2014: השנה החמה ביותר שנמדדה אי פעם

פורסם: 17 בינו׳ 2015, 1:09 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 בינו׳ 2015, 10:26 ]

נאס"א: 2014 - השנה החמה ביותר בהיסטוריה

בפעם השלישית בעשר השנים האחרונות נשבר שיא החום, כש-2014 הייתה חמה בכ-0.7 מעלות מהממוצע. מדענים סבורים: "אנחנו צופים ששיאי החום ימשיכו להישבר. אלו לא בשורות טובות לציוויליזציה שממשיכה להוסיף גזי חממה לאטמוספרה בקצב מתגבר"
ירון דרוקמן, 16/1/2015

שיא חדש ומדאיג: סוכנות האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומית בארצות הברית ונאס"א פרסמו הערב (יום ו') כי שנת 2014 הייתה השנה החמה ביותר מאז החלו המדידות בשנת 1880. גם השירות המטאורולוגי ביפן וחוקרי אוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה מצאו כי זו השנה החמה ביותר ב-135 השנים האחרונות. 

ההתחממות בשנים האחרונות
ההתחממות בשנים האחרונות

 

על-פי נתוני סוכנות האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומית בארצות הברית, הטמפרטורה הממוצעת בשנת 2014 עמדה על 14.6 מעלות, 0.69 מעלות יותר מהממוצע במאה ה-20. זו הפעם השלישית בעשר השנים האחרונות ששיא השנה החמה ביותר נשבר - כש-2010 ו-2005 החזיקו בשיא. שנת 2014 הייתה חמה ב-0.07 מעלות בממוצע יותר משנת 2010.

מתחמם, מתחמם, מתחמם

ההתחממות הגלובלית: כל מה שרציתם לדעת / יובל מן

מתי התחיל כדור הארץ להתחמם, איך ולמה זה קורה ומדוע העולם עומד מנגד? רגע לפני הדו"ח הבינלאומי שצפוי להחזיר את הנושא לסדר היום ואולי לעורר כמה סערות, הנה התשובות לכל השאלות שלא העזתם לשאול
לכתבה המלאה

 למעשה, עשר השנים בעשרת המקומות הראשונים ברשימת השנים החמות ביותר בהיסטוריה הן מאז 1997 - כשאחרי 2014 ו-2010 נמצאות ברשימה החמה 2005, 1998, 2013, 2003, 2002, 2006, 2009 ו-2007. 

בקליפורניה, למשל, הייתה הטמפרטורה הממוצעת גבוהה ב-2.3 מעלות מאשר הממוצע במאה ה-20. למעשה, מאז שנת 1976 לא הייתה שנה שבה הטמפרטורה הייתה נמוכה מהממוצע השנתי בעולם. 
לסרטון של נאס"א המסביר את הממצאים:


"שנה כלשהי שבה נשבר שיא החום היא לא משמעותית לכשעצמה באופן מיוחד, אבל השנה הזו היא אחת בסדרה של שנות שיא חמות שמונעות על ידי בסיס מתמשך של התחממות גלובלית לטווח ארוך", אמר גאווין שמידט, מנכ"ל מכון גודארד לחקר החלל בנאס"א. "אנחנו צופים ששיאי החום ימשיכו להישבר - לא בכל מקום ולא בכל שנה, אבל יותר ויותר - וזה לא בשורות טובות לציוויליזציה שממשיכה להוסיף גזי חממה לאטמוספרה בקצב מתגבר".   

איך בדיוק כדור הארץ מתחמם?

התופעה נקראת אפקט החממה. גזי החממה שנמצאים באטמוספירה (חלקם באופן טבעי וחלקם מעשה ידי אדם) סופגים חום מכדור הארץ. ככל שמגדילים את הריכוז של הגזים הללו, יותר חום נלכד באטמוספירה ואינו ממשיך הלאה לחלל. התהליך הזה, שבו החום נשאר באטמוספירה, גורם לעליית הטמפרטורות בכדור הארץ. 

