קרחון הגדול פי 8 ממנהטן משייט באוקיינוס הדרומי

פורסם: 24 באפר׳ 2014, 11:29 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 באפר׳ 2014, 11:30 ]
מאת: רויטרס, יום חמישי, 24 באפריל 2014

Drifting with Ice Island B31

In early November 2013, a large iceberg separated from the front of Antarctica's Pine Island Glacier. The ice island, named B31, will likely be swept up soon in the swift currents of the Southern Ocean. Read more at http://earthobservatory.nasa.gov/IOTD...


מדעני נאס"א עוקבים בדאגה אחר מסלולו של קרחון B31, אחד מהקרחונים הגדולים בעולם, שניתק מקרחון הענק פיין איילנד שבאנטארקטיקה. לפי שעה, הוא לא משבש נתיבי שיט של ספינות

תגיות: אנטרקטיקה,קרחונים,נאס"א

מדעני סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, עוקבים במתיחות אחר קרחון הגדול פי שמונה לערך מהאי מנהטן - 660 קמ"ר, שניתק מקרחון הענק פיין איילנד שבאנטארקטיקה בחודש נובמבר האחרון, והחל במסעו ברחבי האוקיינוס. חוקרת הקרחונים קלי ברונט הסבירה אתמול (רביעי) כי הקרחון שהתנתק, הנקרא B31, הוא אחד מהקרחונים הגדולים ביותר בעולם, ועומקו כ-500 מטרים.

"הוא גדול מספיק על מנת שנעקוב אחריו", אמרה ברונט, והוסיפה כי כמה סוכנויות ממשלתיות אמריקניות, בהן מרכז הקרח הלאומי, עוקבים אחר עשרות קרחונים בכל זמן נתון. לפי שעה, הקרחון לא נמצא באזור שמשבש נתיבי שייט של ספינות רבות.


קטן בקצב מהיר יחסית. קרחון B31 לאחר שניתק (צילום: נאס"א) קטן בקצב מהיר יחסית. קרחון B31 לאחר שניתק (צילום: נאס"א)

קטן בקצב מהיר יחסית. קרחון B31 לאחר שניתק (צילום: נאס"א)


ברונט הוסיפה: "אין פה הרבה תנועה של ספינות. אנחנו לא מודאגים במיוחד בנוגע לנתיבי תעבורה, ויודעים איפה הנתיבים המרכזיים נמצאים". המדענים מתעניינים בקרחון האימתני, אם כן, בעיקר בשל גודלו, וכמו גם בשל המיקום הלא שגרתי ממנו הוא התנתק.

הסדק שיצר את הקרחון זוהה לראשונה בשנת 2011. קרחון פיין איילנד נחקר רבות במהלך שני העשורים האחרונים, לאחר שהתגלה כי הוא קטן בקצב מהיר יחסית, ועלול לשחק תפקיד מכריע בעליית מפלס הים, להערכת מדענים.

"אנחנו בודקים זרמים מקומיים באוקיינוס, בניסיון להסביר את תנועת הקרחון בצורה ברורה", סיפר חוקר הקרחונים גרנט ביג, מאוניברסיטת שפילד שבאנגליה. "הופתענו לגלות תקופות בהן הקרחון כמעט ולא זז, ותקופות אחרות בהן הוא נע במהירות", הוסיף.


"מנסים להסביר את תנועתו". הקרחון משייט באוקיינוס (צילום: נאס"א) "מנסים להסביר את תנועתו". הקרחון משייט באוקיינוס (צילום: נאס"א)

"מנסים להסביר את תנועתו". הקרחון משייט באוקיינוס (צילום: נאס"א)


(צילום: נאס"א) (צילום: נאס"א)

(צילום: נאס"א)


(צילום: נאס"א) (צילום: נאס"א)

(צילום: נאס"א)

לכתבה בוואלה


Comments