יבש, יבש", אמר אתמול בדאגה המטארולוג ריצ'ארד היים. היים התייחס עוד לגשמים שירדו אתמול במספר מדינות בארצות הברית והדגיש: "אנחנו זקוקים לעוד עשרה או 20 ממטרים כאלה בשבועות הקרובים וזה לא הולך לקרות".
 

כתבות קשורות:
 
 
 
 
Comments