גז החממה העיקרי הוא פחמן דו-חמצני, שנוצר כתוצאה משריפת פחם, נפט וגז טבעי בתחנות כוח, מפעלים וכלי רכב - ונפלט לאטמוספירה. אבל הוא לא היחיד. גזי חממה אחרים כמו מתאן, חנקן דו-חמצני ואוזון נפלטים בין היתר על-ידי אשפה שמוטמנת באדמה, תעשיית החקלאות ובעלי חיים.

כבר במאה ה-19 העריכו המדענים כי אם כמות הפחמן דו-חמצני באטמוספירה תוכפל, הטמפרטורה הממוצעת תטפס בכמה מעלות צלזיוס. אבל רק בשנות ה-80 של המאה הקודמת, הצביעו תצפיות מדעיות על כך שהתהליך קורה בפועל. 

אז כדור הארץ מתחמם. מה זה אומר?

המשמעות היא לא רק טמפרטורות גבוהות יותר, אלא גם עליית גובה פני הים כתוצאה מהמסת קרחונים והתחממות המים, מה

 שעשוי להוביל להצפות, וכן התפלגות משקעים – יותר גשם באזורים המועדים לכך, בצורת באזורים היבשים יותר ואפילו שינוי גיאוגרפי במיקום המשקעים.

השלכות הנוספות, שלגביהם הוודאות היא מעט פחות גבוהה, הן שיטפונות, גלי חום, ירידה בכמות הסופות ומנגד התחזקות של אלה שכן נוצרות וכן שינויים בחומציות האוקיינוסים, מה שישפיע על השרשרת הביולוגית.

לכתבה באתר ynet


2014: השנה החמה ביותר שנמדדה אי פעם

מדוחות של גופים אמריקניים העוסקים במדידת אקלים עולה כי השנה החולפת שברה את השיא של 2010, והטמפרטורה הממוצעת הייתה הגבוהה ביותר שנרשמה מ-1880. על פי התחזיות, 2015 עשויה לשבור שוב את השיא

מאת סוכנויות הידיעות, 17/1/2015

מפה המציגה את נתוני הטמפרטורות של 2014 (אתר רשמי , נאס"א)
מפת נתוני הטפרטורות ל-2014 (צילום: נאס"א)

שנת ה-2014 הייתה השנה החמה ביותר שנמדדה אי פעם – כך עולה מדוחות שפרסמו אתמול (שישי) שני גופים העוסקים במדידת אקלים עבור הממשל האמריקני. על פי נתוני הדוחות של נאס"א ושל המרכז הלאומי לנתוני אקלים של ארצות הברית (NCDC), הטמפרטורות הממוצעות שנמדדו בשנה החולפת הן ביבשה והן על פני האוקיינוס, היו הגבוהות ביותר מאז החלה מדידת הטמפרטורות ב-1880.

תשעת החודשים הראשונים של השנה עמד הממוצע העולמי על כ-15 מעלות צלזיוס, אולם הממוצע של ספטמבר לבדו – 15.7 מעלות – הוא שגרם ל-2014 לשבור את השיאים הקודמים של 2010 ו-2014. על פי הנתונים, החום התפזר על פני העולם כולו, עם כמה נקודות שנרשמו כחמות במיוחד, ובהן מערב ארצות הברית, מזרח רוסיה ומערב אלסקה, כמה אזורים בדרום אמריקה ורוב מדינות אירופה.

על פי הגופים, השיא ב-2014 נובע מטמפרטורות גבוהות במיוחד על פני האוקיינוס, שכן ביבשה לא נרשם ממוצע שובר שיאים. כמו כן, נמסר משני הגופים כי לא מדובר בשיא מרשים במיוחד, שכן הוא עבר את השיא הקודם בכמה מאיות המעלה בלבד. לכן, אם השנה תתרחש בהתאם לתחזיות תופעת האל-ניניו, שגורמת לעלייה של טמפרטורת פני השטח של האוקיינוס, ייתכן ש-2015 תשבור את השיא פעם נוספת.

