נמצאו טעויות כיול במודל שהראה התחממות גלובלית קטנה יותר מאשר במציאות

פורסם: 9 במאי 2012, 9:17 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 9 במאי 2012, 9:18 ]
מאת | 9 במאי 2012,
 

נתוני האקלים של אוניברסיטת אלבמה בהנטסוויל שמצוטטים לעיתים קרובות בפרסומי מכחישי האקלים, התגלו כמוטים בגלל אי התחשבות בשינויים בלוווינים במהלך תקופת פעילותם. חוקרים באוניברסיטת וושינגטון הראו שאם מתחשבים בשונות הזו, מגיעים לתוצאה קרובה למודלים אחרים

הלוויין NOAA-9. איור: NOAA

הלוויין NOAA-9. איור: NOAA

מחקר חדש מקרב את נתוני הלווינים למודלים של ההתחממות הגלובלית

סדרת נתונים אקלימית אחת המראה מגמת התחממות קטנה יותר מאשר סדרות אחרות מכילה בעיה של כיול מידע, וכאשר מתקנים את הכיול, התוצאות נופלות בתוך טווח המודלים ורשומות האקלים האחרות. כך עולה ממחקר של אוניברסיטת וושינגטון.

מחקר זה חשוב משום שהוא מסייע לאשר כי המודלים המדמים את ההתחממות הגלובלית נמצאים בתאימות עם התצפיות, אומר סטיבן פו-צ'דלי Po-Chedley, תלמיד לדוקטורט בתחום מדעי האטמוספירה שכתב את המאמר ביחד עם קיאנג פו (Fu), פרופ' למדעי האטמוספירה באוניברסיטת וושינגטון.

הם זיהו בעיה בנתוני הטמפרטורות שנמדדו מלווינים ואשר הוכנסו למודל באוניברסיטת אלבמה בהנטסוויל. החוקרים שם היו הראשונים לפרסם את הנתונים ב-1989 והם מצוטטים רבות באתרים של ספקני אקלים המשתמשים בהם כדי להטיל ספק במודלים המראים את השפעת גזי החממה על ההתחממות הגלובלית.

במחקר החדש, שפורסם החודש בכתב העת Journal of Atmospheric and Oceanic Technology של החברה האמריקנית למטאורולוגיה, פו-צ'דלי ופו חוקרים את הנתונים של אלבמה ביחד עם נתוני הטמפרטורות שנמדדו מלווינים ואשר הרשומות שלהם פותח בידי הסוכנות האמריקנית לאוקיאנוגרפיה ואטמוספירה NOAA ובנפרד באמצעות מכשירי חישה מרחוק.

מדענים כמו פו-צ'דלי ופו חוקרים את שלושת מאגרי הנתונים משום שכל אחד מפיק מסקנות אחרות.

"היו ויכוחים רבים במשך שנים לא מעטות אודות הבדלי התוצאות, אך לא ידענו באילו מהנתונים יש בעיה", אמר פו. "תגלית זו מצמצמת את אי הודאות, דבר שהוא חשוב במיוחד.

כאשר הם יישמו את התיקון שלהם לנתוני האקלים של אוניברסיטת אלבמה, על מדידות האטמוספירה התחתונה של אוניברסיטת וושינגטון, נעלמו ההבדלים עם המחקרים האחרים.

מדענים כבר שמו לב שיש בעיה כלשהי בנתוני אלבמה כפי שהם באים לביטוי ברשומות הלווין NOAA-9, לווין שאסף נתוני טמפרטורות לתקופה קצרה באמצע שנות השמונים. ואולם פו-צ'דלי ופו היו הראשונים להציע חישוב המתקן את ממצאי NOAA-9, אומר קווין טרנדבת', מדען בכיר במרכז הלאומי למחקרים אטמוספריים. "זה עשוי לשפר את רשומות הנתונים, כל עוד אוניברסיטת אלבמה בהנטסוויל תקבל אותם". אמר.

כדי למצוא את הדרך לתיקון הנתונים, בחנו פו-צ'דלי ופו את הדרך שבה נעשה פירוש הנתונים של NOAA-9 והשוו אותו לנתונים שנאספו מבלוני מזג אוויר, שגם הם מדדו את הטמפרטורה בטרופוספירה (פני הקרקע ושכבת האוויר הקרובה אליהם). הם גילו כי חוקרי אלבמה חישבו פקטורים שונים בצורה לא נכונה, במטרה להתגבר על שונות במדידות של נתוני NOAA-9 עצמם, דבר שהשפיע על המגמה בנתונים אלה.

כמו שאופה משתמש במד החום שעל התנור כדי להעריך את הטמפרטורה הנכונה של התנור, ולכוון את חוגת התנור בהתאם, החוקרים עשויים להתאים את נתוני הטמפרטורות שנאספו בידי הלווינים. הסיבה לכך היא כי כיול המכשירים המשמשים למדידת פני השטח של כדור הארץ מהלווין משתנים לאחר שהלווין משוגר, ומכיוון שקריאות הלווינים מכוילים בידי הטמפרטורה של הלווינים עצמם. שלוש הקבוצות ביצעו בנפרד התאמות באמצעות השוואת נתוני הלוווין לאלו של לווינים אחרים שהיו בשירות באותו זמן.

לאחר שהשניים ביצעו את התיקונים הנדרשים רשומות אלבמה-האנטסוויל מראות התחממות של 0.12 מעלות צלזיוס לעשור באיזורים הטרופיים מאז 1979 במקום הנתון הקודם שהראה התחממות של 0.07 מעלות לעשור . מדידות שנעשו על פני השטח באיזורים הטרופיים מראים התחממות של 0.12 מעלות לעשור.

נתוני החישה מרחוק ודיווחי NOAA ממשיכים לשקף התחממות בטרופוספירה הקרובה למדידות פני השטח, בקצב של 0.14 מעלות ו-0.18 מעלות בהתאמה. ההבדלים נובעים מהעובדה שהרשומות מורכבות מנתוני למעלה מ-10 לווינים ששוגרו מאז 1978 המשתמשים בגלי מיקרו כדי לקבוע את טמפרטורת האטמוספירה. ואולם איגום הנתונים שנאספו מהלווינים הללו כדי לגלות כיצד האקלים השתנה לאורך זמן היא משימה מסובכת.. גורמים נוספים שהמדענים חייבים לקחת בחשבון כוללים את סחיפת הלווינים לאורך הזמן וההבדלים במכשירים שנועדו למדוד את טמפרטורת האוויר על סיפונם של לווינים אלה.

דוחות הטמפרטורה מכילים בעיקר את מידות החום בטרופוספירה, המשתרעת מפני השטח של כדור הארץ ועד לגובה של כ-15 קילומטרים, שכבה שבה מתרחשים מרבית אירועי מזג האוויר. מודלים אקלימיים מראים כי איזור זה באטמוספירה יתחמם באופן ניכר בשל פליטות גזי החממה. למעשה, המדענים מצפים כי בכמה איזורים, כגון מעל האיזורים הטרופיים, הטרופוספירה תתחמם יותר מהר מאשר פני כדור הארץ כולו.

המחקר החדש לא פותר את כל הבעיות בתאימות בין רשומות הנתונים והחוקרים אומרים כי ימשיכו לחפש אחר פתרונות לאי התאימות הזו. "יהיה מעניין לראות שההבדלים הללו ייפתרו בשנים הקרובות" אומר פה-צ'אדלי.

המחקר מומן בידי הקרן הלאומית למדע ו-NOAA.

להודעה של החוקרים


כתבות קשורות:
Comments