אין התחממות גלובלית? 2015 היתה השנה החמה מעולם

פורסם: 29 בינו׳ 2016, 5:02 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 בינו׳ 2016, 5:04 ]

2015 שברה את שיא הטמפרטורות העולמי שנרשם בשנה שעברה; המדידות בנושא החלו ב-1880, כך שאלו היו השנתיים החמות ביותר זה לפחות 135 שנה – תופעה שהסבירות שלה נמוכה אלא אם לוקחים בחשבון מגמה ברורה של התחממות גלובלית

מאת בלומברג, 20/1/2016

בצורת בקליפורניה. צילום: אי-אף-פי

מדענים דיווחו היום כי 2015 הייתה השנה החמה ביותר שתועדה אי פעם – שבירת שיא שנרשם שנה קודם לכן. פרץ החום נמשך בינתיים גם השנה, ומערער את דפוסי מזג האוויר ברחבי העולם.

בארה"ב, השנה הייתה השנייה בגוב הטמפרטורות שלה אי פעם, והסתיימה בדצמבר החם והרטוב אי פעם, או לפחות מאז תחילת התיעוד בנושא. אחת התוצאות הייתה גל של שטפונות חורף חריגים במורד נהר המיסיסיפי.

מדענים החלו לחזות שיא בטמפרטורות העולמיות כבר לפני חודשים, בין היתר כיוון שתופעת מזג האוויר "אל ניניו", הפעם אחת הגדולות במאה השנים האחרונות, מעלה כמות אדירה של חום מהאוקיינוס השקט לאטמוספירה. אך לדבריהם, עיקר שיאי החום נובעים ממגמת ההתחממות הגלובלית הממושכת הנגרמת על ידי פליטת גזי חממה. "כל המערכת מתחממת, ללא הפוגה", אמר ג'רלד מיל, מדען במרכז האמריקאי למחקר אטמוספירי (NCAR) בקולורדו.

יידרשו עוד כמה שנים עד שנדע לבטח, אך יתכן כי השיאים של 2014 ו-2015 החזירו את העולם למסלול של התחממות עולמית מהירה, לאחר תקופה של התממות איטית יחסית מאז הופעת אל ניניו בפעם הקודמת, ב-1998.

פוליטיקאים המנסים לטעון כי גזי חממה אינם בעייתיים נשענו על תקופת ההתחממות האיטית כהוכחה לכך "שההתחממות הגלובלית נעצרה ב-1998" או הצהרות דומות – כאשר טענות אלה חזרו להופיע באחרונה בקמפיין הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב.

ניתוחים סטטיסטיים העידו לאורך כל הדרך כי ההאטה לא הייתה אלא הפוגה קטנה במגמה ממושכת בהרבה, שיתכן ונגרמה מגידול זמני בספיגת החום באוקיינוס השקט. "האם יש ראיות להפוגה בשיעור ההתחממות הגלובלי בטווח הארוך?", אמר גאווין שמידט, ראש חטיבת מדעי האקלים בנאס"א, היושב במכון גודרד לחקר החלל במנהטן. "התשובה היא 'לא'. זה היה נכון לפני השנה שעברה, אך ברור בהרבה כעת".

מייקל מאן, מדען אקלים באוניברסיטת פן סטייט, חישב כי אם האקלים העולמי לא היה מתחמם, הסיכוי לשנתיים של שיא בטמפרטורות היה קלוש, כאחד לכל 1,500 זוגות שנים. בהתחשב במציאות המתחממת, הסיכויים גדלים בהרבה, לאחד מעשר, לפי חישוביו של מאן.

שתי סוכנויות ממשל אמריקאיות, נאס"א ומינהל האוקיינוסים והאטמוספירה (NOAA) מבצעות ניתוחים נפרדים של הטמפרטורות העולמית, בהתבססן על אלפי תחנות מזג אוויר ומצופים באוקיינוסים ברחבי העולם. שתיהן פירסמו תוצאותיהן הבוקר, שהעידו כי 2015 הייתה השנה החמה ביותר מאז החלו רישומי המדידות בנושא, ב-1880. נתונים ראשוניים של הסוכנות המטאורולוגית ש יפן גם העידו על חום שיא ב-2015, ותוכנית מעקב בריטית צפויה לפרסם תוצאה דומה בשבועות הקרובים.

NOAA דיווחה בעבר כי 2015 הייתה כמעט השנייה החמה ביותר בארה"ב – רק לאחר 2012. החום הגבוה של 2015 תרם לגל חום בהודו באביב שעבר, שהיה השני בחומרתו בתולדות המדינה. הוא גרם למותם של 2,500 אנשים לפי הערכות.

אל ניניו נמשך גם אל תוך 2016, והגדיל את הסבירות כי גם השנה ייקבע שיא בטמפרטורות העולמיות. אל ניניו פוגע בתפוצת האטמוספירה, ותורם למזג אוויר קיצוני ברחבי העולם, שכולל בצורת בדרום אפריקה המאיימת על אספקת המזון של מיליונים.

Comments