צפו: כך נעלמים יערות הגשם באמזונס

פורסם: 3 באוג׳ 2012, 6:42 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 באוג׳ 2012, 6:42 ]

תמונות הלווין מציגות מציאות עצובה ביערות הגשם. הוידיאו מציג איך משנת 2001 ועד היום נעלמים היערות לטובת חקלאות וגידולי בקר

nrg מעריב | 2/8/2012 16:07
תגיות: יערות הגשם, אמזונס
 
מאז שנת 1972 אוספים לווייני Landsat מידע על פני השטח של כדור הארץ. לאחרונה החליטו בגוגל (בעזרת Google Earth) לאסוף כמות משמעותית של תמונות אשר צולמו לאורך השנים על ידי הלוויינים. התוצאה מדהימה, סרטי וידיאו המציגים שינויים שונים שחלו על פני כדור הארץ. בדוגמה המוצגת כאן ניתן לראות איך יערות הגשם באמזונס מתכווצים בקצב מהיר, כדי לספק קרקע לחקלאות ולגידולי בקר.

בגרינפיס מסבירים כי לבירוא היערות יש השפעה כפולה: פעם אחת על קצב התחממות כדור הארץ - היערות מקבעים פחמן דו חמצני, וכריתת כל עץ מגדילה את כמות הפחמן באטמוספירה; ופעם שנייה על יכולתם של בעלי חיים להתקיים.

חלק ממאבקי גרינפיס להצלת יערות הגשם:
נסטלה תפסיק לפגוע ביערות הגשם
חג לבובה: יצרנית ברבי לא תפגע ביערות הגשם
סוף המשחק: יצרנית מונופול לא תפגע ביערות הגשם

יערות הגשם באמזונס מכילים מגוון ביולוגי עצום של צמחים ובעלי חיים - מספר מיני הדגים באמזונס גדול ממספר מיני הדגים באוקיאנוס האטלנטי כולו - מגוון ביולוגי זה מספק לעולם כולו שירותים חיוניים, שירותי המערכת האקולוגית.

כך למשל, כ-20% מהחמצן העולמי מיוצר ב"ריאה הירוקה" של האמזונס, ומגיע גם אלינו עם זרמי האוויר העולמיים. "האמזונס מהווה גם גורם המסלק גזי חממה מהאטמוספרה ובכך מסייע לבלום את שינויי האקלים, המאיימים גם על קו החוף הישראלי, באותה מידה כמו קו החוף הברזילאי", מסבירים אנשי החברה להגנת הטבע.

מדענים משערים כי יערות האמזונס מהווים מעין משאבת מים אדירה, המייצרת ענני גשם ומשפיעה על משטר הרוחות והגשם העולמי. בירוא יער מאסיבי מעלה חשש מעצירת המשאבה הזו, כך שאזורים נרחבים ביבשת אמריקה ואף באירופה יעברו תהליכי מדבור משמעותיים. 
 
 
Comments