תאגידי ענק תרמו להכחשת ההתחממות הגלובלית

פורסם: 21 בפבר׳ 2012, 23:20 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 5 ביולי 2012, 11:01 ]

המכון השמרני האמריקאי הארטלנד, בו תומכים בין היתר מיקרוסופט וג'נרל מוטורס, פועל נגד התיאוריה שלפיה לאנושות תרומה לתופעה

אסף שטול-טראורינג, 22/2/2012

המאבק מאחורי הקלעים בין מכחישי ההתחממות הגלובלית לבין מדעני אקלים נחשף לעיני הציבור. בימים האחרונים התפרסמו באינטרנט מסמכים פנימיים של ארגון אמריקאי ניאו-ליברלי שפועל לקידום הכחשת ההתחממות הגלובלית והתרומה האנושית לתופעה - שפירטו את המיזמים המרכזיים של הארגון בעניין, וכן את שמותיהם של כמה וכמה תאגידים המממנים את פעילותו. בין השמות: מיקרוסופט, ג'נרל מוטורס וחברת התרופות "פייזר".

מסמכי המכון, שמו "הארטלנד", עוררו סערה משך כמה ימים, עד שביום שני הודה המדען פיטר גלייק כי הוא זה שעמד מאחורי פרסום המידע. גלייק, חוקר אמריקאי נחשב בתחום המים - הידוע כאחד מהקולות הבולטים במאבק נגד "מכחישי אקלים" - הודה בפוסט שהעלה לבלוג שלו ב"האפינגטון פוסט" כי התחזה לחבר דירקטריון של המכון במטרה להשיג מידע פנימי מאחד מעובדיו. לאחר שקיבל לידיו את המסמכים, שלח אותם לעיתונאים ולבלוגרים שונים. נשיא מכון הארטלנד, ג'וזף בלאסט, הודיע בתגובה כי הארגון מקבל ייעוץ משפטי במטרה לבחון את צעדיו הבאים. גלייק עצמו הודיע בבלוג שלו כי הוא מצטער על דרך פעילותו. "שיקול הדעת שלי נפגע בגלל ההתסכול שלי מהמאמצים - שהינם אנונימיים לרוב, מתוזמרים וממומנים היטב - לתקוף את מדע האקלים", כתב. הוא הוסיף כי בתחילת השנה שלח לו מקור אנונימי מסמך הכולל מידע פנימי על פעילות מכון הארטלנד ותקציביו - ורצונו היה לאשש מידע זה, באמצעות השגת מסמכים נוספים מהארגון.

המסמכים כללו מידע על האופן שבו מקדם הארגון עמדות המערערות על גישת הזרם המרכזי בחקר האקלים, לפיה בני אדם תרמו להתחממות הגלובלית. הקוצנזוס המדעי בתחום קובע כי האנושות תרמה להתחממות כדור-הארץ ב-150 השנים האחרונות, מאז החלה המהפכה התעשייתית, בשל התגברות פליטת גזי החממה. לדברי חוקר האקלים, הפרופ' דני רוזנפלד מהאוניברסיטה העברית, אמנם במסגרת קונצנזוס זה מתקיים מגוון רחב של דעות על ההתחממות הגלובלית - אך השאלות הפתוחות אינן נוגעות לעצם התרומה האנושית להתחממות, אלא למידת התרומה.

בין המיזמים המרכזיים שהמכון מפעיל או מבקש לקדם בתחום האקלים, כך לפי המסמכים, פיתוח ערכות לימוד לבתי ספר, בתקציב של 75 אלף דולר, שמטרתן להתמודד עם הדעות ה"מוטות", לדברי הארגון, של מורים ומנהלים, לטובת גישות "זורעות בהלה" בנושא ההתחממות הגלובלית. ערכות אלו, לכשיפותחו, אמורות לכלול עמדות כמו "הטענה שהאנושות שינתה את האקלים היא שנויה במחלוקת מדעית משמעותית", או "הטענה שפחמן דו-חמצני הוא חומר מזהם שנויה במחלוקת".

במיזם אחר, עם תקציב שנתי של יותר מ-300 אלף דולר, ממומן צוות מדענים בגוף הקרוי "הפאנל הלא-ממשלתי לשינוי אקלים", שאמור להוות משקל נגד לפנל הבין-ממשלתי לשינוי האקלים, המעצב כיום את הקונצנזוס המדעי בתחום האקלים. במסגרת תקציב זה זוכה המדען פרד סינגר לשכר חודשי של 5,000 דולר, ואילו קרייג אידסו, העומד עמו יחד בראש הפנל, מקבל שכר של 11,000 דולר בחודש.

