אחרי המשבר: כלכלת אירופה סובלת מגל קור קיצוני

פורסם: 27 בפבר׳ 2012, 12:41 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 בפבר׳ 2012, 12:43 ]

יבולים קפאו והושמדו, המסחר נתקע, וספקי האנרגיה מתקשים לעמוד בביקוש; אם לא היה די לאירופה במשבר החוב המעמיק, הגיע חורף 2012 וחבט עוד בכלכלתה החבולה

ניסן צור, פולין | 27/2/2012 18:24
תגיות: אירופה,גל קור
 
גל הקור הקיצוני שפוקד את אירופה בשבועות האחרונים הוא ככל הנראה הדבר האחרון שהיבשת היתה זקוקה לו. מעבר למאות הקורבנות בנפש - יותר מ-550 לפי האומדן האחרון, מרביתם מחוסרי בית שקפאו למוות - מזג האוויר פוגע פגיעה קשה נוספת בכלכלת אירופה.

בתקופות יציבות יותר יש להניח שהשפעת האקלים על השווקים לא היתה כה דרמטית. הווארד ארצ'ר, כלכלן ראשי לענייני אירופה בגלובל אינסייט, העריך בתחילת פברואר כי "ייתכן שיהיה מספיק בהפרעות מוגבלות שייגרמו מתנאי הכפור כדי להפר את האיזון הכלכלי, להעמיק את ההתכווצות ברבעון הראשון של 2012 ולדחוף את אירופה למיתון רשמית".

בשבוע שעבר עדכנה הנציבות האירופית את תחזית הצמיחה של גוש היורו מ-0.5% לצמיחה שלילית של 0.3%, וגם אם גנרל חורף אינו האחראי העיקרי למיתון המתהווה, ברור שהוא העמיק את ההאטה בפעילות ובמסחר, נוסף לנזקים כבדים שהסב לתשתיות ולרכוש.

עד כמה קר החורף הנוכחי? ב-15 ערים ברחבי בולגריה נרשמו הטמפרטורות הנמוכות ביותר מאז תחילת התיעוד לפני כ-100 שנה; בחלקים שונים בבריטניה לא היה קפוא כל כך מאז סוף שנות ה-50; בבלרוס צנחו הטמפרטורות עד -35 מעלות; ובאיטליה התעלות של ונציה פשוט קפאו.
AFP
נמל המבורג הקפוא. אלפי כלי שיט נתקעו ברציפים AFP
 
הלפתית האוקראינית קפאה למוות
אוקראינה, שספגה יותר מ-100 אבדות בנפש, נאלצת להתמודד גם עם משבר חמור בחקלאות. שטחים נרחבים משדות הלפתית, המשמשת בין היתר לייצור שמן קנולה, ביו-דיזל ולציטין, קפאו והושמדו, וכך גם חלק מזני החיטה הגדלים בחורף. חברת Oil World הגרמנית, המתמחה במחקרי שוק החקלאות, הורידה את תחזית היבול השנתי של הלפתית באוקראינה מ-1.38 מיליון טונות ל-1.05 מיליון בלבד. בסך הכל נהרסו 20 אלף קמ"ר של שטחי תבואה.

גם היבולים בגרמניה ובפולין, המספקים כ-30% מכמות הלפתית הנצרכת באיחוד האירופי, נפגעו קשות. "שוק הלפתית יתקשה להתאושש בשנתיים הקרובות, ולכן צפוי מחסור עולמי בלפתית לייצור שמן קנולה וביו-דיזל", מעריכים ב-Oil World. הנזק ההרסני נגרם גם מכיוון שגל הקור הכה ביבשת טרם הצטברותה של שכבת שלג עבה דיה, המספקת בדרך כלל הגנה לגידולים.

הקור לא פסח גם על יבולי הדגנים, וחלק מהשדות במזרח ובמרכז אירופה קפאו לחלוטין. למרבה המזל, מזג האוויר במדינות הים השחור - בהן רומניה, טורקיה ובולגריה, המספקות כשליש מחיטת החורף בעולם - התמתן בשבוע האחרון, וכך גם הפגיעה בגידולים.
פעם עבר כאן נהר
החקלאים ממש לא לבד. נהר הדנובה, הנתיב המרכזי למעבורות ולספינות משא במזרח אירופה, נסגר לתנועה בתחילת פברואר משום שהתכסה בשכבה עבה של קרח, ואלפי כלי שיט נתקעו בנמלים. מעבר למחסור במוצרים ולנזקים שנגרמו לספקים שנתקעו ללא סחורות, מדובר בפגיעה קשה בענף הספנות: עלות אחזקה של ספינת משא עשויה להגיע ל-1,000 יורו ליום גם כאשר היא עוגנת בנמל.

גם חברות התעופה, ענף שגם כך נמצא במשבר עמוק, לא נמלטו מפגעי מזג האוויר. עשרות נמלי תעופה ברחבי אירופה נסגרו, ביניהם גם מרכזיים כהיתרו וסחיפהול, שהושבתו לכמה ימים לאחר שהמסלולים כוסו בשכבה עבה של קרח.

בשל הטמפרטורות הנמוכות קפצה צריכת הגז והחשמל משמעותית והספקים מתקשים לעמוד בביקוש. בשיאו של גל הקור הודיעו מדינות אחדות כי כמות הגז שמוזרם אליהן מ גזפרום פחתה ללא כל הודעה מוקדמת בכ-30% ושאזרחים רבים נותרו ללא הסקה. ראשי גזפרום האשימו את אוקראינה, שבשטחה עובר צינור הגז, כי השתמשה בגז לצרכיה. ממשלת אוקראינה מיהרה להכחיש את ההאשמות, אך המקרה חידד את התלות של מדינות מזרח אירופה בגז הרוסי. חלקן, פולין למשל, הגישו לבית הדין האירופי תביעה לבוררות נגד גזפרום בדרישה שתפחית את מחירי הגז ב-10% לפחות.

האירופאים, שנדרשו להגדיל את צריכת החשמל והגז לחימום בתיהם, ראו בשבועות האחרונים את סכומי החשבונות עולים משמעותית. בבריטניה זינקו חשבונות החשמל והגז בכ-18%, ומומחים מעריכים כי עד 2021 תחול עלייה של לא פחות מ-60% במחירי החשמל ברחבי אירופה. מחירי הגז צפויים לזנק בכ-50%-40% במהלך 4 השנים הקרובות בלבד לנוכח החורפים הקשים שעוד צפויים ליבשת.

אמנם מזג האוויר התמתן בימים האחרונים, אך גם ההתחממות יוצרת כאוס: הקרחונים הנמסים בדנובה מביאים לפגיעות נוספות, ובסרביה דווח על התנגשויות בין מאות סירות וכלי שיט ועל הצפות רבות. אלכסנדר, מסעדה צפה מפורסמת בנמל בלגרד, שקעה כמעט לחלוטין במהלך סוף השבוע. כ-70 אלף איש באזורים החקלאיים של סרביה נותרו מנותקים מאספקה, והממשלה שוקלת להודיע על מצב חירום לאומי למשך שבועיים.

ובכל זאת, לא הכל שחור (או לבן). בטח שלא עבור יצרני יין הקרח, אחד המשקאות הפופולריים בצ'כיה, המיוצר מענבים הגדלים בטמפרטורה של 7 - מעלות לפחות. אנטונין זטלוקל, בעל כרם צ'כי, הביע את תחושתו למראה השדה הלבן: "תודה לאל, 13 - מעלות כמה חיכינו. סוף-סוף אפשר לבצור את הענבים".
 

כתבות קשורות:
Comments