מפלס הים ליד ניו יורק עולה במהירות

פורסם: 27 ביוני 2012, 7:29 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 ביוני 2012, 7:29 ]
מאת דמיאן קרינגטון, 26/6/2012
גרדיאן

מדענים גילו כי גובה פני הים עולה בקצב מהיר פי ארבעה לאורך חופיה המזרחיים של ארה"ב המיושבים בצפיפות, בהשוואה לחופים האחרים. פירוש התופעה הוא שבאזור המכונה "הנקודה החמה", בין בוסטון לצפון קרוליינה, תהיה העלייה בגובה פני הים גדולה ב-30% מהעלייה הגלובלית הממוצעת.

אסברי סלנג'ר מהמכון למחקר גיאולוגי בסנט פטרסבורג שבפלורידה, עמד בראש הצוות שחקר את התופעה. הוא אמר כי עם השנים "הסערות יהיו חזקות יותר והגלים המתנפצים אל החוף המזרחי יהיו גבוהים יותר. על תושבי האזור להתכונן לכך, עליית פני הים אינה אחידה ויש מקומות שבהם פני המים יעלו מהר יותר".

לדברי סלנג'ר, העלייה המהירה עשויה להיות תוצאה של האטת הזרמים באוקיינוס האטלנטי, המושפעים מהמים הקרים והכבדים ששוקעים באזור הארקטי.

סלנג'ר טוען כי התחממות האוקיינוסים והזרם הפוחת של מים מתוקים מקרחוני גרינלנד הנמסים, גורמים לשקיעה מהירה פחות של המים. מסיבה זו מתמתן "מדרון הזרמים" שיורד לכיוון חופה המזרחי של ארה"ב, מה שגורם לעליית גובה פני הים בסמוך לחוף.

"לתושבים החיים לאורך החוף יהיה פחות זמן להתכונן אם פני הים יעלו מהר", אמר שטפן ראמשטורף ממכון פוטסדאם שבגרמניה, שפרסם בתחילת השבוע מאמר נפרד בנושא בכתב העת Nature Climate Change.

צוות המחקר של ראמשטורף הוכיח כי שינוי זעיר יחסית באקלים, בסך 2 מעלות צלזיוס, עלול להוביל לעליית גובה פני הים ב-1.4 עד ארבעה מטרים עד שנת 2300.

אם מדינות העולם יפעלו לצמצום פליטת הפחמן כדי להגביל את העלייה בטמפרטורות ל-1.5 מעלות צלזיוס, העלייה בגובה פני הים תבלם בחצי הגובה.

השלכות העלייה בגובה פני הים עלולות להיות הרסניות, טוענים החוקרים. "עלייה של מטר עלולה להגדיל את שכיחות ההצפות בניו יורק מאחת במאה שנה לאחת בכל שלוש שנים", אמר ראמשטורף, שהוסיף כי מדינות השוכנות באזורים נמוכים כבנגלדש עלולות להיפגע קשות.

 

לכתבה בהארץ

Comments