מכון הארטלנד, התומך בגרסה קיצונית של אידיאולוגיית שוק חופשי, מקבל מדי שנה תרומות בסך מיליוני דולרים מקרנות, חברות ואנשים פרטיים. המסמכים שנחשפו מראים שתאגיד מיקרוסופט, למשל, העביר למכון כמעט 60 אלף דולר ב-2011. במיקרוסופט הודיעו שתרמו למכון תוכנות מחשב במסגרת תוכנית רחבה של חלוקת תוכנות לארגונים הזכאים לכך, ושאין הדבר מעיד על תמיכה בעמדות של המכון לגבי התחממות האקלים.

מתברר שהמכון קיבל כספים גם מ-Pfizer, קרן ג'נרל מוטורס וצ'ארלס קוך, אחד משני האחים שבבעלותם הקונגלומרט הענק העוסק בין היתר בזיקוק נפט ובתעשיות אחרות בתחום הנפט והגז. על פי מסמכי התקציבים, השנה אמור קוך לתרום למכון 200,000 דולר. בשנים האחרונות תרמו האחים קוך מיליוני דולרים לגופים דוגמת מכון הארטלנד, המערערים על עמדות הזרם המרכזי בחקר האקלים.

במכון הארטלנד טענו שהמסמך, שלדברי גלייק הגיע לידיו ממקור אנונימי, הוא מזויף לחלוטין, ושמסיבה זו לא ניתן לומר ששאר המסמכים שהועברו לו אמינים. המסמך מהמקור האנונימי מתואר כ"תזכיר חסוי", והוא קובע בין היתר שערכות הלימוד שהארגון שוקל להפיק יתמקדו בטענות ש"שינוי האקלים הוא עניין שנוי במחלוקת ונתון בחוסר ודאות" כיוון שטענות אלה "יעילות בלהניא מורים מללמד מדע". ואולם מלבד הערה זו ועוד מספר התייחסויות אחרות במסמך, חלק רב מהחומרים בו נמצא גם במסמכים האחרים. גלייק כתב בבלוג שלו כי הוא העביר הלאה את כל המסמכים כפי שקיבל אותם, מבלי להכניס בהם כל שינוי. בדיווחים ברחבי העולם היו מי שביקרו את דרך פעולתו של גלייק, "שחרגה מן המקובל", ועם זאת רבים שיבחו אותו על אומץ ליבו לחשוף מידע בדרך זו.

הפרשייה הנוכחית מזכירה במידת מה את פרשיית Climategate מ-2009, כאשר האקרים חשפו תכתובות פנימיות של חוקרי אקלים מבריטניה וארה"ב. היו מי שראו בפרשה פגיעה בסמכות הטענות של מדעני האקלים, אך מספר ועדות עצמאיות שהתכנסו לדון בתכתובות הללו זיכו את המדענים מטענות לגבי עיוות המחקרים, וקבעו שהתכתובות אינן מערערות על העמדות המקובלות באשר להתחממות האקלים של כדור הארץ.

קבוצה של מדענים, שהמיילים שלהם נחשפו במסגרת אותה הפרשה, שלחו בתחילת השבוע מכתב למכון הארטלנד, בו תקפו את הארגון על המשך הקמפיין שלו נגד הזרם המרכזי של מדע האקלים וביקשו לההצביע על צביעותו בהתייחסותו לפרשייה הנוכחית. לדברי המדענים, בעקבות Climategate, הפיץ המכון טענות שקריות לגבי התכתובות שנחשפו, גם לאחר שהוועדות העצמאיות הראו שאין בטענות אלה אמת.


כתבות קשורות:

In the Land of Denial

Obama: "Climate Change Cannot be Denied" (Video)

Climate of Denial, by Al Gore - אקלים של הכחשה, מאת אל גור

Doubt: How deniers manufacture their own reality

Climate Reality Project - 24 presenters - 1 message

האחים קוץ' וחבריהם תרמו 100 מיליון דולר להבסת אובמה ב-2012

How to Talk to a Climate Skeptic: Responses to the most common skeptical arguments on global warming

The Earth Is Full - Tom Friedman

Only 34% of Tea Partiers Say Climate Change is Real

אל גור מציג: ריאליטי אקלים

ההתחממות הגלובלית אמיתית? הרפובליקנים לא בטוחים

Boehner: It’s ‘Almost Comical’ To Say Carbon Dioxide And Climate Change Are Dangerous Since Cows Fart A Lot

משבר האקלים: קיצור תולדות ההכחשה

חשש: הרפובליקנים יסכלו את חוק האקלים

דליפה? זיהום? שרה פיילין רוצה רק לקדוח

ריק פרי: התחממות כדוה"א? המדענים שינו נתונים

 

Comments