מלבד 1998, עשר השנים החמות ביותר שנמדדו היו לאחר שנת 2000. מתחילת המדידות עלתה הטמפרטורה הממוצעת של כדור הארץ ב-0.8 מעלות צלזיוס. על פי נאס"א, הגורם העיקרי לכך הוא העלייה בפליטת פחמן דו-חמצני ובפליטת חומרים אחרים מצד בני האדם לאטמוספירה.

בבית הלבן הגיבו על ממצאי הדוחות המדאיגים ואמרו כי מדובר בתזכורת לכך ששינויי האקלים מתרחשים בימים אלה וכי פעולה למאבק בהתחממות הגלובלית אינה סובלת דיחוי. "איננו יכולים לחכות כדי לנקוט פעולה", אמר גורם בבית הלבן.

לכתבה באתר וואלה!

שנת 2014 - החמה ביותר מאז החלו המדידות

הטמפרטורה הממוצעת בשנה שעברה היתה 14.7 מעלות צלזיוס והיא גבוהה ב-0.67 מעלות מממוצע המאה ה-20. האזורים החמים ביותר נמדדו במזרח רוסיה ומערב ארה"ב

מאת צפריר רינת ו-AP, 18/1/2015

שנת 2014 היתה החמה ביותר מאז החלו מדידות הטמפרטורה בשנת 1880. כך קובעים שני הגופים הממשלתיים בארצות הברית החוקרים את התחום, סוכנות החלל האמריקאית (נאס"א) והמנהל הלאומי של האוקינוסים והאטמוספרה (NOAA). שני הארגונים אספו נתונים מ-6,300 תחנות מדידה ברחבי העולם וערכו חישוב של הטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ.

הטמפרטורה הממוצעת בשנה שעברה על פי נאס"א היתה 14.7 והיא גבוהה ב-0.67 מעלות מממוצע השנים 1980-1951 המוגדר כמבטא את הממוצע של המאה הקודמת. הטמפרטורה שמדדו ב-NOAA היתה זהה כמעט לחלוטין.

בחישוב הטמפרטורה לוקחות הן נאס"א והן NOAA בחשבון גם השפעות כמו חום מוגבר הנפלט באזורים עירוניים וכן את החלוקה הגיאוגרפית של תחנות המדידה שיכולה להשפיע על הדיוק בניתוח המגמה הכללית. בעבר לא נערכו חישובים כה מתוחכמים ולכן יתכן שחלק מהמדידות של הטמפרטורה הממוצעת לא היו מדויקות.


המשמעות של הנתון לפיו השנה שעברה היתה החמה ביותר היא שעשר השנים החמות ביותר מאז החלו מדידות ( פרט ל-1998) התרחשו מאז שנת 2000.בכך יש המשך למגמה של התחממות כדור הארץ עליה מצביעים מדעני אקלים רבים, ומקורה בפליטת גזי חממה לאטמוספרה.

מאז 1880 עלתה הטמפרטורה הממוצעת על פני כדור הארץ בשיעור של 0.8 מעלות צלזיוס. יש שנים שהן חמות יותר לא רק בגלל ההשפעה המצטברת של שינויי אקלים. מדובר בשנים שבהן התרחשו תופעות אקלימיות, המתרחשות אחת לכמה שנים הנקראות אל ניניו ולה ניניה והן משפיעות על הטמפרטורה של האוקיינוסים. בשנה שעברה לא התרחשו תופעות מסוג זה.

האזורים החמים ביותר בעולם נמדדו במזרח רוסיה, מערב ארה"ב, מרכז דרום אמריקה, באירופה, בצפון אפריקה ובחלקים מאוסטרליה. האזורים הקרירים יותר הם במרכז ובמזרח ארה"ב.

לכתבה בהארץ
Comments