האו''ם: לראשונה מזה 40 שנה, בלימה בהיקף פליטת הגזים המזהמים

פורסם: 21 במרץ 2015, 10:33 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 21 במרץ 2015, 10:35 ]
מאת צפריר רינת וניו יורק טיימס, 14/3/2015

בפעם הראשונה זה 40 שנה קובע דו"ח מומחים בינלאומי כי נעצר הגידול העולמי בפליטת גזי חממה לאטמוספירה. במסמך ראשוני של סוכנות האנרגיה של האו"ם (IEA) לקראת ועידת האקלים העולמית שיתקיים בסוף השנה בפריז, נאמר כי שנת 2014 היתה הראשונה שבה היקף פליטת הפחמן הדו-חמצני על ידי מפיקות האנרגיה הגדולות בעולם נעצר והסתכם ב-32.3 מיליארד טון.

"המחקר מראה כי המאמצים להגיב לשינויי האקלים באמצעות הפחתת הפליטה של גזי חממה וקידום יעילות אנרגית, עובדת. אלו הן ללא ספק חדשות טובות", אומר הכלכלן הראשי של הסוכנות, פאתיח בירול. לדבריו, הקהילה הבינלאומית פונה יותר ויותר לאנרגיות מתחדשות, כמו אנרגיה הידרואלקטרית, סולארית, רוח ואנרגיה גרעינית שעלויות הפקתן הולכות ופוחתות. במקביל, סין פועלת להפחתת היקף פליטת הגזים המזהמים כחלק מההסכם אליו הגיע עם הקהילה הבינלאומית בנובמבר אשתקד. בסרטון - ערוץ VOX מציג סיור ויזואלי במוקדי פליטת המזהמים לאורך 2014


במסגרת ההסכם נקבעו יעדים להפחתת היקפי פליטת גזי החממה בסין עד 2030, ובמקביל נקבעו יעדים להגדלת השימוש בדלקים שאינם פוסיליים בסין, עד ל-20 אחוז מסך צריכת האנרגיה.

סוכנות האנרגיה של האו"ם מדגישה בדו"ח שלה כי לאורך ארבעת העשורים שבהם היא עורכת מדידות, נרשמו האטה או עצירה ביקף פליטת הגזים רק שלוש פעמים ואלה היו שנים של משבר כלכלי עולמי משמעותי (1980 - משבר האנרגיה בארה"ב, 1992 אחרי התפרקות הגוש הסובייטי ו-2009 אחרי המשבר הפיננסי). ב-2014 לעומת זאת צמחה הכלכלה העולמית ב-3%. הדו"ח המלא של הסוכנות צפוי להתפרסם בחודש יוני.

מומחים לאנרגיה סבורים כי למרות האופטימיות יש לנהוג משנה זהירות ביחס לנתוני IEA. לדבריהם גם רצף של שנתיים או שלוש בבלימת היקף הפליטה אינו מעיד על דבר ומה שחשוב הוא התוצאות לטווח הארוך. "שנה אחת אינה יכולה ללמד על תופעה ולמרות זאת זה סיפור גדול", אומר הל הארווי, מנהל קבוצת מחקר בשם "Energy Innovation" בסאן פרנסיסקו, "סין מתחילה לשנות את הרגלי פליטת גזי החממה שלה, וכך עושים גם מדינות ה-OECD. אנחנו צריכים לעשות יותר. על הממשלות להדק עוד יותר את המדיניות אבל הכיוון בהחלט נכון".

בוועידת האקלים שתתכנס בדצמבר בפריז תנסה הקהילה הבינלאומית להגיע להסכם מחייב שייכנס לתוקף ב-2020, כשמטרת העל היא לבלום את התחממות כדור הארץ לרמה של לא יותר משתי מעלות צלסיוס בממוצע ביחס לטמפרטורה הממוצעת ששררה בפלנטה טרום העידן התעשייתי. מומחים סבורים כי עמידה ביעד תמנע השלכות "קטסטרופליות" לחיים על פני כדור הארץ וכלכלתו.

לכתבה בהארץComments